Ekonomi Bakanı Çağlayan:(1) -"Türkiye ekonomisinin Orta Vadeli Programda belirttiğimiz üzere…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan:(1)
  -"Türkiye ekonomisinin Orta Vadeli Programda 
  belirttiğimiz üzere…

Ekonomi Bakanı Çağlayan:(1) -"Türkiye ekonomisinin Orta Vadeli Programda belirttiğimiz üzere yüzde 4 büyümeyi yakalayacağına inanıyoruz. 2010'da yüzde 9,2, 2011'de yüzde 8,5 büyümenin ardından bu yılki büyüme hedefimiz yüzde 4. İlk çeyrekte yüzde 3,2 büyüdük. Ekonomimiz 10 çeyrektir ortalama yüzde 8,1 hızla kesintisiz büyüyor" -"Tıpkı dış ticaret açığı gibi cari açık da tam 8 aydır kesintisiz geriliyor. İlk 6 ayda ise yüzde 30 azalarak 44,7 milyardan 31,1 milyar dolara indi. Geçen yıla göre 13,6 milyar iyileşme var"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye ekonomisinin Orta Vadeli Programda belirttikleri üzere yüzde 4 büyümeyi yakalayacağına inandıklarını belirterek, " 2010'da yüzde 9,2, 2011'de yüzde 8,5 büyümenin ardından bu yılki büyüme hedefimiz yüzde 4. Biliyorsunuz ilk çeyrekte yüzde 3,2 büyüdük. Ekonomimiz 10 çeyrektir ortalama yüzde 8,1 hızla kesintisiz büyüyor"dedi.
     Ekonominin 2012 yılı ilk yarı değerlendirmesine ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan Çağlayan, Türkiye'nin yoğun ticaret yaptığı coğrafyanın dörtte üçünün ekonomik ve siyasi krizlerle boğuştuğunu söyledi.
     Çağlayan, Avro Bölgesi ülkelerinde yaşanan borç krizleri, Tunus, Mısır, Libya ile Suriye gibi yakın coğrafyada yaşanan değişim hareketleri, siyasi krizler ve hatta iç savaşların Türkiye ekonomisini olumsuz etkileyen en önemli iki dışsal faktör olarak ortay çıktığını kaydetti.
     Ekonomi yönetimi olarak, 2012 yılı Orta Vadeli Program hedeflerine böylesine ateşten çember haline gelmiş bir coğrafyanın ortasında ulaşmaya çalıştıklarını ifade eden Çağlayan, şöyle konuştu:
     "Bakın öylesine bir ateşten çember ki, en son IMF projeksiyonuna göre 2012 yılında, dünya ekonomisinin yüzde 3,5 büyümesi, gelişmiş ekonomilerde büyümenin sadece yüzde 1,4'te kalması Avro Bölgesi ekonomisinin binde 3 küçülmesi, Almanya'nın yüzde 1 büyüme tahminine karşın, İtalya'nın yüzde 1,9, İspanya'nın ise yüzde 1,5 küçülmesi öngörülüyor. 2012'de gelişmekte olan ülkeler ise yüzde 5,6 büyüyecek. Bu, 2010 ve 2011'den düşük bir hız. Bizim özellikle dikkate aldığımız BRIC ülkelerine baktığımızda ise Brezilya'nın yüzde 2,5, Rusya'nın yüzde 4, Hindistan'ın yüzde 6,1, Çin'in ise yüzde 8 büyümesinin tahmin edildiğini görüyoruz."
    
     -Avrupa'da 17 ülkenin 6'sı kriz öncesi büyüklüğüne ulaşabildi"-
    
     Çağlayan Avrupa krizinin etkisinin bu yıl dünya ekonomisinde ciddi biçimde hissedildiğini vurgulayarak, "Avro Bölgesi'ndeki 17 ülkenin sadece 6'sı kriz öncesi yani 2008'deki ekonomik büyüklüğüne ulaşabilmiş durumda. 11 ülke hala 2008'deki büyüklüklerinin gerisinde. Bizim tahminlerimiz Yunanistan'ın 2021'de, İtalya'nın 2019'da kriz öncesindeki büyüklüklerine geri dönebileceğini gösteriyor. Portekiz, Slovenya ve İspanya ise 2017'de 2008'deki durumlarına dönebilecekler. İşte Avrupa'da durum bu iken biz Türkiye ekonomisinin Orta Vadeli Programda belirttiğimiz üzere yüzde 4 büyümeyi yakalayacağına inanıyoruz. 2010'da yüzde 9,2, 2011'de yüzde 8,5 büyümenin ardından bu yılki büyüme hedefimiz yüzde 4. Biliyorsunuz ilk çeyrekte yüzde 3,2 büyüdük. Ekonomimiz 10 çeyrektir ortalama yüzde 8,1 hızla kesintisiz büyüyor" şeklinde konuştu.
    
     -"Kaş yaparken göz çıkartmayacağız"
    
     Çevredeki yangına rağmen Türkiye'nin gösterdiği performanstan mutluluk duyduklarını, Avrupa'da, Ortadoğu'da istikrarsızlık varken bu büyüme sürecini koruduklarını anlatan Çağlayan, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "En büyük ticaret ve yatırım partnerimiz olan Avro Bölgesi ilk çeyrekte binde 1 küçüldü, ABD yüzde 2, Brezilya binde 8, Çin yüzde 8,1, büyüdü. Bizleri sevindiren başka bir şey ise net ihracatın büyümeye katkısının 3. Çeyrektir pozitif geliyor olması. Bu yılın ilk çeyreğinde net ihracatın büyümeye katkısı 4,5 puan oldu. Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki; net ihracat 2. çeyrekte de, 3. çeyrekte de büyümeye pozitif katkı verecek. 2012'de Türkiye, ihracat sayesinde büyümüş olacak.
     Merkez Bankamıza küresel kriz döneminde izlediği proaktif ve büyüme yanlısı politikalar nedeniyle teşekkürlerimi sizin vasıtanız ile iletmek istiyorum. Gerçekten, bütün kriz döneminde, dünyaya örnek olacak bir politika uyguladılar. Az önce bahsettiğim ve ilk kez yaşadığımız başarılı yumuşak inişte de payları büyük. Ancak, bizim daha fazla yatırım daha fazla üretim ve daha fazla ihracat yapmamız için, dün yüzde 8,2'ye gerileyen işsizliğin daha da düşmesi için ve de 2023 hedeflerine ulaşabilmemiz için büyümeye ihtiyacımız var. Ben, Merkez Bankamızın iş dünyasından gelen görüşleri en iyi şekilde okuyacağına eminim ve şimdiye kadar yaptığı büyüme yanlısı proaktif politikalarına devam edeceğini, artık Türkiye için yeniden hızlı büyüme döneminin zamanı geldiğini ifade etmek istiyorum. Ancak kaş yaparken göz çıkartmayacağız. Büyümeyi daraltıcı etkilerde değil. Çok fazla soğutursak ürünü dondurabiliriz, her ürünün belli bir saklama derecesi var ve dondurulmuş bir gıdayı da ikinci defa dondurup kullanamazsınız."
    
     -"İşsizlik oranı yüzde 8,2 ile şimdiye kadarki en düşük düzeyine indi"-
    
     Çağlayan, Türkiye'nin 2003-2011 büyüme ortalamasının yüzde 5,3 olduğunu hatırlatarak, "Küresel krizdeki daralmaya rağmen yüzde 5,3, onu hariç tuttuğumuzda yüzde 6,5'e çıkıyor. Ben Merkez Bankasının iş dünyasından gelen görüşleri en iyi şekilde okuyacağına eminim ve şimdiye dek yaptığı gibi büyüme yanlısı proaktif politikalarına devam edeceğini, artık Türkiye için yeniden hızlı büyüme döneminin zamanı geldiğini düşünüyorum. Bugün itibarıyla Türkiye'nin şimdiye kadarki en düşük işsizlik oranını görmüş bir ekonomi. İşsizlik oranı yüzde 8,2 ile şimdiye kadarki en düşük düzeyine indi" dedi.
     Bakan Çağlayan, Türkiye'deki işsizlik oranı yüzde 8,2 iken, Avro Bölgesi'nde yüzde 11,2, İspanya'da yüzde 24,8, Fransa yüzde 10,1, İngiltere'de yüzde 8,1, ABD'de yüzde 8,2 olduğunu belirterek, "Ben işsizlikte yakaladığımız bu iyileşme trendinin önümüzdeki dönemde de devam edeceğine yürekten inanıyorum. Mal ve hizmet ihracatındaki performansımıza, önümüzdeki aylarda iç talepten de destek gelmeye başladıkça, ekonomimizin daha fazla istihdam yaratacağını göreceğiz. Bakın sadece 2. Çeyrekte yani Nisan-Mayıs-Haziran aylarında ekonomimiz 1 milyon 994 bin istihdam yarattı. Bu muazzam bir artış. Daha önceki 2. Çeyreklerde hiç bu kadar yüksek istihdam artışımız olmamıştı" diye konuştu.
    
     -"Cari açık, 4,2 milyar dolarla son 10 ayın en düşük seviyesinde"-
    
     Çağlayan, pazartesi açıklanan verilere göre haziran ayında cari açığın 4,2 milyar dolar ile son 10 ayın en düşük seviyesine gerilediğini ifade ederek şunları kaydetti:
     "Tıpkı dış ticaret açığı gibi cari açık da tam 8 aydır kesintisiz geriliyor. İlk 6 ayda ise yüzde 30 azalarak 44,7 milyardan 31,1 milyar dolara indi. Geçen yıla göre 13,6 milyar iyileşme var. Kamuoyunda yanlış bir algılama olduğunu görüp, şu noktayı özellikle vurgulamak istiyorum; cari açıktaki iyileşme ithalattaki azalmadan değil, ihracattaki artıştan kaynaklanıyor. 13,6 milyar dolarlık iyileşmenin yaklaşık 11 milyar doları mal ve hizmet ihracat artışından geliyor. İthalattaki gerilemenin etkisi ise 2 milyar dolar civarında. Bunu Avrupa ve Ortadoğu krizlerine rağmen ihracatını artırmayı başarmış sanayicimize, iş adamımıza borçluyuz.
     İnşallah yıl bittiğinde cari açık, GSYİH oranının hem OVP hedefinin, hem IMF tahmininin altında kaldığını yüzde 8'in altında bir açıkla yılı kapatacağımızı göreceğiz. Bizim tahminlerimiz yüzde 7,7-7,8 civarında bir cari açık."
    
     -"2012 yılı Türkiye'nin ihracatla büyüdüğü bir yıl olacak"-
    
     Çağlayan, Türkiye ekonomisinin bir ilki yaşadığını vurgulayarak, şöyle konuştu:
     "Türkiye ekonomisi ilk kez proaktif olarak, küçülmeden, bir yumuşak inişi gerçekleştiriyor. Bir taraftan ekonomimiz büyüyor, diğer taraftan cari açığımız düşüyor. İşte bu yüzden bir ezberi bozuyoruz. Az önce de ifade ettiğim gibi 2012 yılı Türkiye'nin ihracatla büyüdüğü bir yıl olacak. 2011'in ilk yarısında 65,6 milyar dolar olan mal ihracatımız, bu yılın ilk yarısında yüzde 13,4 artarak 74,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. 28 aydan beri kesintisiz yükselen ihracatımız 2012'nin ilk yarısında şimdiye kadarki en yüksek ilk 6 aylık ihracat rakamına ulaştı. Türkiye'nin ihracatı yüzde 13,4 artarken diğer ülkelerde artış oranları Çin yüzde 9,2, Meksika yüzde 7,7, Japonya yüzde 4,3, ABD yüzde 7,2, Rusya yüzde 6,7, Güney Kore binde 6, Hindistan yüzde 2... Gururla ifade etmek istiyorum ki, dünyada ihracat artış hızı en yüksek ülkelerden biriyiz. Almanya, Brezilya, Güney Afrika gibi ülkelerin ihracatında gerileme olduğunu da özellikle vurgulamak istiyorum"
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 134 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir