Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Bizim kesinlikle duracak, frene basacak lüksümüz yok" -"Bu yılı yüzde…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan:
  -"Bizim kesinlikle duracak, frene basacak
lüksümüz yok"
  -"Bu yılı yüzde…

Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Bizim kesinlikle duracak, frene basacak lüksümüz yok" -"Bu yılı yüzde 3'ün biraz üzerinde, yüzde 4'ün altında bir büyüme ile tamamlayacağız" -"Türkiye ekonomisinin 2023 ideallerini yakalaması, 500 milyar dolar ihracat yapması ve dünyanın 10 ekonomisinin içinde olması için yüzde 6'nın üzerinde büyümesi gerekiyor" -"Tüm dünya artık Türkiye gerçeğini ve Türkiye efsanesini konuşuyor"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin tam gaz yoluna devam ettiğini belirterek, "Bizim kesinlikle duracak, frene basacak lüksümüz yok" dedi.
     Çağlayan, Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (TÜMSİAD) Stutgart şubesinin açılışında yaptığı konuşmada, ekonominin olmazsa olmazı KOBİ'leri yan yana getiren TÜMSİAD'ın yanında olmanın kendisi için bir görev olduğunu söyledi. Bugün Almanya'da Türkler tarafından kurulan 70 bin işletme olduğunu, binlerce kişiye istihdam sağlayan bu işletmelerin 35 milyar avro cirolarının bulunduğunu ifade eden Çağlayan, bu işletmelerin Almanya ekonomisine büyük katkı sağladığını anlattı.
     Türkiye'nin tam gaz yoluna devam ettiğini belirten Çağlayan, "Bizim kesinlikle duracak, frene basacak lüksümüz yok. Türkiye yol almıştır" dedi.
     Tüm dünyanın kriz ortamını yaşadığı bugünlerde Türkiye'nin bu yılın ilk 6 aylık döneminde yüzde 3,1 oranında büyüdüğünü hatırlatan Çağlayan, Orta Vadeli Program hedefinin yüzde 4 olduğunu ama yüzde 3'ün biraz üzerinde, yüzde 4'ün altında büyüme ile bu yılı tamamlayacaklarını anlattı.
     Avrupa ekonomilerinin küçülme yaşadığı bir dönemden geçildiğine işaret eden Bakan Çağlayan, avro bölgesindeki 17 ülkenin sadece 6'sının kriz öncesi dönemi yakaladığını, 11 ülkenin hala kriz öncesi dönemi yakalayamadığını kaydetti. Yunanistan'ın kriz öncesi dönemi yakalamasının uzun yıllar süreceğini ifade eden Çağlayan, İtalya, İspanya ve Portekiz için de kriz öncesi döneme dönmek için 10 yıl beklemeleri gerekeceğini belirtti.
    
     -"Uyusun da büyüsün diyemeyiz"-
    
     Çağlayan, Avrupa'nın en gelişmiş ekonomilerinin 10-15 yıl kaybettiği bir ortamda Türkiye'nin sağladığı siyasi ve ekonomik istikrarla tam gaz yoluna devam ettiğini söyledi. Türkiye'nin büyümesi gerektiğini ifade eden Çağlayan, "Uyusun da büyüsün diyemeyiz. Türkiye sürekli büyümek zorundadır. Türkiye ekonomisinin 2023 ideallerini yakalaması, 500 milyar dolar ihracat yapması ve dünyanın 10 ekonomisinin içinde olması için Türkiye'nin yüzde 6'nın üzerinde büyümesi gerekiyor" diye konuştu.
     Türkiye'yi diğer ülkelerle karşılaştırmamak gerektiğini vurgulayan Çağlayan, "10 yıl önce IMF'nin kapısının önünde 1 milyar dolar borç almak için tek ayak üstünde bekletiliyorduk. Ama şimdi Türkiye IMF'den destek almaksızın adeta krize meydan okurcasına böylesine küresel bir krizden kendi gücüyle, müteşebbisinin vatandaşının emektarının işçisinin çalışması ve gayretiyle IMF'siz bu krizi fırsata çevirdi. Tüm dünya artık Türkiye gerçeğini ve Türkiye efsanesini konuşuyor" dedi.
    
     -"Daha gidecek çok yolumuz var"-
    
     Türk girişimcisinin bugün dünyanın her tarafında iş yaptığını belirten Çağlayan, şöyle devam etti:
     "Daha gidecek çok yolumuz var. Bizim asla duracak ve dinlenecek zamanımız yok, böyle bir lüksümüz yok. Yeterince zaten geçmişte bizi durdurdular. Türkiye'yi orta gelir tuzağı ile uyuttular. Artık biz uyumayız. Öyle bir hükümet var ki ne faiz lobisinin baskısı altında kalacak ne dış güçlerin baskısı altında kalıyor. Artık Türkiye kendi yolunu kendisi çizen ve dünyanın tüm ülkeleriyle ekonomik entegrasyonu sağlayan bir yapı içinde. Bugün 3 milyon Türk bu ülkede yaşıyor. Bugün dünyada 6 milyon Türk diasporası bulunuyor. Sadece 5 milyon Türk Avrupa'da yaşıyor. Bu rakam Avrupa'nın 8 ülkesinden daha fazla. Sizlerden beklentimiz şu, bulunduğunuz ülkenin vatandaşı olmalısınız ama inancınızı ve dilinizi asla yitirmeyeceksiniz. Bu konuda bizi mahçup etmediniz."
     Bakan Çağlayan, ziyareti kapsamında Almanya ile olan ticaret hacminin geliştirilmesi ve üçüncü ülkelerde Alman işadamlarıyla birlikte çalışmak için ve yeni teşvik sistemini tanıtmak için temaslarda bulunacaklarını da kaydetti.
     Bakan Çağlayan, daha sonra TÜMSİAD Genel Başkanı Hasan Sert ve diğer yetkililerle birlikte kurdeleyi keserek TÜMSİAD-ın Stutgart şubesinin açılışını gerçekleştirdi.
    
    
    

Bu haberi 117 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir