Ekonomi Bakanı Çağlayan: (3) -"Özel Ekonomik Bölgeler tasarımızın içerisinde film platosu…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan: (3)
  -"Özel Ekonomik Bölgeler tasarımızın içerisinde 
  film platosu…

Ekonomi Bakanı Çağlayan: (3) -"Özel Ekonomik Bölgeler tasarımızın içerisinde film platosu kurulması çalışması var"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Özel Ekonomik Bölgeler tasarımızın içerisinde film platosu kurulması çalışması var" dedi.
     Bakan Çağlayan, Ekonomi Bakanlığı'nda düzenlediği basın toplantısının ardından film platosu kurulup kurulmayacağı ile ilgili bir soruyu yanıtladı.
     Özel Ekonomik bölgelerle ilgili bir çalışma yaptıklarının altını çizen Çağlayan, bu konuyu Torba Yasa'ya koymayı planladıklarını ancak yetiştiremediklerini ifade etti.
     Çağlayan, Özel ekonomik bölgelerin bir serbest bölge gibi, kimya entegre bölgesi gibi veya bir özel film platosu gibi düşünülebileceğini ifade ederek, şöyle konuştu:
     "Arkadaşlarımız önümüzdeki bir kaç gün içerisinde, Temmuz'un ilk haftasında Singapur'da önemli bir örneği görerek inceleyecekler. Ben de Japonya'ya bir heyetle gidiyorum, onun arkasından dönüşte elimiz boş dönmeyelim diye Singapur'a uğrayacağım ve Singapur'daki Jurong özel ekonomik bölgesini ziyaret edeceğim. Türkiye geçen yıl 11 milyar dolar kimya sektöründe dış ticaret açığı veren ülke oldu. Polipropilen ile ilgili bir milyar dolarlık bir yatırım anons etmiştik, bir Suudi Arabistan firması.. Onlar yatırım yeri konusunda önümüzdeki bir kaç gün içinde karara varıyorlar, 1 milyar dolar yatırım ve 1 milyar dolar polipropilen üretecekler. Biz yılda 3 milyar dolar polipropilen ithal eden bir ülkeyiz. İhracatımız sadece 35 milyon dolar.
     Özel Ekonomik Bölgeler tasarımızın içerisinde film platosu kurulması çalışması var. Buna çok ciddi destek vereceğiz. 'Hollywood' neyi ifade ediyorsa Türkiye'de inşallah çıkartacağımız yasayla beraber bunlar gibi iddialı ve bunlar kadar önemli bir film platosunu gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu döneme yetişmez. Bununla ilgili tasarı teklifini ilgili bakanlıklara gönderdik. Bakanlıklarımız bu konu ile ilgili incelemelerini devam ettiriyorlar. Biz yaz boyunca bu çalışmayı bitireceğiz, Bakanlar Kurulu'na sunacağız, Bakanlar Kurulumuz'dan bu tasarıyı geçirerek parlamentoya sunacağız. Bu zamana kadar bir çok sanayi bölgeleri oluşturuldu. Bunları da özel ekonomik bölgeler adı altında toplamayı hedefliyoruz. "
    
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir