Egeli tekstilci Doğuda yatırım için program başlattı -Adıyaman'da başarılı olan kümelenme…

  • Yazı boyutu
Egeli tekstilci Doğuda yatırım için program başlattı
  -Adıyaman'da başarılı olan kümelenme…

Egeli tekstilci Doğuda yatırım için program başlattı -Adıyaman'da başarılı olan kümelenme modelinin Muş, Van, Bingöl, Diyarbakır, Şanlıurfa, Erzurum'da da başlatılması amaçlanıyor

Egeli tekstil ve konfeksiyoncular, Muş, Van, Bingöl, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Erzurum'de tekstil sektörünün gelişmesi için bir program başlattı. Bölgede fizibilite çalışması yapan Ege İhracatçı Birlikleri, üyelerini yatırıma davet edecek.
     Ege İhracatçı Birlikleri'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçı Birliği Başkanı Sabri Ünlütürk ile Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçı Birliği Başkanı Emre Kızılgüneşler'in 6. teşvik bölgesinde bulunan 15 ilin ticaret ve sanayi odaları, organize sanayi bölgeleri, serbest bölge başkanları ve iş adamlarıyla görüşmeler yapacağı belirtildi.
     Hazırlanan raporun daha sonra İzmir'de düzenlenecek bilgilendirme toplantısında Egeli ihracatçılarla paylaşılacağının belirtildiği açıklamada 1990'lı yıllarda Adıyaman'da uygulanmaya başlanan ve başarıya ulaşan "kümelenme modelini" 6. bölgede yer alan Muş, Van, Bingöl ve Diyarbakır ile 5. bölgede bulunan Şanlıurfa ve Erzurum'da da uygulanmaya çalışılacağı kaydedildi.
    
     -Kadın çalışana pozitif ayrımcılık-
    
     Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Emre Kızılgüneşler, ortalama 1,5 milyon liralık bir yatırımla 500 kişinin istihdam edilebildiğini belirterek kadın çalışanlara pozitif ayrımcılık sağlanması gerektiğini ifade etti.
     Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sabri Ünlütürk ise Türk tekstil ve hazır giyim sektörünün geçmiş yıllarda Mısır, Bulgaristan, Gürcistan, Türki Cumhuriyetlerde yatırımlara yöneldiğini belirterek, o ülkelerdeki avantajların önemli bölümünün yeni teşvik paketinde yer aldığını, bu nedenle Türk sanayicisinin yurt dışında yatırım yerine Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yatırımı tercih etme konumuna geldiğini ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 162 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir