Ekim ayında İstanbul'da en çok çocuk paltosu zamlandı -İTO'ya göre ekim ayında İstanbul'da fiyatı…

  • Yazı boyutu
Ekim ayında İstanbul'da en çok çocuk paltosu zamlandı
  -İTO'ya göre ekim ayında İstanbul'da fiyatı…

Ekim ayında İstanbul'da en çok çocuk paltosu zamlandı -İTO'ya göre ekim ayında İstanbul'da fiyatı en fazla artan ürün yüzde 101,89 oranıyla çocuk paltosu olurken, av yasağının kalkmasıyla ürün fazlalığı yaşanan balık yüzde 25,42 oranıyla fiyatı en fazla azalan ürün olarak görüldü -Yıllık bazda, renkli televizyon yüzde 47,22 oran ile fiyatı en fazla artış gösterirken, balık bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,51 oranla yıllık bazda fiyatı en fazla azalış gösteren ürün oldu

İstanbul Ticaret Odası (İTO), bu yılın ekim ayında İstanbul'da fiyatları en fazla artan ve azalan maddelere ilişkin, fiyatı en fazla artan ürün yüzde 101,89 oranıyla çocuk paltosu olurken, av yasağının kalkmasıyla ürün fazlalığı yaşanan balık yüzde 25,42 oranıyla fiyatı en fazla azalan ürün olarak görüldü.
     İTO açıklamasına göre, ekim ayında İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksine göre perakende fiyatları en fazla artan ve azalan maddeler, fiyat ve değişim oranlarıyla yer aldı.
     Ekim ayında İstanbul'da perakende fiyatlarda en fazla artış izlenen maddelere bakıldığında 128 maddenin fiyatında artış görüldü. Giyim harcamaları grubunda yer alan çocuk paltosu ekim ayında yüzde 101,89 oran ile fiyatı en fazla artan madde oldu. Bunu, yüzde 74,27 ile kadın giyimi grubunda kazak, yüzde 70,81 ile pardesü, yüzde 67,42 ile Çocuk Giyimi grubunda gömlek izledi.
     Ekim ayında indekste 17 maddenin fiyatı ise azaldı. Av yasağının kalkmasıyla ürün fazlalığı yaşanan balık yüzde 25,42 oran ile ekim ayında fiyatı en fazla azalış gösteren madde oldu. Fiyatı en fazla azalan diğer maddeler ise yüzde 17,65 ile halı, yüzde 16,46 ile lahana, yüzde 11,16 ile pırasa olarak sıralandı.
    
     -Yıllık artış ve azalış-
    
     Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre kültür ve eğitim harcamaları grubunda yer alan renkli televizyon yüzde 47,22 oran ile fiyatı en fazla artış gösteren madde oldu. Yıllık olarak fiyatı en fazla artan diğer maddeler ise yüzde 40,41 ile limon, yüzde 34,97 ile nohut, yüzde 33,33 ile rakı olarak sıralandı.
     Yıllık bazda gıda harcamaları grubunda yüzde 12,51 oranıyla en fazla fiyat gerilemesi balıkta görüldü. Fiyatı azalan diğer maddeler ise yüzde 11,21 ile patates, yüzde 9,12 ile sivri biber, yüzde 8,20 ile halı oldu.
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir