Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Cari açık 11 aydır geriliyor. Yıllıklandırılmış cari açık son 19…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan:
  -"Cari açık 11 aydır geriliyor. Yıllıklandırılmış cari 
  açık son 19…

Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Cari açık 11 aydır geriliyor. Yıllıklandırılmış cari açık son 19 ayın en düşük düzeyinde" -"9 aylık cari açık yüzde 35,1 düşerek 39,3 milyar dolar oldu. Cari açıktaki 21,3 milyar dolar azalmanın 15,7 milyar doları ihracat artışından kaynaklanıyor"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, cari açığın 11 aydır gerilediğini, yıllıklandırılmış cari açığın son 19 ayın en düşük düzeyinde olduğunu belirterek "9 aylık cari açık yüzde 35,1 düşerek 39,3 milyar dolar oldu. Cari açıktaki 21,3 milyar dolar azalmanın, 15,7 milyar doları ihracat artışından kaynaklanıyor" dedi.
     Bakan Çağlayan, 2012 Eylül ayı cari açık ve işsizlik verilerini değerlendirdi. Eylül ayı cari açığının yüzde 57 gerileme ile 2,7 milyar dolara inerken, işsizlik oranının geçen seneye göre 0,4 puan azalarak yüzde 8,8'e düştüğünü ifade etti. Eylül ayı cari açığının, 2011 Eylül ayına göre yüzde 57 gerilediğine işaret eden Çağlayan, şöyle devam etti:
     "9 aylık cari açık ise yüzde 35,1 gerileyerek 39,3 milyar dolar oldu. 2011'in ilk dokuz ayında açık 60,6 milyar dolardı. Açık bu sürede 21,3 milyar dolar geriledi. Ayrıca yıllıklandırılmış cari açığımız son 19 ayın en düşük düzeyinde.
     Cari açıktaki gerilemenin ithalattaki düşüşten kaynaklandığını düşünenler yanılıyor. Açıktaki gerileme ihracat artışı kaynaklı. Bu 21,3 milyar dolarlık düşüşün 15,7 milyar doları mal ve hizmet ihracatındaki artıştan, yaklaşık 4,9 milyar doları ithalattaki gerilemeden kaynaklanıyor.
     Ekonomi Bakanlığı olarak tüm çalışmalarımız cari açığı orta ve uzun vadede düşük seviyelere indirme amacını taşıyor. Teşvik ve yabancı yatırım politikalarımız ile ülkemizdeki üretimi artırmayı, ama katma değeri ve teknoloji düzeyi yüksek mal üretimini artırmayı, ihracat destek ve organizasyonlarımız ile pazar ve ürün çeşitlendirmesini artırmayı, ürünlerimizin marka değerlerini yükseltmeyi amaçlıyoruz. Bakın 2010 yılında 1,25 dolar olan kilo başı ihracat fiyatımız, 2011'de 1,47 dolara, 2012'nin ilk yarısında 1,57 dolara yükseldi. Yani artık mallarımızı daha yüksek fiyata satıyoruz. Hedefimiz bunu 3 doların üzerine çıkarabilmek."
    
     -"Geçmiş yıllara göre, işsizliğin çok ciddi gerilediğini görmekten mutluyum"-
    
     Bakan Çağlayan, bütün bu çalışmaların istihdamın da en büyük desteği olacağını vurgulayarak, açıklanan işsizlik oranının yüzde 8,8 olduğunu, bu rakamı yüzde 3-4 düzeyine indirmek istediklerini ifade etti. Mevcut durumda geçmiş yıllarla kıyaslandığında Türkiye'de işsizliğin çok ciddi gerilediğini görmekten mutlu olduğunu bildiren Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Ayrıca bizdeki işsizlik oranı AB ortalamasından ve AB'deki 15 ülkeden daha düşük. Bunlar, bizi mutlu eden gelişmeler.
     İstihdam hacmi geçen yıla göre 483 bin kişi arttı, işsiz sayısı 76 bin kişi azaldı. İstihdamdaki artış, işgücündeki artışın üzerinde. Türkiye ekonomisi son bir yılda işgücüne katılan 406 bin kişiye istihdam yaratabildiği gibi, bir de bunun üzerine 76 bin işsize daha istihdam yaratabildi. İnşallah yeni teşvik sistemi ile bunun devamını da gelecek yıllarda göreceğiz.
     Türkiye ekonomisinin vazgeçilmezi üretimdir. Daha fazla üretmeli ve daha yüksek katma değerli üretmeliyiz. İstihdamın, yatırımın, ihracatın geleceği üretimimizi artırmaktan geçiyor. Türkiye dünyanın 237 noktasına 20 binden fazla çeşit mal satan bir ülke. Hiçbir eksiğimiz yok. İhtiyacımız olan şey daha fazla üretim. Dünyayı hedef alan bir üretim."
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir