Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Dünyanın içinde bulunduğu ekonomik ortama bakıldığında, ülkemizdeki…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan: 
  -"Dünyanın içinde bulunduğu ekonomik ortama bakıldığında, 
  ülkemizdeki…

Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Dünyanın içinde bulunduğu ekonomik ortama bakıldığında, ülkemizdeki istihdam verilerini başarı olarak kabul ediyorum" -"2011 Ekim ayına göre çalışanların sayısında 1 milyon 23 bin kişi artış var. Yani ekonomimiz, emek piyasasına giren vatandaşlarımızın tamamına yakınına iş imkanı sunabilmiş"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı Ekim ayı Hanehalkı İşgücü İstatistikleri verilerine ilişkin, "Dünyanın içinde bulunduğu ekonomik ortama bakıldığında, ülkemizdeki istihdam verilerini başarı olarak kabul ediyorum" dedi.
     Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, verilere göre işgücünün 28 milyon 51 bin kişi ile şimdiye kadarki en yüksek düzeyine çıktığını ifade etti.
     İstihdam sayısında 2011'in Ekim ayına göre 1 milyon 112 bin kişilik artış olduğunu kaydeden Çağlayan, "Yani bu kadar vatandaşımız iş bulma niyetiyle yola çıkmış. Bu çok ciddi bir artış. Türkiye'de bu ay itibarıyla 25 milyon 509 bin kişi çalışıyor. 2011 Ekim dönemine göre çalışanların sayısında 1 milyon 23 bin kişi artış var. Yani ekonomimiz emek piyasasına giren vatandaşlarımızın tamamına yakınına iş imkanı sunabilmiş" değerlendirmesinde bulundu.
     Son açıklanan verilere göre işsizlik oranının yüzde 9,1 olduğunu kaydeden Çağlayan, şu ifadeleri kullandı:
     "Tek başına baktığınızda bu yüksek bir oran. İsteriz ki bunu daha aşağı çekebilelim. Amacımız orta ve uzun vadede bu oranı yüzde 6-7 aralığına çekmek. Ancak, dünyanın diğer ülkeleri ile kıyasladığınızda, bizden çok yüksek işsizlik oranına sahip ülkeler olduğunu görüyorsunuz.
     Dünyanın içinde bulunduğu ekonomik ortama bakıldığında, ülkemizdeki istihdam verilerini başarı olarak kabul ediyorum. Avrupa ekonomisindeki zayıflık ve gelişmekte olan ülkelerdeki yavaşlama sebebiyle pek çok ülkede işsizlik oranında ciddi sıçramalar var. Euro Bölgesi genelinde işsizlik yüzde 11,8'e ulaştı. AB'deki 27 ülkenin 15'inde işsizlik oranı bizden daha yüksek."
    
     -"OVP hedefinden daha iyi performans göstereceğiz"-
    
     Son açıklanan Orta Vadeli Program'da (OVP) 2012 yılı için işsizlik oranı hedefinin yüzde 9 civarında belirlendiğini anımsatan Çağlayan, "Ben bu hedefin tutacağını düşünüyorum. 2013'te, gelecek yıla ait OVP hedefi olan yüzde 8,9 hedefinden de iyi bir performans göstereceğiz. Bu güvenimin sebebi, Türkiye ekonomisine olan inancım. Sanayicimize, çiftçimize, hizmet sektörü erbabına olan güvenim. 55 bin ihracatçıya olan inancım" dedi.
     Geçen yıl 152 milyar dolar civarında mal, 41 milyar dolar civarında hizmet ihracatı yapıldığını kaydeden Çağlayan, Türkiye'de iç talep yavaşlarken, mal ve hizmet ihracatının ekonomik büyümeye yardım ettiğini ifade etti.
     2012 yılının ilk 9 ayında ekonomi yüzde 2,6 büyürken, net ihracatın katkısının 4,6 puan olduğuna işaret eden Çağlayan, şöyle devam etti:
     "Dünyanın 243 ülke ve bölgesine ürünlerimizi satabildik. Türkiye 2012'de ihracat ile büyüdü, ihracat ile sanayi üretimini artırdı, ihracat ile yatırımlarını artırdı, ihracatın yardımı ile istihdamını artırdı.
     2013, 2012'den daha iyi olacak. Bir taraftan iç talebimizdeki hareketlenme ile, bir taraftan yine ihracatın katkısı ile ve Ekonomi Bakanlığı olarak büyük güven duyduğumuz yeni teşvik sisteminin yatırımları artırması ile daha iyi istihdam verileri göreceğiz."
    
    
    

Bu haberi 97 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir