Ekonomi Bakanı Çağlayan ABD'ye gidecek -Çağlayan, iş adamları ve Türk film sektörünün…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan ABD'ye gidecek
  -Çağlayan, iş adamları ve Türk film sektörünün…

Ekonomi Bakanı Çağlayan ABD'ye gidecek -Çağlayan, iş adamları ve Türk film sektörünün temsilcileriyle 1-5 Nisan arasında ABD'ye resmi ziyarette bulunacak

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, iş adamları ve Türk film sektörünün temsilcileriyle 1-5 Nisan arasında ABD'ye resmi ziyarette bulunacak.
     Ekonomi Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Çağlayan, 1-5 Nisan arasında ABD'nin Houston, Austin ve Los Angeles kentlerini kapsayan resmi ziyaret gerçekleştirecek. THY'nin İstanbul'dan Houston'a yapılacak ilk uçuşu ile başlayacak Çağlayan'ın ABD seyahatine, işadamları, ihracatçılar ve Türk dizi-film sektörünün temsilcileri eşlik edecek.
     Seyahatinin ilk durağı Houston'da düzenlenecek iş forumuna katılacak Çağlayan, Amerikalı CEO'larla görüşmelerde bulunacak, Türk ve ABD'li iş adamlarına hitap edecek.
     Daha sonra Austin'e geçerek, Teksas Temsilciler Meclisi ve Teksas Senatosu'nu ziyaret edecek Çağlayan, Teksas Temsilciler Meclisi Sözcüsü Joe Straus, Teksas Senatosu Başkanı ve Vali Yardımcısı David Dewhurst ile görüşecek.
     Çağlayan, Los Angeles temasları kapsamında ise Türk dizi-film sektörünün temsilcileri eşliğinde ABD'li film sektörünün önde gelen firmalarının CEO'ları ile bir araya gelecek.
    
     -Türkiye-ABD ticaret ilişkileri-
    
     İki ülke arasındaki ticaretin her geçen yıl arttığı, 2001 yılında 6,4 milyar dolar olan ticaret hacminin, 2012 yılında 20 milyar dolar seviyesine ulaştığı belirtilen açıklamada, iki ülke ticaretinde dengenin, yıllar içerisinde ABD lehine bozulduğu ifade edildi. Türkiye'nin, ABD'ye geçen yıl 5,6 milyar dolarlık ihracat yaptığı, ABD'den ithalatın ise 14,1 milyar dolar olduğu belirtilen açıklamada, ikili ticari ilişkileri dengeli bir yapıya kavuşturmanın Ekonomi Bakanlığı'nın öncelikli hedefleri arasında yer aldığı kaydedildi. Açıklamada, şöyle devam edildi:
     "Teksas ve Kaliforniya, ABD pazarına girişte Ekonomi Bakanlığı'nın belirlediği hedef eyaletler arasında yer alıyor. Türkiye'nin Teksas'a yönelik ihracatı 2012 yılında yüzde 31,7 artarak 677 milyon dolar, eyaletten gerçekleştirilen ithalat ise bir önceki yıla göre yüzde 28,7 azalarak 2,6 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Eyalet bazında Teksas, Türkiye'nin ABD'ye ihracatında yüzde 10,8'lik payla ilk sırada, ABD'den yapılan ithalatta da yüzde 20,6'lık payla yine ilk sırada yer alıyor. Türkiye'nin, Kaliforniya'ya yönelik ihracatı 2012 yılında yüzde 12,4 azalarak 395,9 milyon dolar, 2012 yılında eyaletten gerçekleştirdiği ithalat ise bir önceki yıla göre yüzde 10,6 artarak 735,9 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir."
    
     -En önemli gündem maddesi-
    
     Türkiye ile ABD arasında Türkiye'nin aleyhine olan ikili ticaretin dengeli bir yapıya kavuşturulmasının büyük önem taşıdığı vurgulanan açıklamada, "Bu çerçevede, ABD ve AB arasında kapsamlı bir Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşmasının akdedilmesi müzakereleri görüşmelerinin ve Türkiye-ABD Serbest Ticaret Anlaşması görüşmelerinin eşzamanlı başlatılması hususu ziyaretin en önemli gündem maddeleri arasında yer almaktadır" denildi.
     Açıklamada, ziyaretin Türk film sektörünün, ABD'de işbirliği imkanlarını artırması ve ortaklıklar kurmasına katkı sağlamasının da beklendiği belirtildi.
    
    
    

Bu haberi 190 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir