Ekonomi Bakanı Çağlayan, Güney Afrika ve Mozambik'e gidecek -Çağlayan, ticaret ve müteahhitlik…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan, Güney Afrika ve Mozambik'e gidecek
  -Çağlayan, ticaret ve müteahhitlik…

Ekonomi Bakanı Çağlayan, Güney Afrika ve Mozambik'e gidecek -Çağlayan, ticaret ve müteahhitlik heyeti programı kapsamında, 3-6 Ekim 2012 tarihleri arasında Güney Afrika ve Mozambik'e resmi bir ziyaret gerçekleştirecek

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ticaret ve müteahhitlik heyeti programı kapsamında, 3-6 Ekim 2012 tarihleri arasında Güney Afrika ve Mozambik'e resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.
     Konuya ilişkin Bakanlıktan yapılan açıklamada, Ekonomi Bakanlığı'nın 2003 yılında başlattığı Afrika Stratejisi'nin olumlu sonuçlarını verdiği belirtildi. Türkiye'nin bir yandan Afrika'daki yoksulluğu gidermeye katkıda bulunurken diğer taraftan kıta ülkeleriyle siyasi ve ekonomik işbirliğini geliştirdiği vurgulanan açıklamada, 2003 yılında Afrika kıtası ile 5,4 milyar dolar olan ticaret hacminin yüzde 250 oranında artarak 2011 yılında 19 milyar dolara ulaştığı kaydedildi.
     Aynı dönemde Türkiye'nin Afrika kıtasına yönelik ihracatının 2,1 milyar dolardan 10,3 milyar dolara yükseldiği aktarılan açıklamada, ithalatın ise 3,3 milyar dolardan 8,7 milyar dolar seviyelerine çıktığı ifade edildi.
     Açıklamada, Türkiye'nin bu yıl Afrika ülkeleri ile ticaret hacminin 25 milyar dolara, ihracatın ise 13 milyar dolara ulaşmasının öngörüldüğü belirtilerek, şunlar kaydedildi:
     "Afrika'daki ticaret müşavirliklerimizin sayısında da 2003 yılından bu yana ihracatımıza paralel bir artış yaşandı. 2003 yılında müşavirliklerimizin sayısı 11 iken 2012 yılında gerçekleştirilen son atamalarla kıta genelinde 23 ticaret müşavirliğimiz faaliyete geçmiştir. Güney Afrika ile ülkemiz arasında 2003 yılında 450 milyon dolar seviyesinde olan ticaret hacmi, 2011 yılında 2,5 milyar dolara yükselmiştir. 2003 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti'ne olan ihracatımız yaklaşık 121,5 milyon dolar iken bu rakam 2011 yılında 508,5 milyon doları geçmiş bulunmaktadır. Ayrıca 2003 yılında Güney Afrika'dan ithalatımız yaklaşık 335,7 milyon dolar iken 2011 yılında bu rakam 2 milyar doları geçmiştir.
     Bu rakamlar çerçevesinde, Güney Afrika Cumhuriyeti 2011 yılında Afrika'daki üçüncü en büyük ticaret ortağımız, altıncı büyük ihracat pazarımız ve ikinci büyük tedarikçimiz olmuştur. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 3-5 Ekim 2012 tarihleri arasında gerçekleştireceği Güney Afrika ziyareti kapsamında Güney Afrika Cumhuriyeti Devlet Başkanı Jacob Zuma ve Güney Afrika Cumhuriyeti Devlet Başkan Yardımcısı Kgalema Motlanthe tarafından kabul edilecek, inşaatı tamamlanan Nizamiye Külliyesi'nin açılışını gerçekleştirerek, 4 Ekim 2012 tarihinde Türkiye-Güney Afrika İş Forumu açılış konuşmasını yapacak."
    
     -Mozambik ziyareti-
    
     Güney Afrika Cumhuriyeti ziyaretinin ardından, Bakan Çağlayan ve beraberindeki heyetin, 5 Ekim 2012 Cuma günü Mozambik'e hareket edeceği belirtilen açıklamada, Çağlayan'ın burada Türkiye-Mozambik Ticaret Forumu'nun açılış konuşmasını yapacağı ve çeşitli ziyaretlerde bulunacağı bildirildi.
     Mozambik ile Türkiye arasında 2003 yılında 4 milyon dolar seviyesinde olan ticaret hacminin, 2011 yılında 173 milyon dolara yükseldiği aktarılan açıklamada, 2003'te Mozambik'e olan ihracat yaklaşık 4 milyon dolar iken bu rakamın 2011'de 102 milyon doları geçtiği, söz konusu dönemde ithalatın ise 102 bin dolardan 70 milyon dolar seviyelerine geldiği ifade edildi.
     Açıklamada, Türkiye'nin Maputo Büyükelçiliği'nin 15 Mart 2011 tarihinde açıldığı ve Maputo Ticaret Müşaviri'nin de görevine başladığı hatırlatılarak, "Mozambik, sahip olduğu önemli limanları ve coğrafi konumu ve son dönemde madencilik alanında gerçekleşen patlama ile Sahra altı Afrika'da dikkat çeken bir ülkedir" denildi.
    
    
    

Bu haberi 125 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir