Ekonomi Bakanı Çağlayan Fransa'ya gidecek -Bakan Çağlayan, 19-21 Kasım tarihlerinde…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan Fransa'ya gidecek
  -Bakan Çağlayan, 19-21 Kasım tarihlerinde…

Ekonomi Bakanı Çağlayan Fransa'ya gidecek -Bakan Çağlayan, 19-21 Kasım tarihlerinde gerçekleştireceği resmi ziyarette Fransa Dış Ticaret Bakanı Nicole Bricq ve Fransa Sanayi ve Ticaret Odaları Başkanı Andre Marcon ile görüşecek -Türkiye-Fransa Ekonomik ve Ticari Ortaklık Komitesi (JETCO) 3. Dönem toplantısına başkanlık edecek olan Bakan Çağlayan, Fransız CEO'larla bir araya gelecek, yeni teşvik sistemi ve Türkiye'nin yatırım fırsatlarını anlatacak

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 19-21 Kasım 2012 tarihlerinde Fransa'nın başkenti Paris'e resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.
     Ekonomi Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, ziyaret kapsamında, 20 Kasım 2012'de, Fransa'nın önde gelen yatırımcı firmalarının CEO'larıyla bir araya gelecek olan Bakan Çağlayan, Türkiye'deki yatırım fırsatları ve yeni teşvik sisteminin yatırımcılara sağladığı fırsatları anlatacak.
     Bakan Çağlayan, Fransa Dış Ticaret Bakanı Nicole Bricq ile gerçekleştireceği görüşmenin ardından Türkiye-Fransa arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin değerlendirileceği ve yeni işbirliği imkanlarının ele alınacağı Türkiye-Fransa Ekonomik ve Ticari Ortaklık Komitesi (JETCO) 3. Dönem Toplantısına Fransa Dış Ticaret Bakanı Nicole Bricq ile birlikte başkanlık edecek, JETCO Protokolünü imzalayacak.
     Bakan Çağlayan, Fransa Sanayi ve Ticaret Odaları Başkanı Andre Marcon ile bir araya gelecek ve 21 Kasım 2012 sabahı Paris'te açılacak Ambalaj Fuarı'nın açılışına iştirak edecek, fuarda incelemelerde bulunacak ve aynı gün öğleden sonra Türkiye'ye dönecek.
    
     -Türkiye-Fransa Ticaret Hacmi-
    
     Türkiye ile Fransa arasındaki ticaret hacmi, 2011 yılında 16 milyar dolara ulaşarak tarihinin en yüksek seviyesinde çıktı. Bu dönemde Fransa'ya ihracatımız yüzde 12'lik artışla 6,8 milyar dolara, Fransa'dan ithalat ise yine yüzde 12'lik artışla 9,2 milyar dolara ulaştı.
     2011 yılında Fransa en fazla ihracat yaptığımız 5'nci, en fazla ithalat yaptığımız 7'nci ülke olurken, Türkiye ise bu dönemde Fransa'nın ithalatında 15'nci sırada yer aldı.
     2012 yılının 9 aylık döneminde ise Fransa'ya ihracat yüzde 12 düşüşle 4,54 milyar dolar, Fransa'dan ithalat ise yüzde 8,5 düşüşle 6,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.
     Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, 1 Ocak-15 Kasım 2012 tarihleri arasında Fransa'ya ihracat, bir önceki yıla göre yüzde 11 oranında azalarak, 5 milyar 373 milyon dolara geriledi.
     Fransa, gerek Türkiye'deki yatırımları gerek Türkiye'nin yurt dışındaki yatırımları açısından önemli bir ülke. 2003 yılından bugüne kadar olan Fransa'dan Türkiye'ye yapılan doğrudan yatırım miktarı 6 milyar dolara ulaştı. Fransa, 2011 yılında Türkiye'de gerçekleştirdiği 985 milyon dolar yatırımla Hollanda'nın ardından 2'nci sırada bulunuyor.
     Türkiye'de yerleşik Fransız firmalarının önemli bölümü toptan ve perakende ticaret, imalat sanayii, gayrimenkul, kiralama ve iş faaliyetleri ile ulaştırma, haberleşme ve depolama hizmetleri gibi sektörlerde faaliyet gösteriyor.
     Diğer taraftan 35 Türk firmasının Fransa'da 1 milyar dolar civarında yatırımı bulunuyor. Fransa'da bulunan Türk firmaları ağırlıklı olarak, mobilya ve teçhizat, tekstil ve giyim, ulaştırma, depolama ve lojistik gibi sektörlerde faaliyet gösteriyor.
    
    
    

Bu haberi 173 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir