Ekim ayı ihracat rakamları -KSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeytinoğlu: "Kocaeli'nin ihracatı en…

  • Yazı boyutu
Ekim ayı ihracat rakamları
  -KSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeytinoğlu:
  "Kocaeli'nin ihracatı en…

Ekim ayı ihracat rakamları -KSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeytinoğlu: "Kocaeli'nin ihracatı en fazla artan il olması) Bu artışta otomotivin de önemli katkısının olduğunu düşünüyorum"

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ekim ayı ihracat rakamlarında, Kocaeli'nin ihracatını en fazla arttıran il olmasına ilişkin, "Bu artışta otomotivin de önemli katkısının olduğunu düşünüyorum" dedi.
     Zeytinoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kocaeli'nin eylül ayında ihracatının yüzde 30 arttığını belirterek, ihracatın bu ayda yüzde 19 artmış olmasının Kocaeli için çok önemli olduğunu söyledi.
     Kocaeli'nin ihracatının artmasının buradaki sanayicilerin doğru yolda olduğunu gösterdiğini ifade eden Zeytinoğlu, "Bu rakamlar, Kocaeli'nin Türkiye ekonomisine ne kadar katkı verdiğinin altını çiziyor. Bu mutluluk verici bir şey. Bu artışta otomotivin de önemli katkısının olduğunu düşünüyorum. Çünkü bizim ağırlığımız otomotiv ihracatı. Avrupa'daki durgunluğa rağmen bizim ihracatımızın artıyor olması sanayicimizin başarısıdır" diye konuştu.
     Zeytinoğlu, bayram tatili nedeniyle gümrüklerin bir süre kapalı olmasına rağmen söz konusu artışın sağlandığını dile getirerek, tatilin ardından gümrüklerde bir takım birikimler olabileceğini bu rakamların Kasım ayı ihracatına yansıyacağını bildirdi.
     "Kocaeli ihracatının bu yıl 16-17 milyar dolara yaklaşacağını düşünüyoruz" diyen Zeytinoğlu, Avro ve dolar paritesinde Avro lehine olan gelişmelerin, ihracatı dolarsal olarak arttırdığını düşündüğünü kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 132 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir