Ekonomi Bakanı Çağlayan

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan

"Yapılan düzenleme (Suriye ile iş yapan firmaların kredilerinin yeniden yapılandırması) ile birinci yeniden yapılandırmada toplam alacak tutarının yüzde 15'inin ödenmiş olması şartı yüzde 5'e düşürüldü"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Suriye ile iş yapan firmaların kredilerinin yeniden yapılandırılmasında, yapılan düzenlemeyle, birinci yeniden yapılandırmada toplam alacak tutarının yüzde 15'nin ödenmiş olması şartının yüzde 5'e düşürüldüğünü bildirdi.
     Bakan Çağlayan, Suriye ile iş yapan firmaların kredilerinin yeniden yapılandırması konusunda yazılı bir açıklama yaptı.
     Suriye ile iş yapan firmaların sorunları ile yakından ilgilenildiğini belirten Çağlayan, yapılan düzenleme ile firmaların rahat bir nefes alacağını ve kredibilitelerinin artacağını ifade etti.
     Çağlayan, yaşanan olaylar nedeniyle Bakanlığın Suriye'yi "mücbir sebep kapsamına" aldığını, bu çerçevede firmalara bir takım kolaylıkların sağlandığını hatırlattı.
     Mücbir sebep kapsamında Maliye Bakanlığı'nın da Suriye'deki olaylar nedeniyle zarara uğramış firmaların tahakkuk aşamasındaki vergi borçlarını ve yapılandırılan borçlarına erteleme imkanı getirdiğini anımsatan Çağlayan, sunulan diğer imkanları da şöyle aktardı:
     "Yine Suriye'nin mücbir sebep kapsamına alınması ile Suriye'de faaliyette bulunan işverenlerimizin bu ülkedeki işyerlerinden kaynaklanan SGK prim borçları ile Türkiye'de bulunan diğer işyerlerinden kaynaklanan SGK prim borçlarının da ertelenmesi sağlanmıştı. Sağlanan kolaylıklardan bir diğeri de Eximbank'ın Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Köprü Kredisi Programı kapsamında, Suriye'de iş yapan müteahhitlik firmalarına 1,5 yıl geri ödemesiz olmak üzere, 3 yıl vadeli kredi kullanma imkanının getirilmesiydi."
    
     -"Düzenleme 31 Aralık 2013 tarihine kadar geçerli olacak"-
    
     Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) konuya ilişkin düzenleme (Bankalarca Kredilerin ve Diğer Alacakların Niteliklerinin Belirlenmesi Ve Bunlar İçin Ayrılacak Karşılıklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik) yaptığını da hatırlatan Çağlayan, şöyle devam etti:
     "BDDK kararı ile Suriye ile iş ilişkisi olup, likidite sıkıntısı içinde bulunan firmalarımız rahat bir nefes alacak. Düzenleme 31 Aralık 2013 tarihine kadar geçerli olacak. Bu düzenleme ile firmalarımız Suriye ile ilgili olarak almış oldukları kredileri çok daha uygun koşullarda yapılandırabilecek. Düzenleme ile bankalar tarafından Suriye'ye yönelik olarak kullandırılan kredilerden ikinci grupta sınıflandırılanların (yakın izlemedeki krediler ve diğer alacaklar) yeni sözleşme koşullarına bağlanarak birinci grupta sınıflandırılmasına (standart nitelikli krediler ve diğer alacaklar) ilişkin şartlar kolaylaştırılmıştır.
     Bu çerçevede yakın izlemedeki krediler ve diğer alacaklardan yeni sözleşme koşullarına bağlananlar toplam alacak tutarının yüzde 10'unun geri ödenmiş olması koşuluyla standart nitelikli krediler ve diğer alacaklar içerisinde yeniden sınıflandırılacak. Yönetmelik ile getirilen bir diğer düzenleme ise bir kredi müşterisinin Suriye'ye yönelik olarak kullandığı kredisinin, bu kişinin Suriye dışındaki kredilerinde meydana gelen sorunlar sebebiyle donuk alacak olarak sınıflandırılması halinde, Suriye'ye yönelik olarak kullandırılan krediler için özel karşılık ayrılması bankaların ihtiyarına bırakılacak."
    
     -"Düzenleme, firmalara rahat bir nefes aldıracak"-

    
     Kredi müşterilerinin Suriye dışındaki kredilerinin donuk alacak olarak sınıflandırılması ve ödeme yükümlülüğünün yerine getirilmemesinin geçici likidite sıkıntısından kaynaklanması halinde, halihazırda iki defa ile sınırlı olan yeniden yapılandırma imkanının da üçe çıkarıldığını aktaran Çağlayan, diğer taraftan, yeniden yapılandırılan söz konusu kredilerin hangi koşullarda üst gruplarda sınıflandırılacağının da yapılan düzenleme ile belirlendiğini, her yapılandırma için asgari ödeme tutarlarının mevcut uygulamadan daha düşük olarak tespit edildiğini bildirdi.
     Daha önceki düzenlemede yeniden yapılandırılan kredilerin, toplam alacak tutarının en az yüzde 15'inin geri ödenmiş olması, en az 6 ay süreyle izlendikleri takip edilmeleri, ve ödemelerin aksatılmaması kaydıyla bu sürenin sonunda "Yenilenen ve İtfa Planına Bağlanan Krediler Hesabına" aktarıldığını hatırlatan Çağlayan, açıklamasını şöyle tamamladı:
     "Suriye ile ilgili olarak çıkarılan bu düzenleme ile ise birinci yeniden yapılandırmada toplam alacak tutarının yüzde 5'inin geri ödenmiş olması, en az üç ay süreyle izlendikleri grupta takip edilmeleri ve ödeme planında öngörülen ödemelerin aksatılmaması kaydıyla 'Yenilenen ve İtfa Planına Bağlanan Krediler Hesabına' aktarılabilecek.
     Bu düzenleme, Suriye ile iş yapan ve likidite sıkıntısı içinde bulunan firmalara rahat bir nefes aldıracak ve kredibiliteleri artacak. Son olarak, yeniden yapılandırma kapsamında ilave kredi kullandırılması halinde bu krediler için özel karşılık ayrılması da bankaların ihtiyarına bırakılmaktadır."
    
    
    


Bu haberi 174 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir