EİT TSO 17. Yürütme Kurulu ve 12. Genel Kurul Toplantıları -EİT TSO Başkanı Nahavandian:…

  • Yazı boyutu
EİT TSO 17. Yürütme Kurulu ve 12. Genel Kurul Toplantıları
  -EİT TSO Başkanı Nahavandian:…

EİT TSO 17. Yürütme Kurulu ve 12. Genel Kurul Toplantıları -EİT TSO Başkanı Nahavandian: -"21'inci yüzyıl Amerika ve Avrupa yüzyılı değil, Asya yüzyılı olacak" -Pakistan Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği Başkanı Sherani: -"Ticaretin kolaylaştırılması evrensel anlamda kabul gören bir ekonomik itici güçtür"

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret ve Sanayi Odası (EİT TSO-ECO CCI) Başkanı Dr. Mohammad Nahavandian, siyasi ve ekonomik gelişmelerin çeşitli sinyaller verdiğini belirterek, "21'inci yüzyıl Amerika ve Avrupa yüzyılı değil, Asya yüzyılı olacak" dedi.
     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İkiz Kuleler'de gerçekleştirilen EİT TSO 17. Yürütme Kurulu ve 12. Genel Kurulu'nda konuşan Nahavandian, EİT teşkilatı hakkında karar verilmesi gerektiğine işaret ederek, "Bizim teşkilatımızın bakış açısı arada bir toplanıp sonra eve dönüp işlerimize devam etmek mi, yoksa bölgede kalkınma ve büyümenin motoru olan bir teşkilat mı olmalı buna karar vermeliyiz" diye konuştu.
     Nahavandian, yazılacak olan tarihin bir parçası olduklarını, bu noktada özel sektörün rolünün göz ardı edilemeyeceğini ifade etti.
     Dünyada ve bölgede ticaret hacminin azalmış olmasına rağmen EİT üyesi ülkeler arasındaki ticaret hacminin yavaş olsa da istikrarlı olarak arttığını belirten Nahavandian, bölgede ticaretin daha da arttırılması için bankacılık, finans ve ulaştırma çalışmalarının artması gerektiğini vurguladı.
     Nahavandian, 21'inci yüzyılın enerji yüzyılı olacağını, ülkelerin büyümek için enerjiye ihtiyacı olduğunu belirterek, "Grup içerisinde enerji talebi sürekli artıyor, enerji alanında ortak girişimlerde bulunmak gerekiyor. 21'inci yüzyıl Amerika ve Avrupa yüzyılı değil Asya yüzyılı olacak" ifadelerini kullandı.
     İş dünyasının bu toplantıları bir fırsat olarak görmesi gerektiğini vurgulayan Nahavandian, bu toplantıların iş forumu şeklinde düzenli olarak yapılması gerektiğine işaret etti.
    
     -Şartlar oluşursa ticaret hacmimizi 8 kat arttırabiliriz-
    
     Pakistan Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği Başkanı Haji Fazal Kadir Khan Sherani de üye ülkelerin ticaret hacminin düşük olduğuna dikkati çekerek, gerekli şartların oluşması durumunda üye ülkeler arasındaki ticaret hacminin 8 kat artabileceğini dile getirdi.
     Pakistan da dahil olmak üzere birçok ülkede ticaret noktasında reformlar gerçekleştirildiğini söyleyen Sherani, "Ticaretin kolaylaştırılması evrensel anlamda kabul gören bir ekonomik itici güçtür" diye konuştu.
     Sherani, ekonomik kalkınmada sorumluluğun hükümetlerden özel sektöre kaydığını, günümüzde özel sektörün rolünün daha da önemli bir hale geldiğini vurguladı.
     Özel sektörün sadece istihdam ya da ulusal gelir yaratılmasına katkıda bulunmadığına işaret eden Sherani, özel sektör temsilcilerinin ekonomik karar alma süreçlerinin de parçası olduğunu kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 104 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir