EGİAD Sektör Tanıtım Günleri -TİM Yönetim Kurulu Üyesi Alharal: -"Türk ihracatçısının rekabet…

  • Yazı boyutu
EGİAD Sektör Tanıtım Günleri
  -TİM Yönetim Kurulu Üyesi Alharal:
  -"Türk ihracatçısının rekabet…

EGİAD Sektör Tanıtım Günleri -TİM Yönetim Kurulu Üyesi Alharal: -"Türk ihracatçısının rekabet gücünü zora sokacak kararların, sadece Türk ihracatçısının zararına değil, tüm Türkiye'nin zararına sonuçlar doğuracağı uyarısını yapmayı zorunlu görüyoruz"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu üyesi Eli Alharal, Türk ihracatçısının rekabet gücünü zora sokacak kararların sadece Türk ihracatçısının değil tüm Türkiye'nin zararına sonuçlar doğuracağını belirtti.
     Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) tarafından "Sektör Tanıtım Günleri ve İş Zirvesi" kapsamında "Cumhuriyetimizin 100. Yılına Doğru Türkiye'nin Hedefi ve Stratejileri" konulu panel düzenlendi.
     İzmir Fuarı'nda düzenlenen panelde konuşan Alharal, TİM tarafından hazırlanan 2023 Türkiye İhracat Stratejisi Projesi'nin devlet projesi olarak kabul edildiğini, ihracatta 2023 yılı için konulan 500 milyar dolar hedefinin çok ayrıntılı bir çalışma sonucu ortaya konduğunu kaydetti.
     Türkiye'nin son 10 yılda ihracatını 4 kat artırarak 36 milyar dolardan 144 milyar dolar seviyesine çıkardığına işaret eden Alharal, şöyle konuştu:
     "Ar-Ge, inovasyon ve tasarım çalışmalarıyla Türkiye'nin ihracatını 2023 yılında 500 milyar dolara çıkaracağız. Bu hedeften yola çıkarak, Türkiye'de her kesimin ihracatla rekabet eden bir büyüme modelini hayata geçirme noktasında istekli olması gerektiğine inanıyoruz. Bu süreçte Türk ihracatçısının rekabet gücünü zora sokacak kararların sadece Türk ihracatçısının zararına değil, tüm Türkiye'nin zararına sonuçlar doğuracağı uyarısını yapmayı zorunlu görüyoruz. Ekonomi Bakanımız sayın Zafer Çağlayan'ın son günlerde konu ile ilgili açıklamalarını desteklediğimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz."
     Alharal, Ege Bölgesi'nin Ocak-Temmuz döneminde dış ticaret fazlası veren konuma yükseldiğine dikkati çekerek, ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 112'ye ulaştığını sözlerine ekledi.
     İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ise Türkiye'nin 500 milyar dolarlık ihracat hedefinde Ege Bölgesi'nin payının en az 5'te 1 olması gerektiğini ifade etti.
     En büyük ihracat payının otomotiv sektöründe olduğunu kaydeden Demirtaş, "İzmir'de akü var, disk var, balata var. Neden burada kendi otomobilimizi üretmeyelim- İzmir'den Türk otomobil markası çıkmalıdır" dedi.
     EGİAD Başkanı Temel Şen de Türkiye ekonomisinin iyi bir performans sergilediğini ancak işsizlikle mücadele için atılan adımları yeterli bulmadıklarını ifade etti.
     Panele Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz da katıldı.
    
    
    

Bu haberi 120 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir