EFG İstanbul Menkul Değerler Baş Ekonomisti Haluk Bürümcekçi: -"Sinyaller Kasım toplantısında…

  • Yazı boyutu
EFG İstanbul Menkul Değerler Baş Ekonomisti Haluk Bürümcekçi:
  -"Sinyaller Kasım toplantısında…

EFG İstanbul Menkul Değerler Baş Ekonomisti Haluk Bürümcekçi: -"Sinyaller Kasım toplantısında koridor üst sınırının yanı sıra alt sınırında da ölçülü bir indirim ihtimalini çok yükseltti"

EFG İstanbul Menkul Değerler Baş Ekonomisti Haluk Bürümcekçi, TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın yaptığı açıklamalardan sonra gelen sinyallerden kasım ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında koridor üst sınırının yanı sıra alt sınırında da ölçülü bir indirim ihtimalini çok yükselttiğini ifade etti.
     Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı'nın AA Finans Masası'nda yaptığı açıklamaları değerlendiren Bürümcekçi, TCMB Başkanı Başçı'nın "TL'de değer kazancı baskısına karşı ne yapacağımızı değerlendiriyoruz" dedikten sonra reel efektif kurun aşırı değerlenme sınırına çok yaklaştığını ve bu durumun politika tepkisi gerektirebileceğini belirtiğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Bu bağlamda, şu an 119 seviyesinde olduğunu belirttiği endeksin 120-125 aralığına gelmesi durumunda ölçülü faiz indirimlerini kurul gündemine alabiliriz dedi. Bu gelişme Kasım'da olursa Kasım'da, Aralık'ta olursa Aralık'ta elimizdeki araçları kullanabiliriz derken, borçlanma faizi ve politika faizinde ölçülü indirimleri kastettiğini belirtti. Bu sinyaller Kasım toplantısında koridor üst sınırının yanı sıra alt sınırında da ölçülü bir indirim ihtimalini çok yükseltti. Alt sınırın 50 baz puan üst sınırın 100 baz puan indirildiği veya daha ölçülü (alt sınır 25 baz puan üst sınır 75 puan gibi) opsiyonlar karşımıza çıkabilir.
     Bu sinyaller gösterge faizde yüzde 6,50 seviyesinin aşağı doğru kırılmasını getirdi. Ölçülü indirimlerin nereye kadar devam edeceğinin fiyatlanacağı süreçte gösterge faizin yüzde 6'ya doğru gidişini sürdürmesi beklenebilir. Aynı sinyaller dövize ise sözel müdahale etkisi getirdi ve sepet 2.0430'a yükseldi. TL bu gelişmelerden olumsuz etkilenmeye devam edebilir."
    
    
    

Bu haberi 113 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir