Ekmek Çeşitleri Tebliği... -İTO Başkanı Murat Yalçıntaş: -"Ekmek üreticilerinin büyük çoğunluğu…

  • Yazı boyutu
Ekmek Çeşitleri Tebliği...
  -İTO Başkanı Murat Yalçıntaş:
  -"Ekmek üreticilerinin büyük çoğunluğu…

Ekmek Çeşitleri Tebliği... -İTO Başkanı Murat Yalçıntaş: -"Ekmek üreticilerinin büyük çoğunluğu tebliğin öngördüğü koşulları zaten yıllardır uyguluyor. Ekmeğin üretimi, kalitesi ve içeriğinde değişen bir şey yok"

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, 1 Temmuz'da yürürlüğe giren Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği'ne ilişkin, ekmek üreticilerinin büyük çoğunluğunun tebliğin öngördüğü koşulları zaten yıllardır uyguladığını belirterek, ekmeğin üretimi, kalitesi ve içeriğinde değişen bir şey yok olmadığını kaydetti.
     Yalçıntaş, konuya ilişkin açıklamasında, tebliğin kamuoyunda yanlış algılara sebep olduğunu ifade ederek, yeni tebliğle ekmeklik undaki kepek miktarının artırıldığını, tuz oranının ise düşürüldüğünü hatırlattı. Yalçıntaş, "Ekmek üreticilerinin büyük çoğunluğu tebliğin öngördüğü koşulları zaten yıllardır uyguluyor. Ekmeğin üretimi, kalitesi ve içeriğinde değişen bir şey yok" değerlendirmesini yaptı.
     Tebliğin yayınlanmasıyla birlikte, kamuoyunun farklı bir beklenti içine girdiğine işaret eden Yalçıntaş, "Ekmek üretimi için öngörülen yeniliklerin tüketiciler tarafından fark edilmesi mümkün değil. Çünkü ekmeğin ne rengi ne de tadı değişti. Ekmeğe konulan kepeğin artırılması renginin kapkara olması anlamına gelmiyor. Tuz miktarının düşmesi de ekmekler artık tuzsuz olacak demek değil" ifadelerini kullandı.
     Ekmeğin içeriğine ilişkin farklılıkların ancak tahlil edilerek anlaşabileceğini belirten Yalçıntaş, "100 kilogram una 1,75 kilo tuz konulduğunda 250 gramlık bir ekmek başına düşen tuz 3.3 gramdı. Yeni düzenleme ile bu 2.8 grama düşmüş oldu. Yani ekmek başına da 0.5 gram tuz azaldı. Zaten İstanbullu ekmek üreticilerinin yüzde 90'ı, 50 kiloluk bir çuval una 500 ila 700 gram arası tuz katmakta. Bu da gösteriyor ki tebliğin ekmekçiden istediği değerler zaten yıllardır uygulanıyor. Bu ne demektir- Ekmeğin tadı değişmeyecek" değerlendirmesini yaptı.
     Ekmek imalatında beyaz un yerine, kepek oranı daha yüksek Tip 650 denilen un kullanılması standardının getirildiğine de işaret eden Yalçıntaş, "Ekmek üreticileri tıpkı tuzda olduğu gibi kepek oranlarında da Tebliği uzun zamandır uyguluyor. İstanbullu ekmek üreticilerinin yüzde 60'a yakını Tip 650 türü un kullanıyor. Ekmeğin tadı değişmeyeceği gibi rengi ve görünümü de aynı kalacak" dedi.
    
    
    

Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir