Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Denetimler (Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan: 
  -"Denetimler (Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve 
  Usuller ile…

Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Denetimler (Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik kapsamında yapılacak denetimler) 31 Mart 2013'e kadar sadece istatistiki amaçlı uygulanacak"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, karayollarında seyreden araçların yüklü ve yüksüz boyutları ve bu araçların karayolu yapısına zarar vermeden güvenle seyredebilecekleri ağırlıkların azami sınırlarının belirlendiği "Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik" kapsamında yapılacak denetimlerin 31 Mart 2013'e kadar sadece istatistiki amaçla uygulanacağını bildirdi.
     Bakan Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, konuya ilişkin Ulaştırma, Denizcilik ve Habercilik Bakanı Binali Yıldırım ile birkaç kez görüştüklerini ve Bakan Yıldırım'ın, ihracatın aksamaması konusunda anlayışlı davrandığını belirtti.
     Bakan Yıldırım ile önemli bir çözüm noktasına geldiklerini aktaran Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Hem kuralların uygulanabilmesi hem de ihracat ve lojistiğin sıkıntı yaşanmadan devamı için çözüm yolu bulduk. Buna göre bu denetimler 31 Mart 2013'e kadar ceza yazılmadan, sadece istatistiki amaçlı uygulanacak. Bütün araçlar değil, rastgele seçilen araçlar denetime tabi tutulacak ancak ceza uygulanmayacak. 31 Mart 2013 tarihinden sonra bu istatistiklerin sonuçlarına göre yeni bir düzenleme yapılacak. Bu istatistiklere göre Türkiye'nin yol şartlarına uygun ancak ihracat ve lojistiğe de sıkıntı yaratmayacak bir düzenleme yapılacak."
     Bu arada, araçların tonajına, belgelerine dair diğer denetimlerin eskiden uygulandığı gibi devam edeceği belirtildi.
    
    
    

Bu haberi 262 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir