EGM Yönetim Kurulu Başkanı Bostan, AA Finans Masasına konuk oldu:(1) -"Bundan sonra damat adayı…

  • Yazı boyutu
EGM Yönetim Kurulu Başkanı Bostan, AA Finans Masasına konuk oldu:(1)
  -"Bundan sonra damat adayı…

EGM Yönetim Kurulu Başkanı Bostan, AA Finans Masasına konuk oldu:(1) -"Bundan sonra damat adayı için 'oğlunuzun bireysel emekliliği var mı- Varsa nasıl bir BES planı var-' şeklinde sorulabilir. Kız tarafına böyle bir tavsiyede bulunalım" -"Vakıf ve sandıkların bünyesinde de ciddi bir fon var. Onların da bir kısmının (sisteme) girebileceğini düşünecek olursak, bu sene sonu itibariyle 30 milyar liralık bir fon büyüklüğüne ulaşmak çok zor değil" -"Geçen yılın Ocak ayında 29 bin kişi sisteme katılmıştı. Bu yıl Ocak ayına baktığımızda 115 bin kişilik bir katılım görüyoruz ki bu neredeyse 4 katlık bir artış anlamına geliyor"

Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) Yönetim Kurulu Başkanı ve Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, "Bundan sonra damat adayı için 'oğlunuzun bireysel emekliliği var mı- Varsa nasıl bir BES planı var-' şeklinde sorulabilir. Kız tarafına böyle bir tavsiyede bulunalım" dedi.
     Anadolu Ajansı (AA) Finans Masasına konuk olan Bostan, yeni Bireysel Emeklilik Sistemi'ndeki (BES) rakamlara bakıldığında ocak ve şubat ayının çok iyi bir fikir veremeyeceğini belirterek, "Bu uzun dönemli bir yatırım sürecidir. Devlet katkısından, yeni düzenlemelerden, fon kesinti indirimlerinden ne amaçlanıyordu- Ona bakmak lazım. Geçen yılın Ocak ayında 29 bin kişi sisteme katılmıştı. Bu yıl Ocak ayına baktığımızda 115 bin kişilik bir katılım görüyoruz ki bu neredeyse 4 katlık bir artış anlamına geliyor. Tabii bundan şirket sisteminin de etkisi var" diye konuştu.
     BES'in amacının katılımı tabana yaymak olduğunu ifade eden Bostan, şunları kaydetti:
     "Özellikle düşük vergi dilimine giren kesimler ya da vergi teşvikinden faydalamayan kesimlerin sisteme tam girmediğinden ya da ilgi duymadığını görüyorduk. Ben bu konuda amacın hasıl olduğunu düşünüyorum. Bu senenin sonu itibariyle sistemin 20 milyar liralık fon büyüklüğüne ulaşması bekleniyor. Kalımcı sayısının 500-600 bin civarında bir artışla sonuçlanacağını biliyorduk. Ben bu hedefin tutturulabileceğini hatta aşılabileceğini düşünüyorum. Şu anda vakıf ve sandıkların bünyesinde de ciddi bir fon var. Neredeyse şu andaki sistemin yüzde 50'sine yakın fon tutarı var. Onların da bir kısmının (sisteme) girebileceğini düşünecek olursak, bu sene sonu itibariyle 30 milyar liralık bir fon büyüklüğüne ulaşmak çok zor değil. Türkiye'de özellikle hane halkı kesiminin tasarruf oranı çok düşük bir oran. Bu Orta Vadeli Plan'da oranı yüzde 14'ün üzerine çıkarma hedefi var. Bu hedefler ulaşılabilir hedefler."
     Merkez Bankası'nın BES ile ilgili açıkladığını rapora işaret eden Bostan, "Bu sistemin olduğu ülkelerde 5 ile 10 yıl aralığında baktığınız zaman sistemin özel kesimin tasarrufunu yüzde 1,5 oranında artırdığını görüyoruz. Bu anlamda olumlu etkisi olacağı kesin. Türkiye'deki sistem gönüllülük esasına dayanıyor. Zorunlu bir emeklilik sistemi değil, dolayısıyla bunun nereye varacağını tahmin etmek zor" diye konuştu.
    
     -"Türkiye'nin genç nüfusu BES için ideal"-
    
     Bostan, Türkiye'nin genç nüfusunun, BES için ideal bir nüfus yapısı olduğunu belirterek, "Bu anlamda bilinçlenmeye ihtiyacımız var. Bizim çalışan gençlerimizin, yeni bir işe girdiğinde bunu sorgulaması lazım. Bu sistemin büyümesi için kurumsal katılım çok önemli. Bir işe başvurulduğunda, 'sizin şirketinizin kurumsal katılımda BES planı var mı-' şeklinde sorgulanması gerekiyor. Genç nüfusun olması çok önemli. Uzun dönemli bir yatırım olduğu için katılımcılar sisteme ne kadar erken girerse, yatırımları da o kadar büyüyecek ve emekliliklerinde bir o kadar daha rahat edeceklerdir" diye konuştu.
     BES'in amacının, mevcut sosyal güvenlik sistemine bir alternatif olmadığını, orada bir tamamlama amaçlandığını ifade eden Bostan, "İleri yıllarda oluşabilecek bir sorunun önlenmesi amaçlanmaktadır. Genç nüfus, tasarrufa eğilimi olmayan bir nüfustur. BES, küçük tasarruflarla bir kenara birikim yapmanızı sağlıyor. Genç nüfusa sahip olmamız bu anlamda bir avantaj" dedi.
    
     -"Damat BES'li mi-"-
    
     "Evlenmeden önce damat adayının sigortalı olup olmadığına bakılıyor. Önümüzdeki süreçle ilgili olarak 'damat BES'li mi-' diye sorulabilir mi-" şeklindeki bir soru üzerine Bostan, "Bundan sonra kız tarafına böyle bir tavsiyede bulunalım. Damat adayı için 'oğlunuzun bireysel emekliliği var mı- Varsa nasıl bir BES planı var-' şeklinde sorulabilir" esprisi yaptı.
     "35-40 yaşın üstünde olanlar BES için geri planda mı kalıyor" sorusuna da Bostan, "Geç kalınmış olduğunu düşünmüyorum. Sistemin yüzde 70'i 254 ile 44 yaş aralığında olduğunu görüyoruz. Zaten amaçlanan oydu. Sistemden emekli olma yaşı 56'dır. 10 yıl süre ile sistem içinde kalmış olmanız lazım. 40-45 hatta 50 yaş geç değil. Bir şekilde sistemin içine dahil olmakta fayda var. Devlet imkan sağladıktan sonra bunu kaçırmanın anlamı yok. Hatta sadece bireysel olarak değil, 18 yaşını aşmış bütün aile fertlerimizin sistemin içine almamız lazım" diye konuştu.
     "BES'e ayda 100 lira yükleyen birisi 10 yıl sonra ne kadar bir birikim elde eder-" sorusu üzerine Bostan, "Bu sonuçta fon ve yatırım işi. Önceden yatırılan rakamın sonunda çıkacak yatırımı hesaplamak çok güç. Çünkü bu ekonomik koşullara bağlı, finansal enstrümanların değerlenmesine bağlı bir konu. Dolayısıyla çok net bir şey söyleyemeyiz. Bugün itibariyle her ay 100 lira yatıran bir kişinin bundan 10 yıl sonra tahminen 20-25 bin lira birikimi olacaktır" dedi.
    
     -AA Genel Müdürü Öztürk-
    
     AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, AA gündem toplantısından telekonferans ile AA Finans Masası canlı yayınına katıldı. Öztürk, AA'nın bu yılki önemli projelerinden birinin AA Finans Masası olduğunu anımsatarak, finansın önemli aktörlerini bu masaya davet ettiklerini kaydetti.
     Bostan da AA'nın son 1-1,5 yıldaki performansını, değişim ve dönüşümünü, özellikle ekonomi alanındaki ilerlemeyi gördüklerini ifade ederek, AA Finans Masasına davet edilmiş olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu söyledi.
    
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 144 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir