Ekonomi Bakan Yardımcısı Sever: -"Geçen sene 77 milyar dolar civarında olan cari açığımızı, bu…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakan Yardımcısı Sever:
  -"Geçen sene 77 milyar dolar civarında olan cari 
  açığımızı, bu…

Ekonomi Bakan Yardımcısı Sever: -"Geçen sene 77 milyar dolar civarında olan cari açığımızı, bu sene 50 milyar dolar gibi bir seviyeye düşürmeyi ön görüyoruz" -"2023 yılında hedefimiz, 2 trilyon dolarlık bir milli hasıla içerisinden yüzde 3 civarında bir kaynağı inşallah Ar-Ge konularına ayırmak"

Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, geçen yıl 77 milyar dolar civarında olan cari açığı, bu yıl 50 milyar dolar gibi bir seviyeye düşürmeyi ön gördüklerini söyledi.
     Sever, Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odası'nı ziyaretinde yaptığı konuşmada, son 11 yılda ülkede siyasi ve ekonomik istikrarın sağlandığını ifade etti.
     Türkiye'de 2002 yılından 2012 yılına kadar sanayi, ekonomi, eğitim, tarım sektörlerinde ciddi mesafelerin alındığını belirten Sever, şöyle devam etti:
     "Ülkemizin 2002 yılı itibarıyla ekonomik durumuna baktığımızda aşağı yukarı 230 milyar dolar civarındaki milli hasılamız 800 milyar dolara yaklaştı. İhracatımıza baktığımız zaman 36 milyar dolar ihracatımız vardı. 2012 yılı sonu itibarıyla 152 milyar dolara ulaştı. Bu çok kolay olmadı, şartlar zorlandı. Hem ülkedeki siyasi, ekonomik istikrar sayesinde hem de can siperane çalışmalarla bu sonuçlar alındı. Sanayici, emekçi ve işçilerin sayesinde bu rakamlara ulaşıldı. Kuru söğütten düdük yaptık, tekeden süt sağdık. Bu gayretli çalışmalara devam ettiğimiz sürece siyasi istikrar,ekonomik istikrar ve güven ortamı da sürdüğü sürece çok daha iyi noktalara geleceğiz."
     Sever, gelecek süreçte Türkiye'nin en fazla gelişmiş, ekonomisi en kuvvetli 10 ülkeden birisi olacağını ifade ederek, "2023 vizyonumuz son derece önemli. Bu vizyona ulaşmak için elimizden gelen gayreti ortaya koyuyoruz. Gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz. Geçmiş yıllarda ihracatımızın yarısını gerçekleştirdiğimiz Avrupa piyasanındaki darlamaya, Kuzey Afrika'da yaşanan sıkıntılara, komşularımızda yaşanan siyasi sorunlara, istikrarsızlığa rağmen Allah'a şükür 4. çeyrek rakamları açıklandığında göreceğiz, yüzde 3.2 büyümeyi gerçekleştirip en hızlı büyüyen ülkelerden birisi olacağız. Bu başarıyı bu kriz ortamında elde etmemiz, istikrar ve güven ortamıyla beraber işi bilen insanların iş başında olmasından kaynaklanıyor. İleriye dönük ihracat pazarlarının ve ürünlerin çeşitlendirilmesi gerekli alt yapının oluşturulması bu başarıları bize getirdi" diye konuştu.
    
     -"Türkiye'ye yatırım yapan yabacı sermayede artış var"-
    
     Kriz dönemlerinde Türkiye'de önemli stratejilerin uygulandığını dile getiren Sever, şunları anlattı:
     "Asya, Afrika, Uzakdoğu stratejileri uyguladık. Buralara yaptığımız özel çalışmalarla, gerçekleştirmiş olduğumuz özel iş birlikleri sayesinde Avrupa'ya ihracatımız daralmasına rağmen, diğer pazarlarla yaptığımız ihracatla bunu telafi ettik. Katma değeri düşük, emek yoğun ürün üretmek yerine, olabildiğince teknoloji yoğun, katma değeri yüksek, markalı, tasarıma dayalı ürünlerin üretilmesi ve ihracatı konusunda çalışmalar yaptık. Bunun da meyvelerini yavaş yavaş toplamaya başladık. 2023 yılında hedefimiz, 2 trilyon dolarlık bir milli hasıla içerisinden yüzde 3 civarında bir kaynağı inşallah Ar-Ge konularına ayırmak. Bu da aşağı yukarı 60 milyar dolar gibi bir rakamı ifade ediyor."
     Sever, Türkiye'nin yapılan çalışmalar sayesinde 243 ülke ve gümrük bölgesine ihracat yapabilir duruma geldiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:
     "Çok önemli işler yapmamıza rağmen, cari açık önümüzde önemli bir mesel olarak duruyor. Geçen sene 77 milyar dolar civarında olan cari açığımızı, bu sene 50 milyar dolar gibi bir seviyeye düşürmeyi ön görüyoruz. Bu çerçevede teknoloji yoğun çalışmaların artması gerekiyor. Teknoloji yoğun, katma değeri yüksek ürünleri üreterek, cari açığa en çok sebebiyet veren sektörlere ağırlık vererek, cari açık meselesine kalıcı bir çözüm getirmek istiyoruz. Bunun da altyapısını oluşturduk. Bunun farkına varan yabancı yatırımcılar hızlı bir şekilde Türkiye'ye geliyor. 2002 yılında kadar sadece 14.6 milyar dolarlık bir yabancı sermaye Türkiye'de yatırım yaparken, 2003-2012 yılları arasında 120 milyar doları aşkın yabacı sermaye Türkiye'de yatırım yapmış durumda. Buda Türkiye'nin istihdamının, ihracatının artmasına önemli katkı sağlayacaktır."
    
    
    

Bu haberi 191 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir