Egeli sanayicinin kur şikayeti -EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar: "Orta Vadeli…

  • Yazı boyutu
Egeli sanayicinin kur şikayeti
  -EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar: 
  "Orta Vadeli…

Egeli sanayicinin kur şikayeti -EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar: "Orta Vadeli Program'da dolar kurunun enflasyonun altında kalması ihracatçıyı olumsuz etkileyecek" "Kurların yukarı çekilmesi en önemli beklentimiz"

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, hükümetin açıkladığı Orta Vadeli Programda, döviz kurundaki artış tahminlerinin enflasyonun altında kaldığını belirterek, bunun ihracatçıyı olumsuz etkileyeceğini belirtti.
     EBSO aylık meclis toplantısında konuşan Yorgancılar, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın açıkladığı Orta Vadeli Programın önceki programla hemen hemen aynı olduğunu, kontrollü bir büyümeye öncelik verildiğinin görüldüğünü savundu.
     Programda belirtilen hedeflere ulaşmak için yapılması gereken reformlara ilişkin beklenti içinde olduklarını kaydeden Yorgancılar, özellikle döviz kuru hedeflerinin ihracatçı açısından kaygı verici olduğunu söyledi.
     Programa göre 2013 yılında enflasyon hedefinin yüzde 5,3 olarak belirlendiğini, dolar fiyatının ise yüzde 1,95 artacağının öngörüldüğünü ifade eden Yorgancılar, şu değerlendirmede bulundu:
     "Dolar kurunun enflasyonun altında kalması ihracatçıyı olumsuz şekilde etkileyecek. Yüzde 2 dolar artışıyla ihracatçının rekabet etme şansı söz konusu değil.
     Program hedefleri yeni yatırımları öngörüyor. Yatırım yapalım ama programdaki teşvik ve vergiler bölümü soru işareti. Alt reformlar tamamlanmadığı müddetçe bu hedeflere ulaşmanın güç olduğuna inanıyorum.
     Elektrik maliyetinde yüzde 50, doğalgazda yüzde 33, asgari ücrette yüzde 23, petrol fiyatında da yüzde 40 artış var. Avro ve döviz kuru artışı ise yüzde 15 ve 19. Bu, ihracatçının para kazanamadığını açıkça gösteriyor. Döviz kurlarının, enflasyon ve diğer giderler karşısında yukarı doğru gitmesi en önemli beklentimizdir."
    
    
    

Bu haberi 160 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir