Ekonomi Bakanı Çağlayan: (2) -"Yüksek teknoloji, yüksek katma değer içermeyen ürünler artık…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan: (2)
  -"Yüksek teknoloji, yüksek katma değer içermeyen ürünler artık…

Ekonomi Bakanı Çağlayan: (2) -"Yüksek teknoloji, yüksek katma değer içermeyen ürünler artık desteklenmeyecek" -"Artık eskisi gibi 'her ne olursan ol gel' demiyoruz. Ülkemize gelen doğrudan yabancı yatırımlarda da seçici davranıyoruz. Bunlarda da yüksek katma değeri, yüksek teknolojiyi arıyoruz" -"Sanayinin istihdam içindeki payı maalesef giderek azalıyor. Bu, Türkiye için olumlu bir gidiş değil. Mutlak suretle istihdam yapısında sanayinin yüksek yoğunlukta olduğu bir sisteme geçmek zorundayız"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bundan sonra yüksek teknoloji, yüksek katma değer içermeyen ürünlerin desteklenmeyeceğini belirterek, "Artık eskisi gibi 'her ne olursan ol gel' demiyoruz. Ülkemize gelen doğrudan yabancı yatırımlarda da seçici davranıyoruz. Bunlarda da yüksek katma değeri, yüksek teknolojiyi arıyoruz" dedi.
     Hazine Müsteşarlığı Hikmet Esen Toplantı Salonu'nda düzenlenen Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Tebliği İşbirliği Kuruluşları 1. Değerlendirme Toplantısı'nın açılışında konuşan Çağlayan, Türkiye'nin nereye gideceğini bilen, kendine belli bir rota çizmiş olan bir ülke olduğunu söyledi.
     AK Parti hükümetinin göreve gelmesiyle birçok önemli reform yapıldığını ve Türkiye'nin, kimsenin hayal bile edemediği noktalara ulaştığını dile getiren Çağlayan, söz konusu dönemde ihracatın 36 milyar dolardan bugün itibariyle 147 milyar dolara ulaştığını ifade etti.
     Çağlayan, bu başarının asıl sahibinin özel sektör ve sivil toplum kuruluşları olduğunu belirterek, bu dinamizm için özel sektöre teşekkür etti.
     Bir çok ülkenin, Türkiye ile üçüncü ülkelerde iş yapma arayışında olduğunu anlatan Çağlayan, "Geçen gün ve dün Belçika Veliaht Prensi Philippe ile de önemli görüşmeler yapıldı. Şunu ifade etmek istiyorum ki son 1 ay içinde ziyaret ettiğim ülke sayısı 10'u bulmuştur. Bu ülkelerin yüzde 90'ının Türkiye'den beklentisi, üçüncü ülkelerde Türk özel sektörü ile iş yapmak ve bölgesel işbirliğini gerçekleştirmek. Onlar da biliyor ki bugün Kuzey Afrika'da, Orta Doğu'da, Avrasya coğrafyasında iş yapmanın yolu evelallah Türkiye'den geçer" diye konuştu.
     Bakan Çağlayan, dünyanın bir çok ülkesi önünü dahi göremezken, Türkiye'nin geçen yıl 12 yıl vadeli bir program belirlediğine işaret ederek, 2023 yılı hedeflerinin, ülkenin ulusal hedef ve politikası haline geldiğini bildirdi.
     Bu hedeflerin, dünyadaki birçok ülke tarafından da kabul gördüğünü aktaran Çağlayan, bunun önemini vurguladı.
    
     -"Tam gaz ihracata devam"-
    
     Türkiye'nin son 4 çeyrektir ihracatla büyüdüğüne dikkati çeken Çağlayan, Afrika'ya, Orta Doğu'ya, Amerika'ya mal satmanın öyle kolay olmadığını ancak Türk özel sektörünün bunu başardığını söyledi.
     Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Dün, üzülerek görüyorum ki kendisine köşe yazma fırsatı verilmiş olan, iki isimle yazan bir gazetecimiz diyor ki; 'Evet bugün cari açık azaldı. Bu, Merkez Bankası'nın göstermiş olduğu başarıdır. Yani televizyonda görüyorum. O anda imkanım olsa bağlanıp diyeceğim ki Allah'tan kork. Türkiye, cari açığı neyle halletti- Türkiye ne yaptı da 34 ayın en düşük cari açık rakamını yakaladı- Cari açıkla ilgili biz bakanlık olarak hep şu düsturla hareket ettik. Cari açığı azaltmanın yolu sadece ithalatı azaltmak değil. Bunun ilk yolu, ihracatın kalitesini geliştirip, artırmaktır."
     Her türlü şeye rağmen morallerin bozulmaması gerektiğini vurgulayan Çağlayan, "Tam gaz ihracata devam ama şimdi sanayide yeni bir üretim anlayışına ihtiyacımız var" dedi.
     Çağlayan, hedeflerin yakalanabilmesi için hızlıca ihracattaki kilogram başına birim fiyatın artırılması gerektiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:
     "Biz bakanlık olarak bunu yapmaya başladık. Yeni Teşvik Sistemimiz tamamen bunun üzerine kurulu. Artık yüksek teknoloji, yüksek katma değer içermeyen ürünler desteklenmeyecek. Ülkemize son 8 yılda gelen doğrudan yabancı yatırımlar 120 milyar dolar. 2003'ten önce gelen toplam 80 yılda 14,5 milyar dolar. Mukayese bile kabul etmiyorum ama artık eskisi gibi 'her ne olursan ol gel' demiyoruz. Ülkemize gelen doğrudan yabancı yatırımlarda da seçici davranıyoruz. Bunlarda da yüksek katma değeri, yüksek teknolojiyi arıyoruz."
    
     -"Yüzde 3,1'lik büyümeyi rüyamızda bile göremezdik"-
    
     Ekonomi Bakanı Çağlayan, ihracattaki pazar çeşitlendirmesi çalışmalarına da değinerek, yapılan bu çalışmalar neticesinde ihracat gelirinin yaklaşık 29-30 milyar dolar civarında arttığını söyledi.
     Türkiye'nin ihracatla büyüdüğünü vurgulayan Çağlayan, "2012'de ihracatın büyümeye 5,7 puanlık katkısı olmamış olsaydı, biz birinci çeyrekte, ikinci çeyrekte ve 2012'nin ilk 6 ayında yüzde 3,1'lik büyümeyi rüyamızda bile göremezdik. En az 2 puanlık bir küçülme söz konusu olacaktı. Bu konu, ihracat yapanları suçlayanlara bir mesaj olsun" dedi.
     Türkiye'nin sanayi yapısına ilişkin de açıklamalarda bulunan Çağlayan, bu alanda da katma değere ve Ar-Ge'ye daha fazla önem verilmesi gerektiğini, aksi halde şu an kilogramı ortalama 1 dolar olan üretimle Türkiye'nin hedeflediği noktalara ulaşamayacağını ifade etti.
     Bakan Çağlayan, Türkiye'nin eski usullerle yoluna devam edemeyeceğine işaret ederek, "Bakın işsizlik konusunda dünyaya adeta meydan okuyoruz. Cumhuriyet tarihimizde ilk kez 25 milyon istihdam sağladık. Yalnız istihdam rakamlarına baktığımızda, eski bir sanayici olarak bunu dile getirmek istiyorum. Bunu söylerken tabii ki görevin kendimize ait olduğunu ifade ederek söylüyorum. Sanayinin istihdam içindeki payı maalesef giderek azalıyor. Bu, Türkiye için olumlu bir gidiş değil. Mutlak suretle istihdam yapısında sanayinin yüksek yoğunlukta olduğu bir sisteme geçmek zorundayız" şeklinde konuştu.
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 169 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir