ECB'nin kararları piyasaları nasıl etkiler- -İntegral Menkul Değerler AŞ Analisti Egemen Candır:…

  • Yazı boyutu
ECB'nin kararları piyasaları nasıl etkiler-
  -İntegral Menkul Değerler AŞ Analisti Egemen Candır:…

ECB'nin kararları piyasaları nasıl etkiler- -İntegral Menkul Değerler AŞ Analisti Egemen Candır: -"ECB'nin müdahalesinin başarılı olması durumunda, önümüzdeki yıl Avro Bölgesi'nde toparlanma sinyalleri artabilir"

Piyasalar Türkiye saati ile 14.45'te açıklanacak Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı ve sonrasında Mario Draghi'nin açıklamalarına odaklandı.
     ECB'nin alması muhtemel kararları ve piyasalara etkisini değerlendiren İntegral Menkul Değerler AŞ Analisti Egemen Candır, ECB'nin bono tahvil alımı programında 3 senelik vadeye kadar tahvil alımından bahsedildiğine değindi.
     ECB'nin 3 yıla kadar tahvil alımı yapması durumunda, özellikle sıkıntılı ülkelerde 0-3 yıl arası faizlerin düşmesinin beklenebileceğini belirten Candır "Kısa vade olarak düşünebileceğimiz bu müdahalenin başarılı olması durumunda, önümüzdeki yıl içerisinde Avro Bölgesi'nde toparlanma sinyallerinin artabileceğini söyleyebiliriz. Diğer taraftan, gerek bu tarz müdahalelerin etkinliğinin sınırlı olması, gerekse de sağlanan likiditenin tüketiciye yansımasının zayıf olması nedeniyle toparlanmaların üretim ve talep ile desteklenmemesi durumunda ileride başka müdahaleler de gerekebileceğini söyleyebiliriz" dedi.
    
     -"ECB'nin faiz indirmesi, avronun değer kaybetmesi anlamına gelebilir"
    
     ECB'nin saat 14.45'te açıklanacak faiz kararıyla ilgili olarak piyasaların şu anki yüzde 0,75 politika faizinin 25 puan düşürülerek yüzde 0,50'ye çekilmesinin beklendiğini kaydeden Candır, "Avro Bölgesi'nde faiz indirilmesi, avronun değer kaybetmesi anlamına gelebileceğinden, bu durumda, avro/dolar paritesinde, 15.30'daki Draghi konuşmasına kadar bir kısım satışlar görülmesi ihtimali bulunmaktadır. ECB faiz düşürmez ise, bunu alışların ön plana geçmesi olarak yorumlayabiliriz" şeklinde görüş bildirdi.
     Candır sözlerine şöyle devam etti:
     "Saat 15.30'da ECB'nin basın açıklamasında, Draghi'nin, ECB'nin 3 yıla kadar devlet tahvili alımına gitmesi ve bu tahvillerde ülkelere özel koşullar sunması bekleniyor. Bu koşulların ne olacağı ve ülkelerin bu koşulları kabul edip etmeyeceği tahvil alım programının ön plandaki etkenleri olacaktır. Eğer açıklanacak koşulların, İspanya gibi destek almak veya almamak arasında kararsız kalabilen ülkeleri ilerleyen dönemlerde zora sokacak şekilde olması halinde bono alım programının etkilerinin zayıf kalabileceğini söyleyebiliriz. ECB'nin bono alım programında, bu koşullara onay verip programa dahil olan ülkelerin koşulları sağlamaması durumunda ECB'nin tahvil satışına gidebileceğini de hatırlatıp, bugün açıklanacak etkenlerin Euro Bölgesi'ndeki haberlerin son noktası olmadığını söyleyebiliriz."
    
    
    

Bu haberi 141 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir