"Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası" Eskişehir'de tanıtıldı -Eskişehir Valisi Koçdemir: "Topraktan…

  • Yazı boyutu
"Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası" Eskişehir'de tanıtıldı
  -Eskişehir Valisi Koçdemir: "Topraktan…

"Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası" Eskişehir'de tanıtıldı -Eskişehir Valisi Koçdemir: "Topraktan aldığımız buğdayı, besin değeri en yüksek vaziyette sofraya getirmeliyiz"

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) "Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası"nın tanıtım toplantısı, Eskişehir'de gerçekleştirildi.
     Eskişehir Valisi Kadir Koçdemir, kampanyanın bir otelde gerçekleştirilen tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, "Biz çoğu zaman israfı keyfiyet tarafında yapıyoruz. Besin değeri bakımından iyi olan ekmeği yapmıyorsak hatta iyi olan unsurlardan üretim süresince israf yapılıyorsa, az yemişiz, çok yemişiz, fazla önemi yok" dedi.
     Kalkınmış olan ülkelerin ekmekleriyle, Türkiye'deki ekmekler arasında fark olduğuna dikkati çeken Koçdemir, Türkiye'de nitelik itibariyle büyük bir israfın var olduğunu söyledi.
     Türkiye'nin kültüründe yer alan mayasız ekmeğin kullanımının geri plana itilmesini ve ekmeğin olması gerektiğinden fazla hızlı pişirilmesini eleştiren Koçdemir, şöyle konuştu:
     "Ekmeğin bayatlama haliyle, pişirme müddeti arasında doğru bir orantı vardır. Bir ekmek ne kadar geç pişerse, yemekte de böyledir, o kadar geç bayatlar. Bu bakış açımızı değiştirmek durumundayız. Yani topraktan aldığımız buğdayı, besin değeri en yüksek vaziyette sofraya getirmeliyiz, bence israfın yüzde 80'i burada... Yoksa ekmek hakkı diyoruz, ekmek üzerine yemin ediyoruz, böyle bir kültürden geliyoruz ki ekmeği çöpe atma oranımız oldukça düşük. Her gün beslenmemizin çok önemli bir yerini tutan, esas besin kaynağımız ekmekle ilgili hususlara insanlığın bugüne kadar ki bilgi birikimini aktaralım. İşin bilinen tarafının bir adım ötesine geçip, hakikaten kaliteli gıda ve besin değeri yüksek ekmeği nasıl üretiriz, öncelikle buna yoğunlaşmamızı tavsiye ediyorum."
     Eskişehir'in bu konuda örnek olmasını isteyen Koçdemir, sonuca ulaşmak için, başta sivil toplum kuruluşları olmak üzere herkesi bu konuda katkı sağlamaya davet etti.
    
     -"Her yıl Eskişehir'deki buğday üretimine denk ekmeği çöpe atıyoruz"-
    
     Eskişehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Halil Çankaya da ekmek israfının çok büyük boyutlarda olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:
     "Ekmeğin bir kırıntısının bile israf olmamasını istiyoruz. Eskişehir, Türkiye'nin önemli buğday ambarlarından biri ve her yıl Eskişehir'deki buğday üretimine denk ekmeği çöpe atıyoruz. Eskişehir'de 493 bin ton buğday üretimine karşılık, Türkiye'de 542 bin ton ekmeği israf ediyoruz."
     Beyaz ekmeğin ambalajlanması ve tuz oranının düşürülmesi konunda da bilgi veren Çankaya, İl Müdürlüğü olarak yaptıkları çalışmaları anlattı.
     Konuşmaların ardından, otel aşçıları tarafından bayat ekmeklerden hazırlanan tatlı ve yiyecekler, katılımcılara ikram edildi.
     Vali Koçdemir de yemekleri tadarak, aşçılardan bilgi aldı.
     Toplantıya, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Hasan Gönen, Eskişehir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ekrem Birsen, İl Genel Meclisi Başkanı Ahmet Yapıcı, İl Müdürleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.
    
    
    

Bu haberi 319 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir