Ekonomi Bakan Yardımcısı Sever: -"Yıl sonu itibariyle 150 milyar dolarlık ihracatı yakalamayı…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakan Yardımcısı Sever: 
  -"Yıl sonu itibariyle 150 milyar dolarlık 
  ihracatı yakalamayı…

Ekonomi Bakan Yardımcısı Sever: -"Yıl sonu itibariyle 150 milyar dolarlık ihracatı yakalamayı hedefliyoruz"

Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, yıl sonu itibariyle 150 milyar dolarlık ihracatı yakalamayı hedeflediklerini bildirdi.
     Sever, beraberinde AK Parti Mersin İl Başkanı Mekin Merter Salt ile Tarsus Kaymakamlığı, AK Parti ilçe teşkilatı, Ticaret ve Sanayi Odası, Ziraat Odası, Ticaret Borsası ile Şoförler ve Otomobilciler Odası'nı ziyaret etti.
     Ziyaretlerinde kentin sorunları hakkında bilgi alan Sever, gazetecilere yaptığı açıklamada, Mersin'i karış karış dolaşıp, tüm kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve muhtarların sorunlarını dinlediklerini, çözülebilecek konumdaki sorunları yerinde, diğerlerini ise Ankara'da çözdüklerini söyledi.
     Türkiye'nin 2002 öncesiyle bugününü herkesin kıyaslaması ve nereden nereye gelindiğini bilmesi gerektiğini ifade eden Sever, 36 milyar dolarlık ihracatın 135 milyar dolara çıktığını belirterek, "Yıl sonu itibariyle 150 milyar dolarlık ihracatı yakalamayı hedefliyoruz. Enflasyon ve büyüme istediğimiz ölçüde devam ediyor" dedi.
     İşsizliğin hızla düştüğünü, tüm Avrupa'yı saran krizden Türkiye'nin etkilenmediğini, büyüme oranıyla Türkiye'nin dikkat çektiğini anlatan Sever, şunları kaydetti:
     "Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde çok daha hızlı büyüyen bir ülke olacağız. Ekonomi Bakanımız ve aynı zamanda Mersin Milletvekilimiz Zafer Çağlayan'ın desteği ve talimatlarıyla Mersin önümüzdeki süreçte Türkiye'nin parlayan yıldızı olacak. 2023'deki ihracat hedefimiz olan 500 milyar dolara ulaşmak, kişi başına düşen milli geliri 25 bin dolara yükseltmek için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Akdeniz Oyunları başta olmak üzere, Tarsus Kazanlı Turizm Bölgesi, Tarsus'a 600 yataklı yeni devlet hastanesi, Yenice Lojistik Köyü ve Tarsus'a yapılacak olan Çukurova Havaalanı ile Tarsus ve Mersin hızla kalkınacak ve halkımızın refah düzeyi daha da yükselecektir."
     Tarsus Kaymakamı Orhan Şefik Güldibi ise, Hükümet Konağının depreme dayanıksız raporunun bulunduğunu ve acilen tahliye edilmesi gerektiğini, bu konuda resmi yazışmaları yaptıklarını söyledi.
     Güldibi, Tarsus'a yapılmakta olan ve yapılacak olan hizmet çalışmalarıyla ilçenin Türkiye'nin cazibe merkezi haline geleceğini belirterek, kentin çeşitli sorunlarını bir dosya ile Bakan Yardımcısı Sever'e iletti.
     Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Karagözlü de, Tarsus'un yarınlarının çok aydınlık ve parlak olduğunu, bütün dünya için Türkiye'nin hedef ülke olması gerektiğini belirterek, Tarsus-Kazanlı Turizm bölgesinde biran önce temel atılmasını beklediklerini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 177 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir