Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Ekonomi Bakanlığı olarak ilgili danışman arkadaşlarımın aşağı yukarı…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan:
  -"Ekonomi Bakanlığı olarak ilgili danışman arkadaşlarımın 
  aşağı yukarı…

Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Ekonomi Bakanlığı olarak ilgili danışman arkadaşlarımın aşağı yukarı 7-8 aydır üzerinde çalışmış olduğu girişim sermayesi ile ilgili çok önemli çalışmalarımız var" -"Türkiye'de bir girişim sermayesi yapılanması ve bilhassa dışarıdaki fonların Türkiye'ye getirilip o fonların Türkiye'de girişimcilere fonlanması, verilmesi artık olmazsa olmaz hale gelmiştir. Bu konuda yapmış olduğumuz çalışmayı tamamlandıktan sonra bunu kamuoyuyla paylaşacağız"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Ekonomi Bakanlığı olarak aşağı yukarı 7-8 aydır üzerinde çalıştıkları girişim sermayesi ile ilgili çok önemli çalışmalarının olduğunu belirterek, "Türkiye'de bir girişim sermayesi yapılanması ve bilhassa dışarıdaki fonların Türkiye'ye getirilip o fonların Türkiye'de girişimcilere fonlanması, verilmesi artık olmazsa olmaz hale gelmiştir. Bu konuda yapmış olduğumuz çalışmayı tamamladıktan sonra kamuoyuyla paylaşacağız" dedi.
     Çağlayan, Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yücelen ve beraberindeki heyeti kabul etti.
     Kabulde konuşan Çağlayan, Türkiye açısından genç nüfusa sahip olmanın bir avantaj olduğunu ifade ederek, bu sebeple TÜGİAD'ın kendisi için son derece önemli olduğunu söyledi.
     Avrupa Birliği'nin geçen yıl yayımladığı bir raporda, gelecek 10 yılda Avrupa'da 1 milyon 600 bin şirketin kapanacağının ortaya çıktığına dikkati çeken Çağlayan, bunun sebebinin de işi devredecek ikinci ve üçüncü jenerasyon bulunmaması olduğunu kaydetti.
     Girişim sermaye desteği olmaksızın Türkiye'nin genç nüfusunu istedikleri şekilde iş piyasasına sokamayacaklarını dile getiren Çağlayan, diğer ülkelerde girişimciler için fonlar oluşturulduğunu vurguladı.
     Çağlayan, Ekonomi Bakanlığı olarak ilgili danışmanların aşağı yukarı 7-8 aydır üzerinde çalıştığı girişim sermayesi ile ilgili çok önemli çalışmaları olduğunu ifade ederek, "Türkiye'de bir girişim sermayesi yapılanması ve bilhassa dışarıdaki fonların Türkiye'ye getirilip o fonların Türkiye'de girişimcilere fonlanması, verilmesi artık olmazsa olmaz hale gelmiştir. Bu konuda yapmış olduğumuz çalışmayı tamamlandıktan sonra bunu kamuoyuyla paylaşacağız" diye konuştu.
     Dış ticaret fazlası veren ülkeler veya tasarrufa önem veren ülkelerde birikmiş önemli fonlar bulunduğunu dile getiren Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Ak Parti öncesi dönemlerde, bunu siyaset yapmak için söylemiyorum, devlet ortaya çıkan fonları ilk başta kapan en büyük müşteriydi. Devlet borcunu borçla ödeyen bir yapı içerisindeydi. Buna da şükür, Türkiye'nin kamu borçları milli gelirinin yüzde 39'una düşmüş. Böyle bir ortam içinde, devlet ortaya çıkan kaynaklardan ciddi bir şekilde artık müşteri, alıcı durumundan çıkmış. Çünkü geçmişte bankacılık sisteminin toplamış olduğu mevduatın en büyük kapanı devletti. Bankacılık sistemi de kendisine bir yağlı müşteri bulmuştu. O yağlı müşterinin sonucunun, faturanın ne olduğunu hepsini birlikte gördük. Şimdi bankaların sisteminde bir iki tanesi hariç, tefeci zihniyetinde olanlar var, onlar da artık topladıkları mevduatları kredi vermeye başladılar. Çünkü başka türlü o parayı değerlendiremeyecek. Ama Türkiye'de şu anda gerek mevduat olarak, gerek vade olarak girişimciliği destekleyebilecek bir vade yapısındaki olgunluğa daha erişemedik. Çok kısa bir süre içinde buna geleceğimiz kanaatindeyim. Eğer Türkiye tasarruf yapabilen bir ülke olsaydı, insanlar kazançlarından daha fazla harcayan bir yapıda olmamış olsaydı, Türkiye'de bu fonların bu ortaya çıkan tasarrufların getireceği önemli bir sermaye birikimi olacaktı. Bunun için de yeni bir kanun çıkarttık, bireysel emeklilik sistemi gibi.. Bu tür araçlarla biz artık bir şekilde fon oluşturmak mecburiyetindeyiz. Oluşturulacak bu fon, girişimci sermayesi olarak size destek olarak verilecek."
     Yüksek teknolojili ve yüksek katma değerli üretimin önemine dikkati çeken Çağlayan, "Artık hamallık yapmak Türkiye için bitmiştir" dedi.
     Türkiye'nin geçmişte iyi bir teşvik sistemi olmadığı için ara mal ve hammaddeyi dışarıdan ithal ettiğini belirten Çağlayan, bunun Türkiye'nin kaderi olmadığını söyledi.
     Çağlayan, bir gazetecinin "Bir iki ay önce Melek yatırımcı konusuyla ilgili ilk düzenlemeler yapıldı. Bir yandan da, Sanayi Bakanlığı'nda gerek KOBİ'lere gerek teknolojik yatırım yapan şirketlere, gerek genç girişimcilere de hibe ve destek programları zaten var. Girişimcilik yasasıyla ilgili bir iki kanaldan çalışmaların devam etmesinin sebebi Mevcut Sanayi Bakanlığı'nın desteklerinin ve fon miktarının düşük görülmesi midir- Daha büyük adımlar açısından mı düzenlemeyi düşünüyorsunuz- Veya bu çıkan 2-5 yıl vergi avantajından melek yatırımcılar açısından yeterince ilgi olmayacağını mı düşünüyorsunuz-" sorusunu da şöyle yanıtladı:
     "Tabii ki bunlara ilgi olacak ama, sektörümüzün çok iyi bir şekilde devam etmesi gerekiyor. Bunu asıl bir sisteme oturtacak olan bir yapıya kavuşturmamız gerekiyor. Şu ana kadar yaptığımız şeyler bunların bir araçları, destekleyici unsurları. Ama bilhassa bizim fon oluşturma konusunda da bu işi düzenleme noktasında şu anki çalışmadır ki inşallah bittiği zaman detaylarını göreceğiz."
    
     -"Girişimcilik Teşviği Yasası" hazırlamak istiyoruz-
    
     TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yücelen de son dönemdeki gelişmelerden teşvik programının ne kadar isabetli olduğunun açıkça görüldüğünü belirterek, girişimciler adına da bir teşviğin ortaya konulmasını istediklerini ifade etti.
     Türkiye'nin geleceği olan genç girişimcilerin, ileride Türkiye'nin ekonomisinde özellikle inovatif ve yenilikçi sektörlerde öne çıkmaları adına, söz sahibi olmaları adına böyle bir teşviğin gerekliliğine inandıklarını dile getiren Yücelen, "Sizden istirhamımız, Türkiye'nin şimdiye kadar gelmiş geçmiş en çabuk tepki veren, gelmiş geçmiş bizce en faydalı, hem sektörel açıdan hem bölgesel açıdan değerlendirilmiş kapsamlı teşviği çıkaran bakanlığınızın bu konudaki bize destekleriyle de "Girişimcilik Teşviği Yasası" hazırlamak istiyoruz" dedi.
    
    
    

Bu haberi 162 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir