Ege Serbest Bölgesi'ndeki yatırımlar -ESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer: "Avrupa'daki…

  • Yazı boyutu
Ege Serbest Bölgesi'ndeki yatırımlar
  -ESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer:
  "Avrupa'daki…

Ege Serbest Bölgesi'ndeki yatırımlar -ESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer: "Avrupa'daki durgunluk bölgeyi etkiledi. Bu seneyi 5 milyar dolarla kapatmayı planlıyoruz"

Ege Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi AŞ (ESBAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Mary Tuncer, Avrupa'daki durgunluğun bölge içinde faaliyet gösteren firmaların faaliyetini de etkilediğini belirterek seneyi 5 milyar dolarla kapatmayı planladıklarını belirtti.
     Tuncer, ESBAŞ Teknoloji Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, bölgenin kurulduğu 1990 yılından bu yana 47 milyar dolarlık ticaret hacmi yarattığını, 2012'nin 9 ayında ise bu hacmin 3,6 milyar dolar olarak gerçekleştiğine dikkati çekti.
     Ege Serbest Bölgesi'ne geçen yıl 19 yeni firmanın geldiğini, ağırlıklı olarak otomotiv ve tekstil sanayi firmalarının üretim yaptığını anlatan Tuncer, "Bölge arazisinde yüzde 95 oranında doluluğa ulaştık. Ancak bazı tesisler kirası ödendiği halde boş durumda. Kapasite kullanım oranı yüzde 75'ler seviyesinde. Toplam istihdamda 28 bin hedefi koymuştuk henüz 22 bindeyiz. Bunu artırmak için kapasitelerin yükselmesi gerekiyor" dedi.
     Kale ve Pratt&Whitney ortaklığının yaptığı uçak motoru parçası fabrikasının yapımına devam edildiğini, proje ve inşaat sürecindeki diğer yatırımların da tamamlanmasıyla 2013 yılına kadar 3 bin yeni istihdam imkanı sağlanacağını kaydeden Tuncer, bölgede yatırım için çok sayıda grupla görüşmelerin devam ettiğini belirtti.
     Tuncer, sözlerini şöyle tamamladı:
     "Avrupa'daki durgunluk çoğu firmanın bu pazarla iş yapması nedeniyle bölgeyi de etkiledi. 2012'de önceliğimiz, yerimizi korumak. 9 aylık dönemde ticaret hacminde yüzde 2 artış var. Bu seneyi 5 milyar dolarla kapatmayı planlıyoruz.
     ABD'den bakıldığında Türkiye, ekonomik krizi yara almadan atlatan bir ülke olarak dikkati çekiyor. Yatırımcı öncelikle ülke araştırması yapıyor. Şu anda Avrupa bölgesi iyi bir yatırım alanı değil. Ortadoğu bölgesinde ise Türkiye ön plana çıkıyor. Bu yıl yatırım yapan bir firma 5-6 ülke arasında Türkiye'yi seçti. Ardından ülke içindeki araştırmaları sonrası ESBAŞ'ta karar kıldılar. Onların referansı bizim için önemliydi."
    
    
    

Bu haberi 175 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir