Ekim ayı enflasyon rakamları -BTSO Başkanı Sönmez: "Enflasyonda kalıcı istikrar için vergi ve…

  • Yazı boyutu
Ekim ayı enflasyon rakamları 
  -BTSO Başkanı Sönmez: "Enflasyonda kalıcı 
  istikrar için vergi ve…

Ekim ayı enflasyon rakamları -BTSO Başkanı Sönmez: "Enflasyonda kalıcı istikrar için vergi ve harcama reformu şart"

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, ekim ayı enflasyon rakamlarına ilişkin, "Enflasyonda kalıcı istikrar için vergi ve harcama reformu şart" dedi.
     Sönmez konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, bütçe açığının finansmanı için yapılan vergisel düzenlemelerin enflasyonla mücadeleyi olumsuz etkilediğini kaydetti.
     Ekim ayında, geçen yıl tütün ürünlerine yapılan vergi zammının baz etkisinin takvimden çıkışıyla yıllık tüketici enflasyonunun yüzde 9,2'den yüzde 7,8'e gerilediğini dile getiren Sönmez, "Biliyoruz ki bu yıl da vergi zamları nedeniyle enflasyon hedefi yüzde 5,2'den yüzde 7,4'e revize edildi. Kamunun finansman ihtiyacının enflasyon doğuran bir kara delik olduğunu biliyoruz. Öyle anlaşılıyor ki 2013 yılında da KDV başta olmak üzere vergilerde bir artış zorunluluğu kapımızı çalacak. Bu nedenle kamuda harcama disiplini sağlayacak bir reforma acil ihtiyaç var" yorumunu yaptı.
     Ekonomi yönetiminin ulusal tasarrufları artıracak adımlar atarken kamuda savurgan yapıya göz yummaması gerektiğini aktaran Sönmez, "Enflasyonda kalıcı istikrar için vergi ve harcama reformu şart. Eş zamanlı olarak, dolaylı verginin payını aşağı çekecek, kayıt dışını azaltarak vergi adaleti sağlayacak bir vergi reformuna gereksinim var. Bu düzenlemeler, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları tarafından geç de olsa yatırım yapılabilir ülke seviyesine yükseltilen Türkiye'nin istikrarlı yüksek büyümesi için kaçınılmaz görünüyor" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 176 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir