Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"BMB şirketimiz 450 milyon dolarlık konut işi aldı" -"Revakların…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan:
  -"BMB şirketimiz 450 milyon dolarlık konut işi aldı"
  -"Revakların…

Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"BMB şirketimiz 450 milyon dolarlık konut işi aldı" -"Revakların bulunduğu yerde korunması nedeniyle memnuniyetimizi bildirdik" -"Suudi Arabistan 2 yıl aradan sonra büyükelçi atadı" -"Türkiye üzerinden elektrik satmak istiyorlar"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Suudi girişimcilerin Türk girişimcilerle çok daha fazla iş yapmak istediklerini belirterek, bu memnuniyetin sonucu BMB şirketinin 450 milyon dolarlık sosyal konut inşası işini aldığını bildirdi.
     Türkiye-Suudi Arabistan İş Forumu'na katılmak ve resmi temaslarda bulunmak üzere Riyad'a gelen Bakan Çağlayan, Ulaştırma Bakanı Jabara bin Eid el-Seraisry, Konut Bakanı Shwesh bin Saud el-Dhowaihy, Riyad Ticaret Odası Başkanı Abdulrahman el-Zamil ile görüştü.
     Basına kapalı görüşmelerini gazetecilere değerlendiren Çağlayan, Suudi bakanlara ve Suudi iş adamlarına yeni teşvik sistemini anlattıklarını, ABD ve Avrupa'dan çekilen Suudi fonlarını Türkiye'ye yatırıma çağırdıklarını anlattı.
     Suudi girişimcilerin, Türk girişimcilerin çekingen davranmasından yakındıklarını, "kardeş ve dost" Türk girişimcilerle çok daha fazla işbirliği, ticaret ve ortak yatırım yapmak istediklerini belirten Çağlayan, Suudi girişimci ve yetkililerinin memnuniyeti neticesinde bir Türk girişimci olan BMB Grup'un 450 milyon dolarlık sosyal konut yapımı işini aldığını, bunun yılbaşından bu yana Medine Havaalanı ve tren istasyonunun ardından alınan ikinci büyük iş olduğunu bildirdi.
     Riyad, Cidde ve Suudi Arabistan'ın doğusu hariç diğer bölgelerde gıda işleme tesisi kuracak işletmelere yüzde 75'i kamu fonundan sıfır faizli kredi verileceğini ifade eden Zafer Çağlayan, "Suudi işadamlarıyla ortaklık istiyorlar. 500 bin konut yapımı gündemde. Somut hale gelmiş. Yakın bir çalışma içine gireceğiz. Firmalarımızın mümkün olduğu kadar çok pay almaları konusunda çalışmalar yapacağız" diye konuştu.
    
     -Revaklar korunacak-
    
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın girişimleri sonucu Kabe'nin etrafındaki revakların yerinde korunmasından duyulan memnuniyeti Suudi makamlara ilettiklerini dile getiren Bakan Çağlayan, revakların sadece genişleme yapılacak tarafındaki kısmının Türk taşeron firma Gür Yapı tarafından sökülerek, genişletilecek bölgeye nakledileceğini vurguladı.
    
     -İki yıl sonra büyükelçi-
    
     Öte yandan, uzun bir süredir Suudi Arabistan'ın Ankara'ya büyükelçi atamadığını hatırlatan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, iki yılın ardından büyükelçi atandığını kaydetti.
     Bakan Çağlayan, iş konseyi toplantılarını yılda ikiye çıkarmayı kararlaştırdıklarını, bunlardan birinin Türkiye'de diğerinin de Suudi Arabistan'da olacağını söyledi.
     Gümrüklerde özellikle yaş meyve ve sebze gibi ürünlerde kolaylık sağlanmasını istediklerini ve bu isteğin olumlu karşılandığını vurgulayan Çağlayan, Suriye üzerinden 9 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini, bu yolun kapanmasının ardından Mısır üzerinden Ro-Ro ile ihracat yapılmaya başlandığını ve bu konuda zaman zaman sıkıntılar yaşandığını anlattı.
     Yaşanan problemlere rağmen Suudi Arabistan'a ihracatın yüzde 34 arttığına dikkat çeken Çağlayan, Türk hacılara açılan Arar Gümrük Kapısı'nın diğer zamanlarda Türk tırlarına açılmasını istediklerini dile getirdi. Çağlayan, "Sayın Suudi Ulaştırma Bakanı, konunun yakın zamanda olumlu bir şekilde çözülebileceğini ifade ettiler. İnşallah olumlu sonuç alınırsa tır geçişinde büyük kolaylık sağlanacak" dedi.
     Klimaların çalışmadığı, elektrik tüketiminin az olduğu dönemdeki 5-10 bin megavatlık kapasite fazlasını Türkiye üzerinden Avrupa'ya elektrik ihracıyla değerlendirmek istediklerini ifade eden Çağlayan, konuyu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a ileteceğini söyledi.
    
     -Helal gıda önemli-
    
     Helal gıda onayının bu pazara girişteki önemini vurgulayan Bakan Zafer Çağlayan, Muslim World League adlı kuruluşun TSE'yi akredite etmesini beklediklerini de bakanlara ilettiğini bildirdi.
     Türkiye'de konut yatırımıyla ilgilenen yatırımcıları da bilgilendirdiklerini, GYODER ile işbirliği yapabileceklerini düşündüğünü anlatan Çağlayan, İstanbul ve Türkiye'nin mutlaka kazançlı çıkaracağını ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 151 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir