Ege Bölgesi'nin ihracatı ithalatını geçti -Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı…

  • Yazı boyutu
Ege Bölgesi'nin ihracatı ithalatını geçti
  -Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı…

Ege Bölgesi'nin ihracatı ithalatını geçti -Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Türkmenoğlu: -"Bölgenin ihracatçı kimliğini yeniden kazanması sevindirici"

Ege Bölgesi'nden yapılan ihracatın, 2,5 yıl aradan sonra ithalatını geçtiği bildirildi.
     Ege İhracatçı Birlikleri'nden (EİB) yapılan yazılı açıklamada, 2012 yılı Ocak-Temmuz döneminde Ege Bölgesi'nin, 10 milyar 732 milyon dolarlık ithalata karşılık, 12 milyar 37 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiği belirtildi.
     Birliğin, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine dayanarak yaptığı açıklamaya göre, 2012 yılı Ocak-Temmuz döneminde Türkiye, 87,2 milyar dolarlık ihracata imza atarken, aynı dönemde 137,9 milyar dolarlık ithalat yaptı.
     Türkiye'nin ihracatının ithalatını karşılama oranı yüzde 63,2, Ege Bölgesi'nin ihracatının ithalatı karşılama oranı yüzde 112 oldu. Ege Bölgesi'nin en son 2009 yılı sonunda dış ticaret fazlası verdiği kaydedildi.
    
     -İzmir en fazla ihracat yapan 3'üncü il-
    
     İzmir'in en fazla ihracat yapan iller sıralamasında Ocak-Temmuz döneminde Bursa'yı geçerek, İstanbul ve Kocaeli'nin ardından 3'üncü sırada yer aldığı belirtilen açıklamada, İzmir'in, bu dönemde 6 milyar 987 milyon dolar ihracat yaparken, ithalatının 6 milyar 294 milyon dolarda kaldığı vurgulandı.
     Açıklamada, Ege Bölgesi'nin İzmir'den sonra en fazla ihracat yapan ilinin Manisa olduğu ifade edildi. Manisa, yılın 7 ayında 2 milyar 394 milyon dolarlık ihracat, 2 milyar 358 milyon dolarlık ithalat yaptı. Manisa'yı 1 milyar 469 milyon dolarlık ihracat rakamıyla Denizli izledi.
     Açıklamada, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu da Ege Bölgesi'nin ihracatçı kimliğini geri kazanmasının sevindirici olduğunu belirtti.
     Türk Lirası'nın değer kazandığı, Avrupa Birliği'nin krizle boğuştuğu, komşu ülkelerdeki siyasi belirsizliğin hat safhaya ulaştığı bir ortamda, Ege'nin ihracatının ithalatını geçmesinden mutluluk duyduklarını ifade eden Türkmenoğlu, şunları kaydetti:
     "Ege Bölgesi, Türkiye'de dış ticareti en iyi bilen ve yüzyıllardır Türkiye'ye döviz kazandıran ihracatçı kimliğine sahip bir bölge. Hükümetin cari açığı azaltma amacıyla devreye koyduğu önlemler Türkiye'nin dış ticaret açığını azaltırken, Ege Bölgesi'nde dış ticaret fazlası verilmesini sağladı. Türk ihracatçısının daha rekabetçi olmasına zemin hazırlayacak bir döviz kuru politikası ile Türkiye'nin dış ticaret açığı azalacak, Ege Bölgesi'nde ise ihracatın ithalatı karşılama oranı daha yüksek oranlara ulaşacaktır."
    
    
    

Bu haberi 179 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir