Ekonomi Bakanı Çağlayan Almanya'da CEO'lara hitap etti -Çağlayan: "Böylesine küresel rekabetin…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan Almanya'da CEO'lara hitap etti
  -Çağlayan: "Böylesine küresel rekabetin…

Ekonomi Bakanı Çağlayan Almanya'da CEO'lara hitap etti -Çağlayan: "Böylesine küresel rekabetin olduğu bir ortamda küresel işbirliği yapan ülkeler gelecek dönemde söz sahibi olacaklar. Çünkü küresel krizden çıkışın yolu küresel işbirliğinden geçiyor" -"Avrupa Birliği hala Türkiye'yi alıp almamayı düşünedursun, Avrupa Birliği istese de istemese de ekonomik demokratik siyasi ve sosyal reformlarımıza sonuna kadar devam edeceğiz. Bu konuda kararlıyız"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, küresel rekabetin olduğu bir ortamda küresel işbirliği yapan ülkelerin gelecekte söz sahibi olacaklarını belirterek, "Çünkü küresel krizden çıkışın yolu küresel işbirliğinden geçiyor" dedi.
     Çağlayan, Stuttgart'taki temasları kapsamında Baden-Württemberg eyaletinde ciroları 1 milyar doları aşan firmaların Üst Yöneticileri (CEO) ile bir araya geldi ve toplantıda yeni teşvik sistemini anlattı.
     Türkiye'nin 10 yıl öncesinin Türkiyesi olmadığını dile getiren Çağlayan, 10 yılda çok ciddi değişimler yaşandığını, bu süreçte kapitalizmin tarihinin ve tarifinin yeniden yazıldığını söyledi.
     Ekonomik krizin tüm dünyayı etkilediğini, pek çok şirket ile "batmaz" denilen pek çok ekonominin battığını ifade eden Çağlayan, "Sanal alem geride kaldı. Artık mal akımları kuzeyden güneye değil güneyden kuzeye yapılıyor. Böylesine küresel rekabetin olduğu bir ortamda küresel işbirliği yapan ülkeler gelecek dönemde söz sahibi olacaklar. Çünkü küresel krizden çıkışın yolu küresel işbirliğinden geçiyor. Bundan dolayı ben ve ekibim ve Türk girişimcisi, adeta hosteslerle yarışırcasına tüm dünyayı karış karış geziyoruz" diye konuştu.
     Bugün Türkiye'nin, dünyanın her bölgesine ihracat yaptığına dikkati çeken Çağlayan, Türkiye'de önemli fırsatlar bulunduğunu belirtti.
    
     -"AB istese de istemese de..."-
    
     Türkiye'nin artık siyasi ve ekonomik istikrarı yakaladığını dile getiren Çağlayan, özel sektörü, yatırım yapan yerli-yabancı herkesi ayrım yapmaksızın desteklediklerini ifade etti.
     Çağlayan, şöyle devam etti:
     "Geçmişte biz, hep başka ülkelerin efsanelerini, hikayelerini dinledik. İşte Almanya... '1945'ten sonra çok büyük ekonomik hamleler yaptı' diye yıllarca Almanya'yı anlattık. Yıllarca Amerika'nın çok uzun projeksiyonlarından bahsettik. Başka ülkelerden bahsettik. Ama şimdi, artık bizim de anlatacağımız ve tüm dünyada anlatılan bir başarı hikayemiz var. Küresel krizde bunu ortaya koyduk ve son 10 yılda Türkiye ekonomisi neredeyse tam 4'e katlandı. Avrupa Birliği hala Türkiye'yi alıp almamayı düşünedursun, Avrupa Birliği istese de istemese de ekonomik, demokratik, siyasi ve sosyal reformlarımıza sonuna kadar devam edeceğiz. Bu konuda kararlıyız."
     Türkiye'nin 2050 yılına kadar dünyanın en büyük 5 oyuncusundan biri haline geleceğini de kaydeden Çağlayan, konuşmasının ardından CEO'larla ikili görüşmelerde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir