Egsoz emisyonuna köklü çözüm

  • Yazı boyutu
Egsoz emisyonuna köklü çözüm

IATA CEO'su Tyler: "Egsoz emisyonu hususunda köklü çözüm için AB'nin içinde bulunduğu, tüm dünyanın kabul edeceği bir taslakta anlaşmamız gerekiyor"

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'nin (IATA) 68. Yıllık Olağan Genel Kurulu, Çin'in başkenti Pekin'de devam ediyor.
     Genel kurul kapsamında Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) ile egzoz emisyonu vergilerine ilişkin çözüm arayışı için görüşmeler yapıldı.
     IATA CEO'su Tony Tyler, "'Egzoz emisyonu hususunda etkin ve köklü bir çözüme ulaşmak için AB'nin de içinde bulunduğu, tüm dünyanın kabul edeceği bir taslak üzerinde anlaşmamız gerekiyor" diye konuştu.
    
     -"Ticari bir savaşa girmek istemiyoruz"-
    
     ICAO'nun 2013 yılında düzenleyeceği toplantı öncesi bu kurum ile görüşmelerini hızlandırdıklarını ifade eden Tyler, "AB'nin egzoz emisyonu vergilendirmesi konusundaki tutumunun çözüm adına birlik gerektiren bu dönemde huzursuzluk yarattığını" söyledi.
     Tyler, hava taşımacılığının gelecekte üç önemli hedefi bulunduğuna dikkati çekerek bu amaçları şu şekilde sıraladı:
     "2020 senesine kadar yıllık yakıt verimliliğini yüzde 1,5 artırmak, karbon nötralizasyonunda büyüme elde etmek ve 2050 yılına kadar ise karbon emisyonlarını 2005 yılı rakamlarına kıyasla yarı yarıya azaltmak."
     Bu hedeflere ulaşmak için global çaptaki sektör temsilcileriyle oturup ortak bir proje taslağı üzerinde fikir birliğine varılması gerektiğini ifade eden Tyler, "AB'nin tavrı ve Çin'in karbon emisyonlarına yönelik getirilen ek vergileri ödemeyi reddetmesi söz konusu. Hiçbirimiz ticari bir savaşa girmek istemiyoruz. Zira ticari savaşta kazanan olmaz" dedi.
     AB'nin problemin çözümü adına diyaloğa yanaşmadığı ve tek taraflı şekilde kendi emisyon planında ısrar ettiğini belirten Tyler, "Mevcut durumda ihtiyacımız olan tarafların tam katılımının sağlandığı bir müzakere ortamı" diye konuştu.
     Problemin çıkmaza girdiği şu dönemde her şeye rağmen sağlıklı ve tüm tarafların hoşnut kalacağı bir taslak plan üzerinde çalışıldığını dile getiren Tyler, "Seneye düzenlenecek ICAO toplantısında taslak planın netleşmesini umduklarını" sözlerine ekledi.
 

 


Bu haberi 205 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir