Ekonomi Bakanı Çağlayan Cidde'de -Çağlayan, İKB üyesi ülkeler arasındaki ticaret ve yatırımların…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan Cidde'de
  -Çağlayan, İKB üyesi ülkeler arasındaki ticaret ve
  yatırımların…

Ekonomi Bakanı Çağlayan Cidde'de -Çağlayan, İKB üyesi ülkeler arasındaki ticaret ve yatırımların teşviki mutabakat zaptını imzaladı

Türkiye ile İslam Kalkınma Grubu arasında İslam Kalkınma Bankası (İKB) üyesi ülkeler arasındaki ticaret ve yatırımların teşviki mutabakat zaptı imzalandı.
     Resmi temaslarda bulunmak üzere beraberindeki işadamlarıyla Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde bulunan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile İKB Başkanı Ahmed Muhammed Ali El Medeni tarafından imzalanan mutabakat zaptı, İKB üyesi ülkeler arasında işbirliği alanlarının tespit edilerek, karşılıklı ticaret ve yatırımın teşviki ve artırılmasını içeriyor.
     İKB grubu ile Türk finans kuruluşları arasında yeni ticaret fırsatlarını mümkün kılacak uygun ticaret finansman araçları ve sigorta ürünlerinin geliştirilmesini öngören protokol, Türk yatırımcıların İKB üyesi ülkelerdeki yatırımlarının politik risklere karşı sigortalanmasının teşvikini de içeriyor. Protokolle, ticaret ve ulaştırmanın kolaylaştırılmasına ilişkin işbirliğinin ilerletilmesi için yol ve yöntemler geliştirilmesi, mal ve hizmet ticaretinin geliştirilmesi yollarının araştırılması, Türk inşaat şirketlerinin İKB finansmanlı projelere katılımı için işbirliğinin artırılması amaçlanıyor.
     Bakan Çağlayan ayrıca Suudi Arabistan'lı şirketlerin yöneticileriyle de bir araya gelerek, onlara işbirliği imkanları ve Türkiye'deki yatırım fırsatlarını anlattı.
    
    
    

Bu haberi 118 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir