Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"(Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu artırması) Geç kalmış hakkın…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan: 
  -"(Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu artırması) 
  Geç kalmış hakkın…

Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"(Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu artırması) Geç kalmış hakkın teslimi ve tescilidir" -"Bu not artırımının diğer kredi derecelendirme kuruluşlarına da yol göstereceğini umuyorum"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in Türkiye'nin notunu "yatırım yapılabilir" seviyeye yükseltmesi ile ilgili, "Geç kalmış hakkın teslimi ve tescilidir" dedi.
     Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, "Kredi derecelendirme kurumu Fitch'in yaptığı not artırımı geç kalmış bir hakkın teslimi ve tescilidir. Türkiye, çevresindeki risklere rağmen istikrarlı ve güvenli bir ekonomiye sahiptir. En büyük ihracat pazarımız olan AB'ye ihracatımız azalmasına rağmen yılın ilk 9 ayında ihracatımız yüzde 13,7 oranında arttı. Bu da Türkiye ekonomisinin doğru yolda olduğunun işaretidir" ifadelerini kullandı.
     Not artırımı ile Türkiye'nin Hindistan, Hırvatistan, Endonezya ile aynı nota sahip olduğuna dikkati çeken Çağlayan, bunun "yatırım yapılabilir ülke" statüsü için önemli olduğunu kaydetti.
     Not artırımıyla Türkiye'nin uzun vadede daha fazla yatırım çekeceğinin ve Türkiye'ye kaynak girişinin artacağının altını çizen Çağlayan, "Kaynak girişinin, krediye dönüşmesi önemli. Bunun için de yeni teşvik sistemimiz yabancı yatırımlar için çok uygun bir ortam sunuyor" değerlendirmesinde bulundu.
    
     -"Umarım diğerlerine de yol gösterir"-
    
     Türkiye ekonomisinin istikrarının bu not artımı ile geç de olsa teyit edilmesinin sevindirici olmasına karşın, yaşanan gecikmenin ve geride kalan yılların da farkında olduklarını dile getiren Çağlayan, şu ifadeleri kullandı:
     "Fakat bu not da bizim için yeterli değil. Bulgaristan, Letonya, İzlanda da bu not seviyesinde. Türkiye sadece bu ülkelerden değil, A kademesindeki ülkelerden de iyi durumda. Kredi derecelendirme kuruluşlarının zedelenen itibarlarını yeniden kazanmaları gerekiyor. Bundan sonraki dönemde daha hızlı ve objektif değerlendirme yapmalarını bekliyoruz. Sadece bizim için değil, bunlar başka ülkeler için de geçerli. Bu not artırımının diğer kredi derecelendirme kuruluşlarına da yol göstereceğini umuyorum."
    
    
    

Bu haberi 111 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir