Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Hollanda ile Türkiye arasındaki dış ticaret dengede. Geçen yıl iki…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan:
  -"Hollanda ile Türkiye arasındaki dış ticaret dengede.
  Geçen yıl iki…

Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Hollanda ile Türkiye arasındaki dış ticaret dengede. Geçen yıl iki ülke arasındaki dış ticaret hacmi yaklaşık 7 milyar dolar oldu"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Hollanda ile Türkiye arasındaki dış ticaretin dengede olduğunu belirterek, geçen yıl iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin yaklaşık 7 milyar dolar olduğunu söyledi.
     Hollandalı şirketlerin üst yöneticileri (CEO) ile bir araya gelen Çağlayan, Hollanda'nın Türkiye'ye en fazla uluslararası doğrudan sermaye yatırımı yapan ülke olduğunu anımsattı.
     10 yılda Türkiye'ye gelen 123,7 milyar dolarlık uluslararası doğrudan sermaye içerisinde Hollanda'nın 16,7 milyar dolarlık paya sahip olduğunu kaydeden Çağlayan, bu rakamla Hollanda'nın birinci olduğunu dile getirdi.
     Hollanda ile Türkiye arasındaki dış ticaretin dengede olduğunu vurgulayan Çağlayan, geçen yıl iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin yaklaşık 7 milyar dolar olduğunu ifade etti.
     Çağlayan, Hollanda ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin bu yıl 400. yılının kutlandığını vurgulayarak, bugün Hollanda'da 410 bin Türk vatandaşının yaşadığının altını çizdi.
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 19 Mart'ta Danimarka'ya gidecekleri bilgisini veren Çağlayan, ardından Hollanda'ya geçeceklerini, burada resmi ilişkiler gerçekleştireceklerini, Başbakan Erdoğan liderliğinde CEO Forumu düzenleyeceklerini kaydetti.
     Görüşmeye başta Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Jan Paul Dirkse olmak üzere, ciroları 550 milyar avro, istihdam sayıları ise 735 bin olan Shell'den Unilever'e, Rabobank'tan Philips'e kadar 15'in üzerinde şirketin üst yöneticisi katıldı.
    
    
    

Bu haberi 190 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir