Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"İstihdam hacmi 5 aydır 25 milyonun üzerinde. Bu yaz 26 milyonu…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan: 
  -"İstihdam hacmi 5 aydır 25 milyonun üzerinde. Bu yaz 
  26 milyonu…

Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"İstihdam hacmi 5 aydır 25 milyonun üzerinde. Bu yaz 26 milyonu aşacağız" -"Bugün itibarıyla işsizlik oranı AB ortalamasının ve 12 AB üyesinin altında" -"2013'te ekonomideki hızlanma ve yeni teşvik sistemi ile istihdam daha hızlı artacak" -" Geçen yıla göre istihdamımız yaklaşık 750 bin kişi artmış durumda. İşsizlik oranımız hala yüksek ama daha aşağı çekeceğiz"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, istihdam hacminin 5 aydır 25 milyonun üzerinde olduğunu, bu yaz ise 26 milyonun aşılacağını bildirdi.
     Bakan Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, Eylül ayına ilişkin işsizlik verilerini değerlendirdi.
     Geçen yılın Eylül ayındaki işsizlik oranının yüzde 8,8 olduğunu hatırlatan Çağlayan, bu yılın aynı ayında ise söz konusu oranın yüzde 9,1 olarak gerçekleştiğine dikkati çekti.
     İşsizlikte hafif bir yükselişin olduğunu ancak diğer taraftan ekonominin istihdam yaratmaya devam ettiğinin altını çizen Çağlayan, Türkiye ekonomisindeki son dönemde yaşanan yavaşlamaya rağmen istihdam düzeyinin iyi gittiğini bildirdi.
     Eylül ayında istihdamın, Ağustos'a göre 105 bin kişi arttığını aktaran Çağlayan, şunları kaydetti:
     "İşsiz sayısında da bir artış var ama Türkiye ekonomisi bu alanda geçen yıllardan daha iyi bir performans gösteriyor. Geçen yıla göre istihdamımız yaklaşık 750 bin kişi artmış durumda. İşsizlik oranımız hala yüksek ama daha aşağı çekeceğiz. Türkiye'de işsizlik oranlarını diğer ülkelerdeki işsizlik oranları ile karşılaştırdığımızda kesinlikle başarılı olduğumuzu söyleyebiliriz. Türkiye küresel kriz sonrası dönemde, işsizlik oranını en hızlı aşağı çeken ülkelerden biri oldu. Şimdi son aylarda, büyüme hızındaki yavaşlama nedeniyle ve mevsimsel nedenlerle istihdam piyasasında da bir yavaşlama görüyoruz. Fakat 2013'ten itibaren yeniden iyileşme başlayacaktır.
     İşsizlik oranı Eylül verisinde geçen aya göre bir miktar artış görülmekle birlikte yakalanan yüzde 9,1'lik seviye, güncellenen Orta Vadeli Program'da (OVP) belirtilen 2012 hedefi olan yüzde 9'dan çok az da olsa yüksektir. 9 aylık ortalama işsizlik oranı ise yüzde 9,1 seviyesindedir. Son 5 aydır istihdam hacminin 25 milyonun üzerinde seyretmesi, bu eşiği aştığımızı gösteriyor. Bu yaz, 26 milyonu aşacağız. İlgi çekici bir gelişme son 3 aylık dönemde istihdam hacmimizin 105 bin kişi azalmış olması. Mevsim etkileri nedeniyle bu dönemde azalma görmemiz normal ancak geçen yıllara göre daha hafif bir azalma görüyoruz. Örneğin geçen sene bu dönemdeki gerileme 152 bin kişiydi."
    
     -"İhracatın her zamanki gibi istihdama destek veriyor"-
    
     İhracatın her zamanki gibi istihdama destek verdiğine dikkati çeken Çağlayan, bu desteğin önümüzdeki yıl da devam edeceğini bildirdi.
     Türkiye'nin şu anda 12 AB üyesi ülkeden daha iyi bir işsizlik oranı olduğuna işaret eden Çağlayan, "Amacımız, bunu birkaç yıl içinde yüzde 5-6 seviyesine çekmek olmalı. 2013'te önce ekonomimiz hızını yavaş yavaş artıracak, sonra da yeni teşvik sistemimiz istihdam yaratmaya başlayacak. Türkiye sanayi ile büyüyecek. Sanayisi büyümeyen, sanayisi istihdam yaratmayan bir ülke istikrarlı büyüyemez" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir