EGAFED 82'nci yönetim kurulu toplantısı -TÜGİK Başkanı Güral: "Bankaların faiz maliyetleri…

  • Yazı boyutu
EGAFED 82'nci yönetim kurulu toplantısı
  -TÜGİK Başkanı Güral:
  "Bankaların faiz maliyetleri…

EGAFED 82'nci yönetim kurulu toplantısı -TÜGİK Başkanı Güral: "Bankaların faiz maliyetleri üzerindeki insafsızlığı, ekonominin daha fazla hızlanmasına engel oluyor. Faiz maliyetleri mutlaka tek haneli rakamlara düşürülmeli"

Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı Erkan Güral, "Bankaların faiz maliyetleri üzerindeki insafsızlığı, ekonominin daha fazla hızlanmasına engel oluyor. Faiz maliyetleri mutlaka tek haneli rakamlara düşürülmeli" dedi.
     Güral, Kütahya Genç İşadamları ve Yöneticileri Derneği'nin (KÜGİAD) ev sahipliğinde düzenlenen Ege Akdeniz Genç İş Adamları Federasyonu'nun (EGAFED) 82'nci yönetim kurulu toplantısında, TÜGİK'in, Türkiye ekonomisinde önemli bir paya sahip olduğunu bildirdi.
     TÜGİK üyeleri olarak ülkeye azami düzeyde katkı yapmayı ve istihdam oluşturmayı amaçladıklarını belirten Güral, şöyle devam etti:
     "Üyelerimiz, ülke içinde ve dışında daha fazla ticaret yapmak, yeni yatırımları hayata geçirerek istihdam oluşturmak için çaba harcıyor. Ancak üzülerek görüyoruz ki, faiz maliyetleri, üyelerimizin hızını kesiyor. Yalnızca TÜGİK üyelerinin değil, tüm Türkiye ekonomisinin hızı, faiz maliyetlerinden olumsuz etkileniyor. Bankaların faiz maliyetleri üzerindeki insafsızlığı, ekonominin daha fazla hızlanmasına engel oluyor. Faiz maliyetleri mutlaka tek haneli rakamlara düşürülmeli. Aksi takdirde yatırımlar ve çeşitli sektörlerdeki ticaret hacmi azalacak, dolayısıyla ekonominin büyümesi yavaşlayacaktır. Faiz maliyetleri tek haneli rakamlara inerse, 2013 yatırım yılı olur ve Türkiye ekonomisi beklentilerin çok üzerinde bir büyüme seviyesine ulaşır."
     Güral, 1990'lı yılların başında başlayan genç işadamları hareketi olan TÜGİK'in, Türkiye için çalışan genç işadamlarını bir araya getirerek vizyon ve sinerji oluşturduğunu, bu doğrultuda ekonomi ve istihdama katkı sağlayarak değer ürettiğini anlattı.
     TÜGİK'in, 7 federasyon, 72 dernek ve 500'den fazla sektör kollarında faaliyet gösteren 9 bin üyesi bulunduğuna dikkati çeken Güral, "Bugün itibariyle TÜGİK üyeleri 250 bin kişiye doğrudan, 1 milyon kişiye ise dolaylı olarak istihdam sağlamaktadır. TÜGİK üyesi şirketlerin portföy değeri 100 milyar doların üzerindedir" diye konuştu.
     Güral, KOBİ'lerin, Türkiye'de işletmelerin yüzde 98'ini oluşturduğunu, istihdamın yüzde 76'sını sağladığını, ihracatın yüzde 30'unu karşıladığını dile getirerek, buna karşı tüm kredilerin sadece yüzde 5'ini KOBİ'lerin kullandığını sözlerine ekledi.
     EGAFED Başkanı Efkan Ceylan da Türkiye'de kısır, yıpratıcı ve sonu gelmeyen gündelik tartışmaların bir yana bırakılması, ekonomi başta olmak üzere reel sorunların çözümüne odaklanılması gerektiğini belirtti.
     Toplantıya, KÜGİAD Başkanı Mithat Delen'in yanı sıra toplantıya Ege ve Akdeniz bölgelerinden çok sayıda genç işadamı katıldı.
    
    
    

Bu haberi 369 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir