Ekonomi Bakanı Çağlayan: (2) -"ABD ile AB arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması Türkiye'siz…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan: (2)
  -"ABD ile AB arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması 
  Türkiye'siz…

Ekonomi Bakanı Çağlayan: (2) -"ABD ile AB arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması Türkiye'siz yapılırsa, bizi ciddi şekilde sıkıntıya sokar" -"Türkiye olarak Gümrük Birliği'ni gözden geçiririz. Bunu başka yolu yok. Ben neticede göz göre göre haksız bir rekabetle karşı karşıyayım"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "ABD ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki serbest ticaret anlaşması (STA) Türkiye'siz yapılırsa bizi ciddi şekilde sıkıntıya sokar" dedi.
     Bakan Çağlayan, Otomotiv Sanayii Derneği'nin 39. Olağan Genel Kurulu'nda, sektördeki bazı firmaların şirket ortaklıkları kurmalarından ve satın almalar gerçekleştirmelerinden memnuniyet duyduğunu ifade etti.
     Güney Afrika, Meksika, Cezayir'in, AB ile STA'nı yıllar önce yaptığını hatırlatan Çağlayan, "Bu hükümetlerin hiçbiri Türkiye ile müzakereye başlamaya dahi yanaşmıyor şu an. Çünkü adamın tuzu kuru, ihtiyacı yok. Avrupa pazarından benim ülkeme elini kolunu sallayarak giriyor. Kusura bakmasınlar. Bazılarının ellerini kollarını sallayarak gelmesini engelliyoruz, engelleyeceğiz. Yok öyle beleş iş. Mutlaka buna karşı tedbiri gücümün yettiği oranda aldım, alacağım. Bu ülkelerin ürünleri benim pazarıma sıfır gümrük ile girerken, ben AB'nin Gümrük Birliği üyesi olarak, Ortak Gümrük Tarifesi'nin bir üyesi uygulayıcısı olarak sanayi ürünlerinde ortalama yüzde 4,2 gümrük vergisi koyarken, bu ülkelerin benim ürünlerine yüzde 40, 50, 60 oranlarında vergi uygulamasındaki haksızlığı kabul etmek mümkün mü-" ifadelerini kullandı.
     Bu hatayı dönemin hükümetinin yaptığını dile getiren Çağlayan, şöyle devam etti:
     "Yanlış yaptıkları uyarılarına, 'Güney Kıbrıs yarın AB üyesi yapılırsa o zaman onunla ticaret yapmak zorunda kalırız' cevabı verilmişti. 5 yaşındaki çocuğa söyleseniz buna inanmaz. Güney Kıbrıs Rum kesiminin tamamı ticaret olsa Türkiye için kaç yazar. Ben o ülkeden mal almak mal satmak zorunda mıyım- Bu yanlışlarla Türkiye'nin AB Gümrük Birliği Anlaşması yaparken serbest ticaret anlaşmasına taraf olması engellendi.
     Kendi kendimize yaptık, başkası yapmadı. Ama ikiyüzlü ve samimiyetsiz olan AB bunu sonuna kadar sündüre sündüre kullanıyor. Bu konuda geçmişte yaptığımız yanlıştı, hatamızı kabul ediyoruz ama gelin düzeltin. Sen benim 17 yıldır Gümrük Birliği ortağımsın. Sanayi ürünlerimizi birbirimize sonuna kadar açmışız. Ben Ortak Gümrük Tarifesi tarafı olduğum için bundan dolayı mağdurum. 20 yıldır bekliyoruz. Kardeş Cezayir'den bekliyoruz üstelik."
    
     -"Türkiye olarak Gümrük Birliği'ni gözden geçiririz"-
    
     Amerika ve AB arasındaki STA konusuna da değinen Çağlayan, Amerika ile Türkiye'nin ticaretinin çok iyi olmadığını dile getiren Çağlayan, "Güya 50 yıllık müttefikiz. Lafa gelince dostuz, müttefikiz, hiç bir problem yok. Ama Amerika'ya 3 alıp bir satar durumdayız. 15 milyar dolar alıyoruz 5 milyar dolar ihracat yapıyoruz. Şimdi ABD ile AB arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması Türkiyesiz yapılırsa bizi ciddi şekilde sıkıntıya sokar" dedi.
     Zafer Çağlayan, Serbest Ticaret Anlaşması'nı Türkiye AB ile yapmış olsaydı sadece karşılıklı gümrükler konusunda tanınan tavizleri yapacağına değinerek, şunları kaydetti:
     "Şimdi ben türünün tek örneğiyim. Gümrük Birliği Anlaşması'nı yapmışım ve AB'ye bütün tam üyelik mükellefiyetlerinin tamam ona yüklenmiş durumda. Böyle bir şey olur mu- Şimdi bu ortamda bize kök yolduruyorlar. Ben de diyorum ki böyle olursa biz de Türkiye olarak Gümrük Birliği'ni gözden geçiririz.
     Bunu başka yolu yok. Ben neticede göz göre göre haksız bir rekabetle karşı karşıyayım. Sen beni Serbest Ticaret Anlaşması'nda taraf yapmaz, iş adamıma vize uygularsın, ama buna karşılık dönüp Brezilya, Japonya, Kore, Ukrayna, Kanada, Makedonya'daki iş adamlarına vize uygulamazsın. Bu yetmiyormuş gibi, ikili taşımama da kotalar koyacaksın, o da izne tabi olacak. Bu, Avrupa Birliği'nin samimiyetsizliği..."
     Çağlayan, ABD ile AB arasında görüşmelerine başlanmasına hazırlanılan serbest ticaret görüşmelerinde Türkiye'nin asla geri kalmaması gerektiğini belirterek, "Bu konuda AB'nin bir şey yapmayacağı belli. Ama müttefikimiz ABD'nin bu konuda bizi anlayışla karşılayacağını ümit ediyoruz. Bu konuda Sayın Başbakanımızın, Sayın Obama ile yapacağı görüşmelerle, çeşitli temaslarla ümit ediyoruz ki Türkiye böyle bir noktada ABD ile aynı zamanda serbest ticaret anlaşması müzakereleri yapabilecek bir yapıya dönüşsün" değerlendirmesinde bulundu.
     Bu arada, Çağlayan toplantı çıkışında bir kestaneci ile sohbet ederek kestane aldı. Kestanelerin ücretini almak istemeyen kestaneci Çağlayan'ın ısrarı üzerine parayı kabul etti.
    
     (bitti)
    
    
    

Bu haberi 172 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir