Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Başkanı Tiryaki: -"Otomotiv yan sanayi asıl sıçramayı bundan sonra…

  • Yazı boyutu
Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Başkanı Tiryaki:
  -"Otomotiv yan sanayi asıl sıçramayı bundan sonra…

Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Başkanı Tiryaki: -"Otomotiv yan sanayi asıl sıçramayı bundan sonra yapacak" -"40 yıllık geçmişte kendimize ait bir otomobil markasının olmamasını başarısızlık olarak görüyorum"

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis Başkanı Mehmet Tiryaki, Türk otomotiv yan sanayinde asıl sıçramanın bundan sonraki dönemde yapılacağını söyledi.
     Tiryaki, EBSO'da düzenlediği basın toplantısında, Türk otomotiv sektöründe yaşanan gelişmeleri anlattığı "Anılarla Ege'de Otomotiv Tarihi" kitabının tanıtımını yaptı.
     Toplantıda yaptığı konuşmada 1960'li yıllarda cıvata bile yapamayan Türk otomotiv sektörünün bugün dünyanın en önemli otomotiv firmalarına yedek parça ürettiğini belirten Tiryaki, sektörde zor dönemlerin artık geride kaldığını, meyveleri toplama dönemine girildiğini ifade etti.
     Tiryaki, "40 yılda başardıklarımız, başaramadıklarımız var. Ben kendimize ait bir otomobil markasının olmamasını başarısızlık olarak görüyorum. Bizim gibi aynı dönemde başlayan Kore'nin bugün 5 ayrı markası var. Biz hala tartışmasını yapıyoruz" dedi.
     Türkiye'nin bugüne kadar yerli bir otomobil üretememesinin hükümetlerin sanayi politikalarının olmamasına bağlı olduğunu vurgulayan Mehmet Tiryaki, "İlk yerli otomobil markası Devrim'in üretilmesi çok büyük bir başarıdır. Bu aracın üretiminin devam ettirilmemesi ayrı bir kırılma noktasıdır. Otomotiv yan sanayi asıl sıçramayı bundan sonra yapacaktır. Sektörün 40 yıllık tohumlarının yeşerdiği dönem, zıplama noktası şimdi geldi" diye konuştu.
    
     -"BMC'nin ilk minibüsünü Kraliçe Elizabeth kullandı"-
    
     Geliri, öğrencilere burs verilmesi amacıyla Ege Bölgesi Sanayi Odası Vakfı'na (EBSOV) bağışlanacak kitapta, otomotiv sektörünün Ege Bölgesi'ndeki gelişim öyküsü, fotoğraf, belge ve arşiv bilgileriyle anlatılıyor.
     Kitapta, İzmir'de bulunan BMC fabrikasında üretilen ilk minibüs olan BMC Morris'i ilk kez 1971 yılındaki İzmir ziyareti sırasında İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in kullandığı, spor otomobil markası olan "Mini Cooper"ın ilk tasarımcısının da Türkiye vatandaşı olan Alec Issigonis olduğu bilgilerine yer veriliyor.
    
    
    

Bu haberi 139 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir