Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"3. ve 4. çeyrekteki büyüme hızının daha fazla artacağına dair…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan:
  -"3. ve 4. çeyrekteki büyüme hızının daha fazla 
  artacağına dair…

Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"3. ve 4. çeyrekteki büyüme hızının daha fazla artacağına dair kanaatimi ifade etmek istiyorum" -"Ümit ediyorum ki TÜİK rakamları açıklandığında Haziran ayı ihracatının 13 milyar doların üstünde olduğunu hep birlikte göreceğiz" -"Suriye'nin mevcut yönetimi gerek ekonomik, gerek siyasi anlamda ciddi bir sıkışma içine girmiştir"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bu yılın 3. ve 4. çeyreğinde büyüme hızının daha da artacağına inandığını söyledi.
     Çağlayan, Helsinki'de düzenlenen Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda bayanlar 100 metre engellide altın madalya kazanan Nevin Yanıt'ı kabulünde gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı.
     Son açıklanan ihracat, büyüme ve enflasyon rakamlarına ilişkin görüşünün sorulması üzerine Çağlayan, AK Parti'nin iktidara geldiğinde bugünkü ihracat ve enflasyon rakamlarına ulaşılabileceğini kendisi dahil kimsenin öngörmediğini belirtti.
     Türkiye'nin son yıllarda yakaladığı siyasi ve ekonomik istikrar sayesinde örnek gösterilen bir ülke konumuna geldiğini belirten Çağlayan, bundan son derece mutlu olduğunu kaydetti.
     Türkiye'nin 2011'de gösterdiği ekonomik performansı bu yılda sürdürdüğünü anlatan Çağlayan, ilk çeyrekte yüzde 3,2'lik büyüme sağlandığını hatırlattı.
     Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) dün açıkladığı Haziran ayı ihracat verilerine göre, 11,8 milyar dolar ile tarihin en yüksek Haziran ayı ihracat rakamlarının yakalandığını kaydeden Çağlayan, "Ümit ediyorum ki TÜİK rakamları açıklandığında Haziran ayı ihracatının 13 milyar doların üstünde olduğunu hep birlikte göreceğiz" dedi.
     Çağlayan, yılın ilk 6 ayı itibarıyla TİM tarafından 73 milyar dolar olarak açıklanan toplam ihracat rakamlarının TÜİK verileri ile 75 milyar doları aşmasını beklediklerini ifade etti.
     Orta Vadeli Program'da bu yıl için belirlenen ihracat hedefinin 148,5 milyar dolar, büyüme hedefinin de yüzde 4 olduğunu anımsatan Çağlayan, "Perşembenin gelişi çarşambadan belli olur. Dün ve bugün açıklanan verilere baktığımızda doğru yolda olduğumuzu görüyoruz" diye konuştu.
     Türkiye'nin yüzde 3,2 büyüdüğü bir ortamda Avrupa Birliği (AB) ekonomisinin küçüldüğüne dikkati çeken Çağlayan, Türkiye'nin 10 çeyrektir büyüdüğünü, 28 aydır artan bir ihracat yapısına sahip olduğunu kaydetti.
     "Türkiye ihracat ile büyümeyi planlayan ve yapan bir ülke haline geldi" diyen Çağlayan, Türkiye'nin son üç çeyrekte ihracatla büyüdüğünü dile getirdi.
     AB, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da yaşanan siyasi ve ekonomik istikrarsızlığa rağmen Türkiye'nin büyüdüğünü anlatan Çağlayan, "Ben 3. ve 4. çeyrekteki büyüme hızının daha fazla artacağı kanaatimi ifade etmek istiyorum. Çok büyük aksilik olmazsa ihracatta Orta Vadeli Programdaki 148,5 milyarlık hedefi yakalayabileceğimizi görüyoruz" ifadesini kullandı.
     Enflasyon konusuna da değinen Çağlayan, enflasyonun Türkiye'nin problemi olmaktan çıktığını belirtti.
    
     -Suriye ile ilişkiler-
    
     Bakan Çağlayan, Suriye ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilere dair bir soru üzerine, Suriye konusunda sürecin nasıl işleyeceğini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ifade ettiğini anımsattı.
     Suriye ile ticaretin geçen yıla göre yüzde 70 civarında gerilediğini kaydeden Çağlayan, ilk 6 ay itibarıyla Suriye'ye yapılan ihracatın 270-280 milyon dolar seviyesinde bulunduğunu, bunun 110 milyon dolarlık kısmının elektrik satışı olduğunu dile getirdi.
     Suriye halkının her zaman yanında olacaklarını belirten Çağlayan, Suriye'deki olayların sona ermesini dilediklerini söyledi.
     Çağlayan, "Suriye'nin mevcut yönetimi gerek ekonomik, gerek siyasi anlamda ciddi bir sıkışma içine girmiştir. Birleşmiş Milletler, çok geç kalmış da olsa aklı başına yeni gelmiştir. Libya konusundaki cengaverliği gerek Avrupa gerek Birleşmiş Milletler Suriye konusunda gösterememiştir" dedi.
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir