Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Üçüncü ülkelerde Türk ve Alman iş dünyasının birlikte hareket…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan: 
  -"Üçüncü ülkelerde Türk ve Alman 
  iş dünyasının birlikte hareket…

Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Üçüncü ülkelerde Türk ve Alman iş dünyasının birlikte hareket etmesini fazlasıyla önemsiyorum"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Üçüncü ülkelerde Türk ve Alman iş dünyasının birlikte hareket etmesini fazlasıyla önemsiyorum" dedi.
     Çağlayan, Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl ve Türkiye'de yatırımı bulunan Alman firmaların yetkilileri ile kahvaltıda bir araya geldi.
     Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Pazartesi gerçekleştireceği ziyaret öncesinde anlamlı olduğunu belirten Çağlayan, bu yılın Türkiye ile Almanya arasındaki diplomatik ilişkilerin 250'inci yılı olduğuna dikkati çekti
     Almanya'nın, Türkiye'nin önemli bir dostu ve müttefiki olduğunu anlatan Çağlayan, "Nice 250 yılların kutlanmasını temenni ediyorum" dedi.
     Türkiye ile Almanya arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilere de değinen Çağlayan, Türkiye'de 5 bin 58 Alman firmasının yatırımının bulunduğunu söyledi.
     Son 11 yılda Alman sermayeli şirketlerce gerçekleştirilen ve hala süren, teşvik belgesine bağlanmış 401 yatırım projesi olduğunu dile getiren Çağlayan, bunun 1 milyar dolarlık bir parasal hacme karşılık geldiğini kaydetti.
     İki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 35 milyar dolara yaklaştığını belirten Çağlayan, Türkiye'nin ihracatında Almanya'nın ilk, ithalatında da ikinci sırada yer aldığını hatırlattı.
     Türkiye'yi geçen yıl 32 milyon turistin ziyaret ettiğini ve 30 milyar dolara yakın turizm geliri elde edildiğini ifade eden Çağlayan, turistlerin 5 milyondan fazlasının Alman vatandaşı olduğunu ve Alman turistlerin bu anlamda ilk sırada yer aldıklarını söyledi.
    
     -Üçüncü ülkelerde işbirliği daveti-
    
     Yıllar önce Türklerin çalışmak için Almanya'ya gittiklerini anımsatan Çağlayan, Almanya'daki Türk vatandaşların ülkeler arasında dostluk ve kültür köprüsü oluşturdukları, aynı zamanda daha önce Almanya'ya giden Türklerin önemli bir ekonomik potansiyel oluşturduklarını vurguladı.
     Bugün itibarıyla Almanya'da 72 bin Türk işletmesi bulunduğunu belirten Çağlayan, bu firmaların 350 bin kişiye istihdam sağladıklarını ve toplam 40 milyar avro ciroya sahip olduklarını dile getirdi.
     Ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilerin devam etmesi temennisinde bulunan Çağlayan, "Üçüncü ülkelerde Türk ve Alman iş dünyasının birlikte hareket etmesini de fazlasıyla önemsediğimi ifade etmek istiyorum. Firmalarımızı birbirimizin avantajlarından faydalanmaya davet ediyorum" diye konuştu.
    
     -"10 yılda 440 milyar dolarlık yatırım yapılacak"-
    
     1923-2002 yıllarını kapsayan süreçte Türkiye'ye gelen doğrudan yabancı sermaye tutarının 14,5 milyar dolar olduğunu anlatan Çağlayan, son 10 yıllık dönemde bu rakamın 124 milyar dolara dayandığını belirtti.
     Alman firmaların, Türkiye'nin gelecek 10 yılda göstereceği ekonomik performansı takip ettiklerine inandığını ifade eden Çağlayan, "Çünkü önümüzdeki 10 yılda Türkiye, enerji alanında 130 milyar dolara yakın, ulaştırma alanında da 110 milyar dolara yakın yatırım yapılacak bir ülkedir" dedi.
    
     -Alman Büyükelçi Pohl-
    
     Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl da Almanya Başbakanı Angela Merkel'in ziyareti öncesinde böyle bir toplantının önemine işaret ederek, katılımlarından dolayı Çağlayan'a teşekkür etti.
     Türkiye'de faaliyet gösteren birçok Alman sermayeli şirket olduğunu kaydeden Pohl, "Bu, Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin başarısının bir kanıtı" değerlendirmesinde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir