ECB'den Yunanistan'a çağrı -Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Asmussen: "Yeni hükümet…

  • Yazı boyutu
ECB'den Yunanistan'a çağrı
  -Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Asmussen:
  "Yeni hükümet…

ECB'den Yunanistan'a çağrı -Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Asmussen: "Yeni hükümet değerli vaktini, programdan kurtulmaya veya gevşetmeye çalışmakla kaybetmemeli" "Bunun yerine reformların etkinliğini nasıl azami seviyeye getireceğine odaklanmalı"

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Joerg Asmussen, Yunanistan'da yeni hükümetin değerli vaktini mali düzenleme programından kurtulmaya veya gevşetmeye çalışmakla kaybetmemesi bunun yerine reformların etkinliğini nasıl azami seviyeye getireceğine odaklanması gerektiğini söyledi.
     Atina'da Economist tarafından düzenlenen "Belirsizliği istikrar, bilgelik ve büyümeye dönüştürmek" başlıklı Yunan hükümeti ile 16. Yuvarlak Masa toplantısında konuşan Asmussen, ikinci borç anlaşmasının bazı şartlarını yeniden müzakere etmek isteyen yeni Yunan hükümetine mesaj verdi.
     Yunan hükümetinin önceliğinin programı yeniden yoluna koyma olması gerektiğini belirten Asmussen, Yunan ekonomisine yeniden güven kazandırılmasının daha önemli olduğunu vurguladı.
     Asmussen "Yeni hükümet değerli vaktini programdan kurtulmaya veya gevşetmeye çalışmakla kaybetmemeli. Bunun yerine reformların etkinliğini nasıl azami seviyeye getireceğine odaklanmalı. Bunun anahtarı da programı daha güçlü sahiplenmektir" diye konuştu.
     Yunanistan'da üst üste iki kez genel seçimlere gidilmesi ve hükümet kurma çalışmaları ile programın son iki ayda duraksadığını ifade eden Asmussen, mali hedeflere ulaşmakta yapılacak daha fazla bir ertelemenin tehlikeyi olacağına dikkati çekti.
     Asmussen, ertelemenin, borcun milli gelire oranını 2020 için hedeflenen yüzde 120 seviyesinin üzerine çıkaracağını ve Yunanistan'ın ek kaynağa ihtiyacı olacağını söyledi.
     Asmussen memorandum ya da memorandumsuz, her Yunan hükümetinin zaten ekonomiyi yoluna koymak ve para piyasalarında güven yaratmak için benzer bir uyum programı benimseyeceğine de işaret etti.
     Asmussen, konuşmasının ardından Yunanistan Maliye Bakanı Yannis Sturnaras ile de bir görüşme yaptı.
    
    
    

Bu haberi 126 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir