Ekonomi Bakanı Çağlayan'dan Mersin'e istihdam müjdesi -Bakan Çağlayan, Toplum Yararına Çalışma…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan'dan Mersin'e istihdam müjdesi
  -Bakan Çağlayan, Toplum Yararına Çalışma…

Ekonomi Bakanı Çağlayan'dan Mersin'e istihdam müjdesi -Bakan Çağlayan, Toplum Yararına Çalışma Projesi kapsamında İŞKUR tarafından 2 bin 200 kişilik kadronun Mersin'e tahsis edildiğini bildirdi

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Toplum Yararına Çalışma Projesi kapsamında İŞKUR tarafından 2 bin 200 kişilik kadronun Mersin'e tahsis edildiğini bildirdi.
     Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, Mersin'in en öncelikli sorunlarının başında işsizliğin geldiğini, bir taraftan mesleksizliğin, bir taraftan yoğun göçün Mersin'de işsizlik oranlarını yükselttiğini belirtti
     İşsizlik oranlarına rağmen Mersin'de işsizlikle mücadele konusunda önemli mesafeler kat edildiğini ifade eden Çağlayan, açıklamasında "2011 yılında Mersin, toplam istihdam artışında bir önceki yıla göre yüzde 16.4'lük bir artış sağlamıştır. Türkiye genelinde istihdam artışı oranı en yüksek olan il, Mersin oluşmuştur. Tarsus Kazanlı Turizm Bölgesi, Akdeniz Oyunları, Çukurova Uluslararası Havalimanı ve diğer yatırımların devreye girmesiyle önümüzdeki dönemde Mersin'de istihdamda daha olumlu gelişmeler yaşanacaktır" ifadelerine yer verdi.
     Mersin'in işsizliğini azaltmak, istihdama katkı sağlamak, işsizlere iş vermek adına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile yoğun temas halinde çalıştıklarını, bunun neticesinde de toplum yararına çalıştırılmak üzere İŞKUR'un 2 bin 200 kadroyu Mersin'e tahsis ettiğini ifade eden Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Ayrılan kadroların tamamı toplum yararına çalışma projelerinde kullanılacak olup bu çerçevede işe alınacaklar, çevre temizliği, kamusal altyapının yenilenmesi, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda çevre düzenlemesi, bakım onarım ve temizlik işleri yapılması, yenileme, tarihi ve kültürel mirasın korunması, ağaçlandırma, park düzenlemeleri, vadi ve dere ıslahı, erozyon engelleme projelerinde istihdam edilecektir. Toplum Yararına Çalışma Projelerinde çalışma süreleri ve şartlarında da 29 Haziran 2012 tarihinde yapılan düzenlemeyle bu kapsamda istihdam edilenlerin 8 aylık süresi 9 aya çıkarıldı. Proje kapsamında çalışacaklara asgari ücret ödenecek olup, sosyal güvenlik primleri de yatırılacaktır."
     Bu sayede, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ve işsiz konumunda olan 2 bin 200 kişiye iş, aş sağlanacağını dile getiren Çağlayan, şöyle devam etti:
     "2 bin 200 istihdam, ortalama 4 kişilik bir aileyi ilgilendirmesinden yola çıktığımızda, 9 bine yakın insanımıza sosyal güvence sağlanmasının yanında, 2 bin 200 ailenin evine aş, ekmek götürmesi söz konusu olacaktır. Seçim döneminde benden istenen en öncelikli konu işsiz hemşehrilerimizin iş talebiydi. (İşsizlikle mücadele en öncelikli konumuz) diye söz vermiştik. Şimdi verdiğimiz sözleri bir bir yerine getiriyoruz. Toplam Yararına Çalışma Projesi kapsamında 2 bin 200 kadronun Mersin'e tahsis edilmesi de bunun en büyük kanıtıdır. 2 bin 200 kadroyu Mersinimiz'e tahsis eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız sayın Faruk Çelik'e teşekkür ediyor, ayrılan bu kadroların Mersinli hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyorum."
    
    
    

Bu haberi 139 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir