Edirne, 36 ülkeye ihracat yaptı -ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Güler: -"2012'de Balkan ülkelerinin…

  • Yazı boyutu
Edirne, 36 ülkeye ihracat yaptı
  -ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Güler:
  -"2012'de Balkan ülkelerinin…

Edirne, 36 ülkeye ihracat yaptı -ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Güler: -"2012'de Balkan ülkelerinin yanı sıra 36 ülkeye ayçiçek tohumu ve yağı, çeltik, PVC kapı, pencere, tarım makinesi teçhizatı, meyve ve sebze ihraç edilmiştir"

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Güler, geçen yıl Edirne'den Balkan ülkelerinin yanı sıra 36 ülkeye ayçiçek tohumu ve yağı, çeltik, PVC kapı, pencere, tarım makinesi teçhizatı, meyve ve sebze ihraç edildiğini söyledi.
     Güler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Edirne'nin ülkenin en batısında, Avrupa ve Asya arasında köprü olduğunu anlattı.
     Kentin ihracatının büyük bölümünü komşu ülkelerle yaptığını ifade eden Güler, "2012'de Balkan ülkelerinin yanı sıra 36 ülkeye, ayçiçek tohumu ve yağı, çeltik, PVC kapı, pencere, tarım makinesi teçhizatı, meyve ve sebze ihraç edilmiştir. Balkan ülkelerinin dışında Almanya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, İngiltere, İtalya, Avusturya, ve Avustralya'ya da ihracat yapılmıştır. Avrupa ülkelerinde yaşanan ekonomik kriz dış ticaret rakamlarımızı büyük ölçüde etkiledi" diye konuştu.
     Güler, son dönemde Edirneli iş adamlarının Bulgaristan'da işletme açmasının iki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirdiğini sözlerine ekledi.
     Öte yandan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre 2012'de ihracatını bir önceki yıla oranla binde 3 artıran Edirne, geçen yıl 35 milyon 146 bin dolarlık ihracat yaptı.
     Edirne, sınır komşusu Bulgaristan'a 8,9 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.
    
    
    

Bu haberi 167 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir