Ege Bölgesi'nden yapılan ihracatta gerileme -EİB'nin, Eylül ayındaki ihracatı bir önceki yılın…

  • Yazı boyutu
Ege Bölgesi'nden yapılan ihracatta gerileme
  -EİB'nin, Eylül ayındaki ihracatı bir önceki yılın…

Ege Bölgesi'nden yapılan ihracatta gerileme -EİB'nin, Eylül ayındaki ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5'lik düşüşle 946 milyon 146 bin dolara geriledi

Ege İhracatçı Birlikleri'nin (EİB) Eylül ayındaki ihracatının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5'lik düşüşle 946 milyon 146 bin dolar olarak gerçekleştiği bildirildi.
     EİB'den yapılan yazılı açıklamaya göre, AB'deki ekonomik krizin derinleşmesi ile yakın coğrafyadaki siyasi krizin uzaması, Ege Bölgesi ihracatının son 3 ayda üst üste gerilemesine yol açtı.
     Ocak-Eylül döneminde EİB'nin kayda aldığı ihracat yüzde 1'lik artışla 8 milyar 519 milyon dolar olurken, son bir yıllık dönemdeki ihracat rakamı ise yüzde 2'lik artışla 11 milyar 438 milyon dolar olarak gerçekleşti. Eylül ayında kayda alınan ihracat ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5'lik düşüşle 946 milyon 146 bin dolara geriledi.
     Açıklamada, EİB'nin Temmuz ve Ağustos aylarındaki ihracatının da 2011 yılının aynı döneminin gerisinde kaldığı kaydedildi.
     EİB Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, Egeli ihracatçıların 2012 yılı başında yüzde 10 ihracat artışı hedefi koyduğunu, Ocak-Eylül dönemindeki artışın yüzde 1 olarak gerçekleştiğini ifade etti.
     Son 3 ayda ihracatta düşüş yaşandığını ve yıl sonu hedefinden uzaklaştıklarını belirten Türkmenoğlu, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
     "Ege Bölgesi'nin ihracatı Avrupa Birliği'ndeki ekonomik kriz ve yakın coğrafyamızdaki siyasi kriz nedeniyle olumsuz etkilendi. Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi koordinatörlüğünde yürütülen pazar ve ürün çeşitlendirme çalışmaları ile yıllık bazda mevcudu korumayı başardık ancak yüzde 10'luk ihracat artış hedefinin gerisinde kaldık. Döviz kurlarındaki düşüş kötü performansı tetikledi. Bu sürecin uzun sürmeyeceğini, yakın coğrafyamızdaki siyasi krizin yakın zamanda sonuçlanacağını tahmin ediyoruz. Siyasi istikrarın sağlanması ve döviz kurlarında rekabetçi bir seviyenin yakalanmasıyla birlikte ihracatın başarı çizgisini tekrar yakalayacağını ümit ediyoruz."
    
    
    

Bu haberi 153 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir