Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Bugün Yunanistan başta olmak üzere dünyanın huzursuzluk ve ekonomik…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan: 
  -"Bugün Yunanistan başta olmak üzere dünyanın 
  huzursuzluk ve ekonomik…

Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Bugün Yunanistan başta olmak üzere dünyanın huzursuzluk ve ekonomik kriz yaşanan birçok yerindeki insanlar, Türkiye'deki güven ve istikrar nedeniyle paralarını çekerek, ülkemize getiriyor" -"(Akdeniz Oyunları için inşa edilen tesisler) Geçen yıl biz bu yatırımları anlatırken, bu tesislerin yetişmeyeceğini söyleyerek dudak bükenlere bugün bu tesislerin inşaatlarına gidip bakmalarını tavsiye ediyorum"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Bugün Yunanistan başta olmak üzere dünyanın huzursuzluk ve ekonomik kriz yaşanan birçok yerindeki insanlar, Türkiye'deki güven ve istikrar nedeniyle paralarını çekerek, ülkemize getiriyor" dedi.
     Çağlayan, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezi'nde, seçimlerin ardından geçen bir yılın değerlendirilmesi için düzenlenen "Söz verdik, Yapıyoruz" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, 1 yılın çok çabuk geçtiğini belirterek, "Gece gündüz azimle, kararlı bir şekilde gece gündüz Mersin için yoğun çaba gösterdiğimiz bir dönem oldu" dedi.
     "Vermiş olduğumuz sözlerde birinci yılda neredeyiz-" diyen Zafer Çağlayan, "Bazı şeyler anlatılmaz, yaşanır. Siz bir kere Mersin'de bunları yaşıyorsunuz. Yapmış olduğumuz icraatları, işsizlik meselesinde geldiğimiz noktayı, Mersin ekonomisinin giderek geliştiği, istihdamın arttığı bir ortamda, aslında sizler yaşıyorsunuz. Okulların tatile girdiği bu dönemde nasıl öğrenciler karnelerini almışsa, biz de 'Mersin İcraat Karnemizi' sizlerle paylaşacağız" dedi.
     "Mersin'in altını üstüne getirme" sözü verdiğini hatırlatan Çağlayan, "Mersin'in gerçekten buna ihtiyacı vardı. Çünkü Mersin, gelişim gösteremeyen, aslında fevkalade özelliklere sahip bir il. Allah'ın verdiği her türlü güzelliğe ve imkana sahip. Adeta demokrasi göstergesi, çeşitli etnik ve inanç gruplarının bir arada yaşadığı bir il olma özelliğine sahip. Hristiyan Müslüman mezarlığını birarada görmemiştim, bu Mersin'de kardeşlik ve hoşgörünün bilinci" diye konuştu.
    
     -"İşsizliği tek hanelere düşürdük"-
    
     İşsizlik rakamının 9.9 olarak açıklandığını belirten Çağlayan, "Bu veriyle adeta işsizliğin belini kırarak, çift haneli rakamlardan tek haneli rakamlara düşürdük. Hayırlı olsun. Avrupa ortalaması yüzde 10.8, bizde 9.9. Türkiye, Cumhuriyet tarihinde ilk defa 25 milyon insanı istihdam etme başarısını gösterdi. Küresel kriz döneminde, ihracat pazarlarında yaşanan sıkıntıya rağmen, bu geldiğimiz nokta" dedi.
     Türkiye'nin nüfusunun her sene bir milyondan fazla arttığına dikkati çeken Çağlayan, Türkiye'nin her yıl 1.5 milyondan fazla insanı istihdam eden bir noktaya geldiğini, bunun temelinde ihracat ve dışa açık bir politikanın yattığını belirtti.
     Çağlayan, Türkiye'nin bundan 10 yıl önce bankaları batan bir dönemden, güvenli ve istikrarlı hale geldiğini kaydederek, "Bugün Yunanistan başta olmak üzere dünyanın huzursuzluk ve ekonomik kriz yaşanan birçok yerindeki insanlar, Türkiye'deki güven ve istikrar nedeniyle paralarını çekerek, ülkemize getiriyor. Bundan gurur duyuyoruz" dedi.
     "İstikrar sürsün, Mersin büyüsün" sloganıyla yola çıktıklarını anlatan Zafer Çağlayan, "Mersin halkı bize teveccüh gösterdi ve AK Parti'yi Türkiye'de olduğu gibi Mersin'de de birinci parti yaptı. Biz de onları mahcup etmedik, bir yılın sonunda Mersin'lilere verdiğimiz sözleri gerçekleştirmenin haklı gururunu yaşıyoruz" diye konuştu.
    
     -"Söz verip, sözlerini unutanlardan değiliz"-
    
     Çağlayan, seçildiği andan itibaren kendisini adeta Mersin'in bir hizmetkarı olarak kabul ettiğini ve hizmet vermeye devam ettiğini belirterek, "Bizler seçim zamanı söz verip, sonrasında sözlerini unutanlardan değiliz. Bizler, 'siyasetin söz vermek değil, sözünün eri olmak' olduğuna inanıyoruz."
     Bakan Çağlayan, Mersin'in bulunduğu coğrafi konum, stratejik özelliği, 320 kilometreyi aşkın sahili, tarihi kültürel zenginlikleri ile Türkiye'nin en önemli liman, turizm, lojistik merkezlerinden biri olacağını, bunun bir hayal olmadığını, Mersin'in zaten bunu hak ettiğini söyledi.
    
     -Akdeniz Oyunları-
    
     Akdeniz Oyunları'nın gelecek dönemde, Mersin'in markalaşmasını sağlayacak en önemli proje olduğuna dikkati çeken Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Akdeniz Oyunları, olimpiyatlardan sonra 26 dalda yarışmaların yapıldığı dünyanın en önemli spor organizasyonlardan biridir. 2013 yılı Haziran ayında gerçekleşecek organizasyona 24 Akdeniz ülkesinden 4 bine yakın sporcu katılacak, on binlerce ziyaretçi de Mersin'e akın edecek. İşte biz de hızla kolları sıvadık, Gençlik ve Spor Bakanlığımız ve Düzenleme Komitemizle birlikte, şehrimizde yapılacak 450 milyon liralık yatırımın ihalesini 29 Kasım 2011'de yaptık, temellerini attık, inşaatlarına başladık. Türkiye'nin en mode stadyumu olacak Mersin Arena Stadı başta olmak üzere, spor salonları, olimpik yüzme havuzu, tenis kompleksi ve 3 bin 500 kişilik Olimpiyat Köyü'nün inşaatları bugün neredeyse yüzde 50 seviyesine ulaştı. Geçen yıl biz bu yatırımları anlatırken, bu tesislerin yetişmeyeceğini söyleyerek dudak bükenlere bugün bu tesislerin inşaatlarına gidip bakmalarını tavsiye ediyorum. Bu tesisler hızla yükseliyor. Milletvekili ve Spor Bakanı arkadaşlarımla tek tek inşaatlara gidiyoruz, kontrol ediyoruz. Akdeniz Oyunları tesisleri evvel Allah, öngörülenden daha önce bitirilecek. Bu tesislerin hepsi Mersinlilerin demirbaşı olarak geleceğe önemli imzalar atacak. Bu tesisler sadece Akdeniz Oyunları için yapılmadı, Mersin ve Mersin'in geleceği için yapıldı. Akdeniz Oyunları bizim için bir vesile oldu."
     (sürecek)
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir