Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Cari açık Ekim 2009'dan sonraki en düşük düzeyine indi" -"Enerji…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan: 
  -"Cari açık Ekim 2009'dan sonraki en düşük düzeyine indi"
  -"Enerji…

Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Cari açık Ekim 2009'dan sonraki en düşük düzeyine indi" -"Enerji dışı fazlada şimdiye kadarki en iyi düzeydeyiz. Açıktaki iyileşmenin kaynağı ihracatta yaşanan artış" -"Türkiye daha fazla üreterek ve ihracat yaparak büyük bir ekonomi olabilir. 2023 ve sonrası büyük Türkiye hedefinin temeli daha fazla üretimdir"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, cari açığın Ekim 2009'dan bu yana en düşük seviyesine indiğini belirterek, "Enerji dışı fazlada şimdiye kadarki en iyi düzeydeyiz. Açıktaki iyileşmenin kaynağı ihracatta yaşanan artış" dedi.
     Çağlayan, Ağustos ayına ilişkin Ödemeler Dengesi verilerini değerlendirdiği açıklamasında, cari açığın Ekim 2009'dan sonraki en iyi cari açık düzeyine indiğini kaydederek, "Enerji dışı cari dengemiz aylık bazda şimdiye kadarki en iyi seviyesine ulaştı" ifadesini kullandı.
     Son 12 aylık cari açığın 59 milyar dolar, enerji dışı son 12 aylık cari açığın da 7,3 milyar dolar olduğunu belirten Çağlayan, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
     "Bu memnun edici verinin yanında bizleri sevindiren başka bir gelişme ise cari açıktaki iyileşmenin ihracat artışından kaynaklanıyor olması. Geçen yılın ilk 8 ayında 54,2 milyar dolar olan cari açık bu yılın ilk 8 ayında 18 milyar dolar gerileyerek 38 milyar dolara indi. Bu 18 milyar dolarlık iyileşmenin, 14,5 milyar doları mal ve hizmet ihracatı artışından, 3,5 milyar doları ithalattaki azalmadan kaynaklanıyor. İhracat artışı bir taraftan büyümeyi destekliyor, bir taraftan da cari açığı aşağı çekiyor. Bu, özellikle son 3 yıldır ağırlık verdiğimiz pazar çeşitlendirme çalışmalarımızın bir sonucu."
     Hizmet ihracatının da ilk 8 ayda 26 milyar doların üzerine çıkarak rekor düzeylerde seyrettiğini ifade eden Çağlayan, Türkiye'nin 8 hizmet başlığının 5'inde rekor düzeyde bulunduğunu kaydetti.
     Bu başlıkların taşımacılık, turizm, inşaat, diğer ticari hizmetler ile resmi hizmetler olduğunu belirten Çağlayan, "Geçtiğimiz gün lansmanını yaptığımız hizmet destekleri ile gelecek yıllarda daha büyük hizmet ihracatı yapan bir ekonomi olacağız ve 2023'te 150 milyar dolar hizmet ihracatına ulaşacağız" dedi.
     Doğrudan yatırım girişinin 9,6 milyar dolara ulaştığını anımsatan Çağlayan, bu alanda geçen yıla göre hafif de olsa bir gerileme yaşandığını buna karşın 2013'ten daha umutlu olduklarını bildirdi.
     Gerek teşvik sisteminin daha bilinir hale gelmesi, gerekse yurtdışında yaptıkları tanıtımların sonuçlarını almaya başladıklarına dikkati çeken Çağlayan, "Bunların rakamlara yansımasını gelecek aylarda göreceğiz. Türkiye daha fazla üreterek ve ihracat yaparak büyük bir ekonomi olabilir. 2023 ve sonrası büyük Türkiye hedefinin temeli daha fazla üretimdir. Tüm çabamız daha fazla üreten ve daha da önemlisi daha çok katma değer yaratan bir ekonomi olmak" değerlendirmesinde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 156 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir