EGM Yönetim Kurulu Başkanı Bostan, AA Finans Masasına konuk oldu:(2) -"BES'e kurumsal katılım…

  • Yazı boyutu
EGM Yönetim Kurulu Başkanı Bostan, AA Finans Masasına konuk oldu:(2)
  -"BES'e kurumsal katılım…

EGM Yönetim Kurulu Başkanı Bostan, AA Finans Masasına konuk oldu:(2) -"BES'e kurumsal katılım istediğimiz düzeyde değil. Bu sistemin asıl itici gücü kurumsal katılımlar olacak" -"Henüz netleşmese de şirketler yakında uzaktan satış yapabilecek" -"Sektörün fon büyüklüğünün geçen yıl yüzde 42'lik bir büyüme kaydetti" -"Sektörde konsolidasyon olabilir. Gelişler de olabilir. Zira lisans başvurularının olduğunu biliyoruz. Yeni katılımlar mutlaka olacaktır" -"BES'teki devlet katkısının ödenmesi ile ilgili Hazine Müsteşarlığı bir çalışma yapıyor. Ödemelerin en geç nisan ayında yapılmasını bekliyoruz"

Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) Yönetim Kurulu Başkanı ve Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, BES'e kurumsal katılımın istedikleri düzeyde olmadığını belirterek, bu sistemin asıl itici gücünün kurumsal katılımlar olacağını söyledi.
     Anadolu Ajansı (AA) Finans Masası'na konuk olan Bostan, henüz netleşmese de şirketlerin yakında uzaktan satış yapabileceklerini söyledi.
     İlerleyen dönemlerde uzaktan satış ile birlikte maliyet avantajının artacağını düşündüğünü aktaran Bostan, yine de bu senenin o anlamda belirsizliklerle dolu olduğunu, bir yandan komisyon tahsilatı azalırken, diğer taraftan müşteri girişlerinin artacağına yönelik bir beklenti olduğunu, 2013 yılının bir test yılı olacağını dile getirdi.
     Eskiden BES'e girenler ile şimdi girenler arasında bir ayrım olmayacağını belirten Bostan, 2013 yılı itibariyle ödeme yapmaya başlayanların eskiden girmiş olsa da devlet katkısından faydalanabileceğini ifade etti.
     Giriş aidatlarının şirketler arasında farklı olmayacağını vurgulayan Bostan, belki plan bazında farklı olabileceğini kaydetti.
     Sistemdeki şirket sayısının artması hakkında görüşlerini aktaran Bostan, sözlerine şöyle devam etti:
     "Sektörün geneli açısından söylersek bence çok iyi olur. Rekabet arttıkça, kalite de artar, hizmetin de kalitesi artar ve belki de fon performansı artacaktır önümüzdeki dönemde. Fon performansı bence çok önemli. Burada portföy şirketlerine çok önemli görevler düşüyor. Çünkü BES şirketleri önemli bir sistemi taşıyorlar. Katılımcılar karşısında sorumlulukları çok büyük. Portföy şirketleri de bu anlamda üzerlerine düşeni yapmalı. İnsan kaynaklarından teknolojiye kadar her anlamda yatırım yapmalılar. Ürün gamlarını sürekli gözden geçirmeli ve yenilikçi olmalılar."
    
     -"BES tanıtımına rağmen Türkiye'de yeterince bilinmiyor"-
    
     Mehmet Bostan, BES'in tanıtımına rağmen Türkiye'de yeterince bilinmediğini belirterek, "İstediğimiz düzeyde benimsenmiş değil. Bu biraz zaman alacak" dedi.
     Uzun dönemde BES'ten acente denilen kesimlerin doğacağını ve büyüyeceğini aktaran Bostan, bunun önemli bir para kazanma ve istihdam oluşturma alanı olacağını dile getirdi.
     Aracıların lisans sahibi olmak zorunda olduğunu anımsatan Bostan, bunun da belli bir nitelik ve belli bir kalite gerektirdiğini ifade etti. Lisanslı aracıların şirkete getirdiği bir maliyet olduğunu kaydeden Bostan, BES şirketlerinin buna katlandığını aktararak, "Evet bu bir yüktür ama bence Türkiye'nin uzun dönemde faydası açısından katlanması gereken bir maliyet diye düşünüyorum" dedi.
     BES'e kurumsal katılımın istedikleri düzeyde olmadığını kaydeden Bostan, bu sistemin asıl itici gücünün kurumsal katılımlar olacağını ifade etti.
     Yeni düzenlemenin kurumların avantajını artırdığına değinen Bostan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     "Daha önce aylık ücretin yüzde 10'u kadar Kurumlar Vergisi'nin matrahından indirilirken şu anda bu arakam aylık olarak yüzde 15'e çıkarılmış durumda. Bunun da yıllık asgari ücret limiti var. Bu anlamda kurumlara bir avantaj getiriliyor. Henüz şu anda toplam fon tutarının yüzde 4'ü kadar bir kurumsal katılım olduğunu görüyoruz. Bunun artması için şirketler de çaba gösteriyor. Bence bilinçlenme arttıkça, kurumsal katılımın artacağını düşünüyorum. Kurumsal katılım 2 şeyi getirecek. Bir, kişi başına düşen katkı payını artıracak; ikincisi ise sürekliliği sağlayacak. Sistemin daha sağlıklı yapıya kavuşması için gelen kişilerin düzenli ödeme yapması ve çıkmaması gerekiyor."
    
     -"BES'teki hak edişler henüz sorgulanmıyor"-
    
     Bostan, BES'in diğer ülkelerdeki gibi Türkiye'de de zorunlu olmasına ilişkin bir bilgisinin olmadığını, ama olmasının faydalı olabileceğini söyledi.
     Türkiye'nin tasarruf yatırım açığını kapatması gerektiğini vurgulayan Bostan, her ne kadar cari açık oranlarında çok ciddi iyileşme olsa da, bunun sürdürülebilir olması için ilerleyen yıllarda BES'in zorunlu olmasının konuşulabileceğini, ama şu an gündemde böyle bir şeyin olmadığını ifade etti.
     Sektörün fon büyüklüğünün geçen yıl yüzde 42'lik bir büyüme kaydettiği bilgisini veren Bostan, gelen devlet katkısının sektörün büyümesine çok ciddi katkı sağlayacağını dile getirdi.
     Sisteme girişlerin artacağının altını çizen Bostan, Türkiye'nin 3 milyon Almanya'da, 1 milyon Amerika'da, toplam Avrupa'da 5 milyon vatandaşı olduğunu anımsatarak, "Sistem bunlara da açık. TC vatandaşı olmak bu sisteme girmek için yeterli" dedi.
     Sektörde bazı şirketlerin birleşebileceğini ve yenilerinin girebileceği bilgisini veren Bostan,"Sektörde konsolidasyon olabilir. Gelişler de olabilir. Zira lisans başvurularının olduğunu biliyoruz. Yeni katılımlar mutlaka olacaktır" şeklinde konuştu.
     BES'teki fon büyüklüğü arttıkça bunun sermaye piyasalarına olumlu etkisi olacağının altını çizen Bostan, bundan da Türkiye'deki herkesin faydalanacağını söyledi.
     BES'teki devlet katkısının ödenmesi ile ilgili Hazine Müsteşarlığı'nın bir çalışma yaptığını ve ödemelerin en geç nisan ayında yapılacağını beklediklerini ifade eden Bostan, sözlerine şöyle devam etti:
     "BES'teki hak edişler henüz sorgulanmıyor. Fiziki olarak hesaplara geçince, bunlar da fonlara yönlendirilecek. O aşamadan sonra katılımcılar görecek. Bu şu demek; hak edişler başladı, hepimize yatırdığımız aylık katkı payı üzerinden devlet katkısı hakkımız geçerli. Bunun ödenmesi sadece an meselesi. Bununla ilgili çalışma devam ediyor. Hatta bu hızlı bile oldu. Çünkü çok büyük bir değişiklik yapıyorsunuz. Bu fonun kurulması var, planların hazırlanması var. Operasyonel, satış tarafı var. Bunun, bizi beklentimiz, sektörün beklentisi nisan ayında başlaması."
     BES'i faiz içerdiği için tercih etmeyen tüketicilere yönelik de alternatiflerin olduğu bilgisini veren Bostan, fon işletim giderlerine ilişkin ise şunları söyledi:
     "Zaten düştü. Önce şu tespiti yapmamız lazım. Merkez Bankası çok kapsamlı ve şık bir rapor olmuş. Ama orada bir karşılaştırma sıkıntısı var. Karşılaştırılan ülkeler zorunlu bireysel emekliliğin olduğu ülkeler. Bize böyle bir zorunluluk yok gönüllülük esasına dayanıyor. Raporun yazıldığı sırada henüz fon kesintileriyle ilgili düzenleme yapılmamıştı. Yeni durumu bu rapor dikkate almıyor. Yeni durum tabii ki katılımcı açısından çok büyük bir avantaj getiriyor. Her şeyden önce yıllık ödenen katkı paylarından alınan yönetim gideri 3'te 2 oranında azaltıldı. Fon işletim giderleri ise yüzde 3,65'ten yüzde 1,5-2'lere kadar düşürüldü. Bizim sistemimiz 2003 yılında başlamış bir sistem. Burada diğer ülkelerdeki ölçeğin avantajı bizde yok. Her şeyden önce devletin bu oranları aşağı çekmesi müthiş oldu. Sistem için de uzun dönem için iyi oldu. Eğer fon varlıkları daha çok büyürse şirketlerin sistemi girmesiyle beraber ciddi rekabet olarak ve faydalarını katılımcılar görecek."
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir