Eğitimde Kalite Yönetimi Uygulamaları Paylaşım Toplantısı

  • Yazı boyutu
Eğitimde Kalite Yönetimi Uygulamaları Paylaşım Toplantısı

Kalkınma Bakanı Yılmaz:"Bizim kalkınma anlayışımız, herkesi kucaklayan bir kalkınma anlayışı" "Büyümeyi, gelişmeyi dar bir kesim üzerinden yaparsanız, nimetlerini de sadece dar bir kesime yönlendirirseniz gerçek anlamda hakkaniyetli bir kalkınmayı sağlayamazsınız"

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, hükümet olarak herkesi kucaklayıcı bir kalkınma anlayışına sahip olduklarını belirterek, "Büyümeyi, gelişmeyi dar bir kesim üzerinden yaparsanız, nimetlerini de sadece dar bir kesime yönlendirirseniz gerçek anlamda hakkaniyetli bir kalkınmayı sağlayamazsınız" dedi.
     Yılmaz, Başkent Öğretmenevi'nde düzenlenen "Eğitimde Kalite Yönetimi Uygulamaları 8. Paylaşım Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, eğitim ile kalkınma arasında çok yakın bir ilişki gördüğü için etkinliğe katıldığını söyledi.
     Kalkınmanın sadece ekonomiden ve ekonomik büyümeden ibaret olmadığını dile getiren Yılmaz, "Sosyal, çevresel ve temel hak ve hürriyetlere saygı boyutuyla birlikte kalkınmayı çok daha geniş bir çerçevede anlamamız gerekiyor" diye konuştu.
     Kalkınmanın bir toplumun bulunduğu durumdan daha iyi bir duruma geçmesi anlamına geldiğini dile getiren Yılmaz, "İnsan odaklı kalkınma anlayışından yana olan bir hükümet olarak bütün bu değişik boyutların da gelip odaklandığı konu, insan" ifadesini kullandı.
     Kalkınmanın temel hedefinin insanın durumunu iyileştirmek, temel aracının da yine insan olduğunu anlatan Yılmaz, "Kalkınmayı sürükleyecek, götürecek varlık da insanın kendisi" değerlendirmesinde bulundu.
     Dünyada ülkeler arası yarışta artık doğal kaynaklar, sermaye gibi faktörlerin önemini yitirdiğini, bunların yerine bilginin önem kazandığını kaydeden Yılmaz, bilgi yoğun ürün üreten ve bunları pazarlayan ülkelerin başarılı olduğunu belirtti.
     "Türkiye'nin kalkınması eğitimde yapılan çalışmalarla çok yakından bağlantılı" diyen Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Bizim kalkınma anlayışımız, kapsayıcı bir kalkınma anlayışı, herkesi kucaklayan bir kalkınma anlayışı. Büyümeyi, gelişmeyi dar bir kesim üzerinden yaparsanız, nimetlerini de sadece dar bir kesime yönlendirirseniz gerçek anlamda hakkaniyetli bir kalkınmayı sağlayamazsınız. Ama herkesi kucaklayan, herkesi kalkınma sürecine katan, kalkınma sürecinin nimetlerini de herkese yayan bir anlayış bizim kalkınma anlayışımızın özünü oluşturuyor."
     Hakkaniyet ile fırsat eşitliği kavramlarının birbiri ile yakından ilgili olduğunu dile getiren Yılmaz, Türkiye'nin her yerinde büyük potansiyel bulunduğunu en büyük potansiyelin de insan gücü olduğunu söyledi.
     Eğitimin herkesi ve bütün bakanlıkları ilgilendiren bir alan olduğuna dikkati çeken Yılmaz, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ile göreve başladığı günden itibaren çok yakın ilişki içinde olduklarını söyledi.
     Yılmaz, toplantıya katılmasının bir diğer nedenin Bingöl Fen Lisesi'nin yarışmaya katılması olduğunu ifade eden Yılmaz, yarışmaya katılan bütün projeleri kutladı.
     Yılmaz, daha sonra Milli Eğitim Bakanı Dinçer ile kalite yönetimi konusunda dereceye giren okul yöneticilerine ödül verdi.
    
    
    


Bu haberi 295 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir