Ekonomi Bakanı Çağlayan: (3) -"Türkiye artık ihracatla büyüyen bir ülke olmuştur" -"Şükürler…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan: (3)
  -"Türkiye artık ihracatla büyüyen bir ülke olmuştur"
  -"Şükürler…

Ekonomi Bakanı Çağlayan: (3) -"Türkiye artık ihracatla büyüyen bir ülke olmuştur" -"Şükürler olsun son 12 aylık ihracatımız tam 147 milyar dolara gelmiştir"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Türkiye artık ihracatla büyüyen bir ülke olmuştur" dedi.
     Çağlayan, Sunar Grubu'na bağlı Elita Yağ Fabrikası'nın yeni tesislerinin açılışında yaptığı konuşmada, dünyanın birçok bölgesinde çok ciddi siyasi kaosların yaşandığını, AB'de de ciddi sorunların meydana geldiğini söyledi.
     Türkiye'nin 10 yıl önce 1 milyar dolar borç alabilmek için IMF'ye şirin görünmeye çalışan bir ülke durumunda olduğunu belirten Çağlayan, o dönemde yaşanılanları anlattı.
     Çağlayan, Türkiye'nin o günlerden dünyadaki krize meydan okuyan bir ekonomiye geldiğini ifade ederek, artık daha büyük hedeflere gideceklerini söyledi.
     Siyasi ve ekonomik istikrar, genç nüfus ve sanayicilerle 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi içerisine girmeyi hedeflediklerini anlatan Çağlayan, Türkiye'nin istikrarının ve artan imajının özel sektörün dünyadaki yerini de etkilediğini söyledi.
     Çağlayan, bugün AB nin işsizlik ortalamasının yüzde 10.5, Avro bölgesinin işsizlik ortalamasının ise yüzde 11.7 olduğunu belirterek, Türkiye'nin yüzde 8.4'lük işsizlik rakamına sahip olduğunu, bunun temel nedenin Türkiye'nin ihracatının artması olduğunu bildirdi.
     "Türkiye artık ihracatla büyüyen bir ülke olmuştur" diyen Çağlayan, şöyle konuştu:
     "Eğer Türkiye ihracatı 2012 yılında artmasaydı, biz 2012'nin ilk 6 ayında, bırakın yüzde 3,1'lik büyümeyi, yüzde 2 küçülmeyle karşı karşıya kalırdık. Geçen yıl ihracatın yarısı Avrupa'ya yapıldı, bu yıl ise Avrupa'nın ihracattaki payı düştü. Kuzey Afrika ve Ortadoğu'ya yapılan ihracat da burada yaşanan gelişmeler nedeniyle düştü. Yani ihracatımızı yaptığımız yüzde 75'lik pazara sahip olan bölgelerde yaşanan siyasi ve ekonomik krize rağmen Türkiye, Cumhuriyet tarihinin ihracat rekorunu kırarak 135 milyar dolara gelmişti ve bugün şükürler olsun son 12 aylık ihracatımız tam 147 milyar dolara gelmiştir."
     Çağlayan, son 3 yılda ihracat pazarını çeşitlendirdiklerini ve bunun da önemli bir getiri sağladığını belirtti.
     Ekim ayının ilk 15 günlük ihracatının 6,5 milyar dolara yaklaştığını ifade eden Çağlayan, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,5'lik artış yaşandığını bildirdi.
     İlk 8 aylık ihracatın ise 120 milyar dolara yaklaştığını anlatan Çağlayan, bu yılki ihracat hedefinin 149,5 milyar dolara çıkartıldığını söyledi.
     Bu durumun "krize resmen meydan okumak olduğunu" vurgulayan Çağlayan, bunun istikrar sayesinde yapıldığını söyledi.
     Çağlayan, 2023 yılının kendileri için çok önemli olduğunu belirterek, kendi otomobilini ve uçağını yapacak bir Türkiye hedeflediklerini sözlerine ekledi.
     Sunar Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Çomu da yurtdışı yerine Türkiye'ye yatırım yapmayı tercih ettiklerini belirterek, Muş Ovası'ndaki çiftçilerle de ayçiçeği ekimi konusunda işbirliği yaptıklarını söyledi.
     Duaların edildiği açılış töreninde konuşmaların ardından Çağlayan butona basarak yeni tesislerin açılışını yaptı.
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 158 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir