Ekonomi Bakanı Çağlayan: "AB ekonomisi başta olmak üzere birçok ülkenin bu krizden çıkmaları…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan: 
  "AB ekonomisi başta olmak üzere birçok 
  ülkenin bu krizden çıkmaları…

Ekonomi Bakanı Çağlayan: "AB ekonomisi başta olmak üzere birçok ülkenin bu krizden çıkmaları için daha nice 5 yıllara 10 yıllara ihtiyacı var" -"Küresel krizin tek çaresi var o da küresel işbirliğidir" -"Nobel Barış Ödülü'ne aday olarak gösterilen AB ve bilhassa BM, Suriye konusunda gerekeni yapmadıkları için bana göre sınıfta kaldılar"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "AB ekonomisi başta olmak üzere birçok ülkenin bu krizden çıkmaları için daha nice 5 yıllara 10 yıllara ihtiyacı var" dedi.
     Çağlayan Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) düzenlediği resepsiyonda yaptığı konuşmada, ASO'ya iş dünyasını ve yabancı misyonu bir araya getiren bir toplantı düzenlediği için teşekkür etti.
     ASO'nun sorumluluk anlayışı içinde, özel sektörün ticaret diplomasisi içindeki görevini yerine getirdiğini ifade eden Çağlayan, "Ülkelerin siyasi, ekonomik ve diplomatik özel sektör temsilcilerinin yeri ve önemi son derece büyüktür" diye konuştu.
    
     -"Krizin çaresi küresel işbirliği"-
    
     Bugünün dünden farklı olduğunu, yarının da bugünden farklı olacağını dile getiren Çağlayan, şöyle konuştu:
     "Hiç kimse 2008 yılında Amerika'da gayrimenkul piyasalarında ortaya çıkacak olan bir krizin dünyayı böylesine allak bullak edeceğini adeta dünyanın altını üstüne getireceğini öngöremezdi. Öyle bir küresel kriz ki 1929 buhranından sonra dünyanın yaşadığı belki de yaşayacağı en büyük krizlerden biri. AB ekonomisi başta olmak üzere birçok ülkenin bu krizden çıkmaları için daha nice 5 yıllara 10 yıllara ihtiyacı olan önemli bir dönemden geçiyoruz. Böyle bir küresel krizden geçtiğimiz bir ortamda, küresel krizin tek çaresi var o da küresel işbirliğidir."
     Ekonomide gelişmiş ülkelerin yerini gelişmekte olan ülkelerin aldığını bildiklerini ve bunu kabul ettiklerini belirten Çağlayan, ekonomide değişim hızının dünyanın dönüş hızından daha hızlı olduğunu söyledi.
     Kendisinin ve kendi kuşağının başka ülkelerin ekonomi alanındaki başarı hikayeleri ile büyüdüklerini kaydeden Çağlayan, "Bugün şükürler olsun öyle bir dönemden geçiyoruz ki artık Türkiye'nin de tüm dünyada anlatılan ve tüm dünyada konuşulan, bu küresel krizde test edilip onaylanan bir başarı hikayesi var" ifadesini kullandı.
    
     -AB ve BM'ye eleştiri-
    
     Konuşmasında Suriye'de yaşanan olaylara sessiz kalan ülkeler ile BM'yi de eleştiren Çağlayan, şunları belirtti:
     "Nobel Barış Ödülü'ne aday olarak gösterilen AB ve bilhassa BM'nin, Suriye konusunda gerekeni yapmadıkları için bana göre sınıfta kaldıklarını, paylaşmak istiyorum. Suriye'deki durumdan kaçıp ülkemize gelenlerin sayısı 100 bini geçmiştir. Şimdi yeni bir sezona girilen, kış döneminin başladığı bir ortamda tabii ki bu insanların ikameti daha da zorlaşacaktır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti Suriye'den gelen kardeşlerimize, onların gerek eğitim gerek sağlık gerek günlük ihtiyaçları için bugüne kadar 400 milyon liranın üzerinde para harcamıştır. Bu konuda elimizde büyüteçle BM'yi aradığımızı ifade etmek istiyorum."
     AB'nin uyguladığı vize konusuna da değinen Çağlayan, Türkiye'nin 17 yıldır Gümrük Birliği anlaşmasının tarafı olduğu halde adeta bir insan hakları ihlali olarak Türk girişimcisine vize uygulamasına karşın AB'ye Nobel Barış Ödülü'nü verilmesini anlamakta zorlandığını dile getirdi.
     Çağlayan, Türkiye'nin ekonomik olarak AB ile entegrasyonunu sağladığını belirterek, AB üyesi olmadıkları halde Arjantin, Brezilya Ukrayna, Makedonya gibi ülkelere neden vize uygulanmadığını sordu.
     ASO Başkanı Nurettin Özdebir de Türkiye'nin küresel kriz döneminde muadili olan ülkelerden ayrıştığını ifade ederek, bu süreçte Ankara'nın da sanayisiyle Türkiye ekonomisine damgasını vurduğunu kaydetti.
     Özdebir, Ankara'nın geçen yıl 6,7 milyar dolar ile ihracata önemli katkı sağladığını bildirdi.
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir